Morele - właściwości zdrowotne i odżywcze

Morela pospolita (Prunus armeniaca) to wieloletnia roślina z rodziny różowatych. Jej uprawa jest popularna na całym świecie zarówno w wydaniu amatorskim, jak i zawodowym, a szczególnie ceniona jest ze względu na niezwykle smaczne, pomarańczowe owoce niewielkich rozmiarów. Nadają się one nie tylko jako przekąska do spożywania na surowo, prosto z owocowego drzewka, ale również jako dodatek do ciast i deserów. Różne odmiany moreli wykorzystuje się także do przetworów takich jak dżemy oraz marmolady. Do urozmaicania posiłków, np. śniadań: owsianek, jogurtów czy płatków świetnie sprawdzają się także morele suszone. Co ciekawe, morele oryginalnie pochodzą z Azji, a największym ich eksporterem na świecie jest Turcja.

morele
Reklama

Prócz wyśmienitego smaku, morele oferują także wiele wartości odżywczych. Wśród nich warto wymienić choćby dużą ilość kwasu asparaginowego stosowanego m.in. w celu poprawy koncentracji i funkcji poznawczych mózgu. Zawierają także beta-karoten, żelazo, potas i fosfor, a dzięki zawartej w nich dodatkowo witaminie B2 (blisko 25x więcej niż w brzoskwiniach), ich spożywanie pozytywnie wpływa na produkcję czerwonych krwinek w organizmie i przyspiesza jego ogólną regenerację. Drzewo morelowe zasadzone we własnym ogrodzie będzie zatem doskonałą i zdrową alternatywą dla moreli ze sklepu.

Jak uprawiać drzewka moreli?

Drzewka morelowe są ciepłolubne i przede wszystkim o tym należy pamiętać, planując miejsce pod ich uprawę. Kwitną zwykle stosunkowo wcześnie, bo już na przełomie marca i kwietnia. Z tego powodu zaleca się umiejscawianie ich na gruntach mocno nasłonecznionych, a dodatkowo warto pomyśleć o osłonięciu ich przed porywistymi wiatrami z północnej oraz wschodniej strony. Drzewa moreli dobrze sprawdzają się w klimacie umiarkowanym, w tym także w naszym kraju, choć Polska leży w północnej granicy ich upraw. Na przestrzeni ostatnich lat, przede wszystkim z powodu globalnego ocieplania się klimatu, notuje się systematyczny wzrost częstotliwości ich owocowania, a plony są coraz bardziej obfite.

Morele do optymalnego wzrostu potrzebują żyznej ziemi, którą wiosną najlepiej od czasu do czasu nawozić obornikiem. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny lub zbliżony do obojętnego, a sama ziemia przepuszczalna i dobrze zatrzymująca ciepło. By z kolei zapewnić moreli optymalną możliwość rozwinięcia systemu korzeniowego, trzeba pamiętać o wykopaniu pod nią miejsca na co najmniej 50 cm w dół. Drzewa owocowe są mrozoodporne i mogą przetrwać temperatury nawet do -30ºC, ale wczesnowiosenne przymrozki mogą być groźne nie tyle dla drzew, co dla kwitnących w tym czasie kwiatów. Dlatego, aby cieszyć się odpowiednią liczbą owoców podczas zbiorów, należy zawczasu zadbać o właściwą ich ochronę przed szkodliwym wpływem niskich temperatur. Większość odmian moreli jest samopylna, co w praktyce oznacza, że nie potrzeba pyłku obcego pochodzenia, by drzewo zakwitło (więcej na https://www.podkarpackiesady.pl/17-morele). Z powodzeniem można je sadzić samotnie jako pojedynczy okaz na własny, domowy użytek bądź też – podobnie jak śliwy – w rzędzie zwanym szpalerem.

Morela – odmiany

Zastanawiając się nad uprawą moreli we własnym ogrodzie, warto przyjrzeć się jej rozlicznym gatunkom i wybrać ten najbardziej dopasowany do swoich potrzeb. Dobrym i pewnym wyborem dla uprawy w Polsce będą odmiany późne. Niezależnie jednak od odmiany moreli, pierwsze owocowanie ma miejsce zwykle od 3 do 5 lat po posadzeniu, a drzewa osiągają średnio do 5 metrów wysokości. W ofercie naszego sklepu znaleźć można sadzonki morelowe różnego rodzaju. Oto krótka charakterystyka niektórych z nich:

Morela EARLY ORANGE
Niezwykle popularna odmiana, która do Polski przywędrowała z Ameryki. Wyjątkowo odporna na mrozy i trudne warunki pogodowe, przystosowana do niskich temperatur strefy umiarkowanej. Owocuje rokrocznie bardzo obficie, zwykle pod koniec lipca. Owoce są średniej wielkości, pomarańczowe z lekkim czerwonym rumieńcem. Soczyste, słodko-kwaśne, a miąższ z łatwością oddziela się od pestki.

Morela SOMO
Późna odmiana rodzima, dobrze przystosowana do polskich warunków uprawy i temperatur. Chętnie wybierana przez ogrodników do przydomowych ogródków. Owocuje obficie w drugiej połowie sierpnia. Owoce są stosunkowo małe, pomarańczowe z czerwonym nalotem. Soczyste i zwięzłe; miąższ o małej włóknistości w kolorze ciemnopomarańczowym łatwo oddziela się od owalnej pestki. Słabo omszona.

Morela HARCOT
Dotarła do Polski z odległej Kanady. Jako nieliczna z odmian moreli, nie jest samopylna – do zakwitnięcia potrzebuje sąsiedztwa drzewa innego gatunku. Lubiana przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość beta-karotenu w owocach. Kwitnie w kwietniu, a dojrzewa do zbiorów na przełomie lipca i sierpnia. Owoce są średniej lub dużej wielkości, żółto-pomarańczowe, niekiedy z czerwonawym rumieńcem. Miąższ soczysty, zwięzły, o ciemnopomarańczowej barwie.

Morela z MORDEN
Istnieją dwa jej rodzaje: wczesna oraz późna – oba cenione dzięki znanej na całym świecie zdrowotności drzew. Wczesna owocowanie notuje pod koniec lipca, późna dopiero w połowie sierpnia. Owoce obu wersji są lekko spłaszczone, raczej niewielkich rozmiarów, za to w obfitej ilości. Miąższ jest pomarańczowy, uważa się go za mało soczysty, ale bardzo słodki.

Źródło: https://inspirujacyogrod.com.pl/wiciokrzew-stanowisko-wymagania-pielegnacja.html

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama