Niedziele handlowe 2020

W 2019 roku mogliśmy iść na zakupy w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. W 2020 roku zakaz handlu w niedzielę będzie szerszy i przez cały rok będziemy mogli zrobić zakupy jedynie w 7 niedziel.

Reklama

Niedziele handlowe w 2020 roku:

  • 6 stycznia
  • 5 kwietnia
  • 26 kwietnia
  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

W inne niedziele 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu. Tak jak poprzednio nie będzie dotyczył on małych sklepów, które będą obsługiwane przez swoich właścicieli i małych stacji benzynowych. Z innych istotnych rzeczy warto odnotować, że 11 kwietnia (sobota przed Wielkanocą) oraz 24 grudnia (Wigilia) zakupy będzie można zrobić jedynie do godziny 14:00.

Zakupów nie zrobimy także w niektóre inne dni roku, które będą wolne od pracy. Mowa o następujących świętach kościelnych lub państwowych:

  • Nowy rok (1 stycznia)
  • Trzech Króli (6 stycznia)
  • Wielkanoc (12/13 kwietnia)
  • Święto pracy (1 maja)
  • Święto Konstytucji (3 maja)
  • Boże Ciało (11 czerwca)
  • Święto Wojska Polskiego/ Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia)
  • Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • Święto Niepodległości (11 listopada)
  • Boże Narodzenie (25/26 grudnia)

Te ograniczenia, które zostały nałożone na sklepy i rosnące zainteresowanie sklepami internetowymi, sprawiło, że musiały one poszukać rozwiązań, które będą je chronić przed spadkiem przychodów.

kalendarz niedziele niehandlowe 2020

Jak skutecznie odpowiadać na zakaz handlu?

Zawsze jest tak, że jeśli wprowadzany jest jakiś zakaz, to ludzie zaczynają kombinować i poszukują sposobów na ominięcie ograniczeń. Tak też było z ograniczeniem sprzedaży w niedzielę. Jednym z rozwiązań, które zaczęto stosować, jest wprowadzenie jasnych informacji, które powiązane są z kalendarzem niedziel handlowych i systematyczne przypominanie, że dany dzień jest dniem, w którym sklep jest zamknięty. Bardzo często zaczęto wykorzystywać do tego aplikacje na smartfony i coolomaty.

Jako że zakaz handlu obowiązuje w kraju już kilka miesięcy, możemy zaobserwować pierwsze efekty tego prawa. By odpowiedzieć na działania sejmu, sieci handlowe zdecydowały się na wiele nowych programów rabatowych, które mają przyciągnąć klientów. 

Tak oto sklepy znanych marek  postanowiły wydłużyć godziny pracy w weekendy, by zrekompensować spadki sprzedaży spowodowane zamkniętymi niedzielami. Innym aspektem, który ewoluował z powodu zakazu handlu, są technologie do wspomagania sprzedaży - aplikacje zakupowe czy sklepy samoobsługowe.

Ustawodawcy zakazem handlu chcieli sprawić, że pracownicy dużych, sieciowych sklepów będą mieli więcej wolnego czasu w niedziele. Dlatego pozwolono, że właściciele małych przedsiębiorstw mają możliwość otwierania swoich sklepów w dni wolne od handlu. Tak samo jest w przypadku sklepów, które działają pod szyldem dużych marek, ponieważ mimo identycznego logo, należą one do wielu niezależnych od siebie osób.

To właśnie dzięki franczyzie sklepy mogą korzystać ze znanych marek, wsparcia w reklamie i rozwiązań dotyczących logistyki, które oferowane są przez daną sieć. Mimo to każdy z tych sklepów działa na swój własny rachunek. Sieci są jedynie ich partnerami, którzy nie zmuszają do podejmowania konkretnych decyzji. O najważniejszych rzeczach decyduje tylko i wyłącznie właściciel danego sklepu.

Innym rozwiązaniem, które powstało z powodu zakazu handlu, są aplikacje na telefony, które pozwalają na zdalnie zrobienie zakupów w tygodniu czy też niedziele, które są wolne od handlu. Powstały także sklepy internetowe, które działają już z powodzeniem w różnych miastach, na przykład w Warszawie. Przykładem jest Frisco.pl. Strona pozwala zrobić zakupy nawet w niedziele niehandlowe. Jak? Cały proces od wyboru produktów po przekazanie do realizacji jest procesem zautomatyzowanym. Potem decydujemy czy chcemy odebrać zakupy w domu, czy wybrać się do Coolmata.

Jedzenie z ulicznej lodówki

Jakiś czas temu na ulice próbowały wejść lodówki, ale wtedy ten eksperyment zakończył się porażką. Obecnie jednak tryb życia się zmienił, a takie rozwiązanie ma coraz większy sens. Obecnie w Warszawie testowany jest projekt firmy Coolomat. Są to odpowiedniki paczkomatów, które przeznaczone są dla jedzenia. Dostępne są całą dobę i umożliwiają odbiór zakupów bez potrzeby czekania na kuriera, który przyjedzie z naszymi zakupami.

Bezobsługowe sklepy

W 2016 roku Rober Ilijason, szwedzki przedsiębiorca, otworzył pierwszy sklep bezobsługowy, który nie miał żadnego pracownika.  Jeżeli chcemy wejść do sklepu i zrobić zakupy, wystarczy telefon i odpowiednia aplikacja. Same zakupy polegają zaś na skanowaniu kodów kreskowych produktów. Co ważniejsze, za nasze zakupy będziemy dopiero płacić na koniec każdego miesiąca.

W tym roku, podobne przedsięwzięcie rozpoczął Amazon. Ta olbrzymia sieć otworzyła bardzo nowoczesny sklep, który nie ma kas. Sklep nazwany "Amazon Go"  pozwala na całkowicie automatyczny proces zakupów. Klienci tego sklepu umieszczają produkty w koszyku, a kwota, którą należy zapłacić, jest automatycznie liczona. Jedyne co trzeba zrobić, by iść na zakupy do takiego sklepu, jest pobranie odpowiedniej aplikacji i dołączenie do niej karty kredytowej. Sprawdź również Amazon Polska.

Sklep pojawi się u Ciebie

Na szczęście zakaz handlu w niedziele nie jest końcem świata dla osób, które zapominają o takie rzeczy i nie chcą poszukiwać najbliższej stacji benzynowej lub sklepu, gdzie jest właściciel za ladą. Możemy zdecydować się na sklepy internetowe, które specjalnie na taką okazję przygotowały specjalne zniżki dla klientów, by Ci chętniej robili u nich zakupy.

Duże sieci postanowiły pójść dalej. Zaoferowały swoim klientom zakupy w sieci, które zostaną dostarczone w niedziele. To sprawia, że będą w domu, możemy spokojnie zrobić zakupy, a te pojawią się w naszym domu.

Pomysłów na rozwiązanie problemu z niehandlowymi niedzielami jest więcej. Są one atrakcyjne i ułatwiają życie w dni objęte zakazem handlu.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama