Muzyka lub radio przez Internet? Warto spojrzeć na wykorzystanie sieci

Dość bacznie sprawdzamy zazwyczaj to, ile internetu wykorzystywanych jest przez platformy streamingowe video. Ale z drugiej strony – niemal nie zwraca się uwagi na radio. A przecież jego wykorzystywanie w ramach internetu mobilnego lawinowo rośnie.

porównywarka cen
Źródło zdjęć: Freepik
Reklama

To oczywiście efekt zmiany pakietów, jakie mają do dyspozycji użytkownicy – niewielkie liczby GB to już przeszłość. Dziś nikogo nie dziwi to, że w telefonie pakiet internetu mobilnego jest nieograniczony, a więc można np. oglądać Netflix czy HBO bez limitów. Wiele osób mimo takiej sytuacji i tak wykorzystuje też internet stacjonarny w domu do tego, by w konkretnej lokalizacji podpiąć się pod swoje Wi-Fi i np. wykorzystywać jeszcze większą szybkość łacza.
Wracając jednak do kwestii radia i streamingu muzyki: czy zdajemy sobie w ogólę sprawę z ilości danych zużywanych podczas godziny korzystania z takich usług?

Megabajty za megabajtami na transmisję muzyki

W sieci znaleźć można zaskakująco sporo badań na temat tego, jak w praktyce wygląda wykorzystywanie internetu mobilnego do uruchomienia czy słuchania muzyki. Co z nich wynika?

Zużycie danych podczas streamingu muzyki może się znacząco różnić. I tak np. dla strumieni o jakości 96 kb/s zużycie danych wynosi około 43,2 MB na godzinę. Jeśli jednak sięgnąć po nieco wyższy standard – np. 160 kb/s - liczba ta wzrasta do 72 MB na godzinę. Najwięcej, bo aż 115 MB na godzinę, zużywamy słuchając muzyki w wysokiej jakości 320 kb/s.

Oczywiście trzeba mieć świadomość różnic w tym względzie, bo dane mogą się różnić w zależności od jakości sieci, specyfiki danego utworu oraz polityki poszczególnych dostawców usług streamingowych.

Czy to dużo, czy też mało?

Można to porównać i odnieść do wykorzystania danych mobilnych w ramach streamingu wideo. Tu widać wyraźnie przeskok zużycia. Najniższa jakość wideo, czyli 240p lub 320p, zużywa około 300 MB danych na godzinę. Przy jakości 480p, znanym również jako format SD, zużycie wzrasta do 700 MB na godzinę. Z kolei w przypadku jakości 720p zużycie danych skacze do 1,5 GB na godzinę. Idźmy więc dalej - streaming filmów w rozdzielczości 4K (UHD) to już koszt 7,2 GB danych na godzinę.

Wniosek? Wystarczy obejrzeć jeden dłuższy film oraz przez kilka godzin posłuchać muzyki, a zużycie internetu sięgnie od 0,5 GB do nawet kilkunastu GB. W tym kontekście dobitnie widać, jak duże znaczenie ma kwestia jakości dźwięku czy obrazu dla transmisji danych.

Sposoby na oszczędzenie internetu w telefonie

Oszczędzanie danych mobilnych w telefonie to kluczowa informacja dla osób, które chcą uniknąć niespodziewanie wysokich rachunków za internet. Po pierwsze, warto skorzystać z sieci Wi-Fi, ilekroć jest to możliwe. Większość miejsc publicznych, takich jak kawiarnie, biblioteki czy centra handlowe, oferuje darmowy dostęp do Wi-Fi. Korzystając z internetu w domu lub w pracy, warto zadbać o przełączenie – ale bezpieczne! - telefonu na Wi-Fi, co znacznie zmniejsza zużycie pakietów danych mobilnych.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie danych jest ograniczenie tła danych dla aplikacji, które nie muszą być ciągle aktualizowane. Wiele aplikacji działa niejako bez wiedzy użytkownika i synchronizuje dane, nawet kiedy z nich nie korzystamy, co może prowadzić do szybkiego zużywania pakietu danych. Większość smartfonów umożliwia użytkownikom kontrolę nad tym, które aplikacje mogą korzystać z danych w tle, a którym należy to ograniczyć.

I oczywiście kwestia podstawowa - ustawienia jakości streamingu muzyki i wideo. Aplikacje takie jak YouTube, Spotify czy Netflix oferują możliwość zmniejszenia jakości przesyłanego materiału, co znacząco redukuje zużycie danych. Wybierając niższą jakość wideo lub muzyki podczas korzystania z danych mobilnych, można oszczędzić znaczną ilość internetu.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

    Artykuły

    Blog

    Reklama