Microsoft Windows – jakie są wersje i który sprawdzi się najlepiej w Twoim domowym środowisku?

Na domowych komputerach w Polsce królują systemy operacyjne firmy Microsoft. Są proste w obsłudze, wydajne, a przygotowane na nie aplikacje wyróżniają się dobrą kompatybilnością. Na który system Windows warto się zdecydować, 10 czy 11? Jaka jest różnica między Home a Professional w obu przypadkach?

Źródło zdjęć: materiał soft360.pl
Źródło zdjęć: materiał soft360.pl
Reklama

Czym wyróżnia się system operacyjny Windows 11?

Platforma Windows 11 to najnowszy system operacyjny Microsoftu. Liczy sobie niespełna trzy lata, ale przez ten krótki czas zdążył przejść istotne zmiany. Również w tym przypadku wersję systemu Home i Pro dzieli sporo różnic. Które spośród nich są szczególnie istotne?

Funkcje wersji Home

Wersja Windows 11 Home dziedziczy wiele z domowej Dziesiątki. Podobnie jak tam, również i tutaj jest obecny Windows Hello, kontrola rodzicielska oraz systemowy firewall. Wśród innych przydatnych rozwiązań, które są nowe, można wymienić rozbudowane wirtualne pulpity, automatyczny tryb HDR, widżety czy Smart App Control, zwiększający bezpieczeństwo korzystania z aplikacji.

Wiele rozwiązań zostało przebudowanych i poszerzonych. Zmiany dotknęły m.in. funkcję przywracania systemu, czy synchronizacji z urządzeniami mobilnymi (jest możliwa nie tylko w przypadku Androida, ale też iPhone’a).

windows 11
Źródło zdjęć: materiał soft360.pl

Możliwości wariantu Pro

Windows 11 Pro zyskał wiele nowych możliwości względem Dziesiątki Pro. Cały szereg opcji, które pojawiały się już wcześniej, w nowym systemie zostały unowocześnione. Do zupełnie nowych rozwiązań można zaliczyć m.in.:

  • moduł zabezpieczeń Microsoft Pluton;
  • rozbudowane funkcje dotyczące zarządzania zasilaniem i oszczędzaniem energii;
  • tworzenie odrębnych pulpitów dla poszczególnych projektów i strumieni pracy;
  • napisy online w czasie rzeczywistym w wybranych językach.

Wiele funkcji zyskało zupełnie nowy wymiar tak, aby odpowiadać na wyzwania związane z coraz nowocześniejszym środowiskiem. Aktualizacja dotknęła m.in. zabezpieczenia sieciowe (Hyper-V Firewall, Wi-Fi 6, WPA 3 i DNS), zabezpieczenia DMA oraz LSA, zwiększenie funkcjonalności Defendera. Domyślnie są włączone zabezpieczenia bazujące na wirtualizacji, czyli VBS i HVCI. W wersji Pro można znaleźć też Windows Information Protection (WIP), który pozwala na skuteczne zabezpieczenie danych firmowych i oddzielenie ich od informacji prywatnych.

Charakterystyczne cechy systemu Windows 10

Windows 10 jest obecny na rynku już od ponad 8 lat i przez ten czas zdobył sobie zaufanie milionów użytkowników na całym świecie. Jakie są cechy charakterystyczne wersji systemu Home, a czym wyróżnia się wariant Pro?

Windows 10 Home dla domowych użytkowników

W Windows 10 Home użytkownicy mogą korzystać z wirtualnych pulpitów do zarządzania pracą. W ten sposób łatwo zwiększyć swoją produktywność, porządkując dokumenty i aplikacje. System korzysta też z wbudowanego zabezpieczenia Windows Defender. To antywirus, firewall oraz skaner pobieranych plików w jednym.

Windows 10 Home obejmuje ustawienia kontroli rodzicielskiej. Dzięki nim rodzice mają możliwość kontrolowania sposobu korzystania z sieci przez dzieci. Dostęp do systemu ułatwia Windows Hello, który umożliwia zalogowanie się do OS kodem PIN, skanem twarzy lub za pomocą czytnika linii papilarnych.

Windows 10 Pro dla wymagających odbiorców

Wariant Pro wspiera wszystkie rozwiązania, które znalazły się w wersji Home. Dodatkowo zyskał cały szereg nowych rozwiązań, w tym:

  • Bitlocker pozwalający na zaszyfrowanie danych i ich ochronę w razie kradzieży lub zgubienia komputera;
  • współpraca z usługą Azure Active Directory oraz platformą Azure ułatwiająca współdzielenie zasobów w organizacji;
  • zarządzanie dostępem;
  • dostęp do maszyn wirtualnych.

Większość rozwiązań charakterystycznych dla wersji Pro to rozwiązania skierowane do organizacji, które potrzebują zarządzać wieloma komputerami jednocześnie i chronić dane korporacyjne.

Różnica między Home a Pro występuje również na płaszczyźnie wspierania hardware'u. Wariant Home obsługuje do 128 GB pamięci RAM w wersji 64-bitowej oraz maksymalnie dwa fizyczne procesory. W przypadku Pro OS poradzi sobie nawet z 2 TB pamięci RAM w wersji 64-bitowej. Jeśli chodzi o CPU to wprawdzie również obsługuje do dwóch fizycznych procesorów, ale nie ma ograniczenia co do liczby rdzeni na każdą jednostkę.

Jaki Windows do domu wybrać? Okiem praktyka

windows
Źródło zdjęć: materiał soft360.pl

Różnica między Windows 10 a 11 to nie tylko zmiany systemowe, ale również wizualne. Jedenastka stała się dużo bardziej “opływowa”, a okienka są bardziej przezroczyste. Pojawił się nowy układ okien, nowe ikony, a także automatyczne przyciąganiem do krawędzi.

Warto pamiętać, że Dziesiątka - choć nadal jest wspierana przez producenta - za kilka lat zacznie wychodzić z obiegu i stopniowo tracić support. Jest to jednak w pełni stabilna platforma, która nie ma problemów z funkcjonowaniem.

W przypadku Jedenastki wprawdzie mogą przez jakiś czas jeszcze pojawiać się różnego rodzaju błędy, wynikające z “dojrzewania” systemu, jest to jednak OS perspektywiczny, z której będzie można korzystać jeszcze przez długi czas.

Windows Home a Professional. Różnice w wymaganiach sprzętowych

Dobrą wiadomością dla użytkowników domowych jest to, że warianty Home i Pro obu systemów mają dokładnie takie same wymagania sprzętowe. Jeśli więc chcesz pokusić się o wariant dla zaawansowanych użytkowników, nie będziesz musiał wymieniać komputera na nowy. Warto jednak pamiętać, że Windows 11 Pro wspiera mocniejszy hardware, co w przypadku niektórych użytkowników może mieć znaczenie.

Różnice pojawiają się, jeśli chodzi o Windows 10 a Windows 11. W tym przypadku może okazać się, że przesiadka na nowy system bez update’u komputera spowoduje, że Jedenastka nie będzie działała prawidłowo lub niektóre funkcje będą niedostępne.

  • Dziesiątka wymaga procesora 1 GHz, 1 lub 2 Gb pamięci RAM (odpowiednio dla 32- i 64-bitowej wersji) oraz zgodności z DirectX 9 lub nowszym, a także 32 Gb pamięci na dysku;
  • Jedenastka wymaga dwurdzeniowego procesowa 1 GHz, 4 Gb pamięci RAM, zgodności z DirectX 12 lub nowszym i minimum 64 Gb pamięci na dysku.

Wersja Home czy Pro. Na którą z nich się zdecydować i który system wybrać?

Wersja Home systemu operacyjnego Windows 10 lub 11 dla większości użytkowników będzie wystarczającym rozwiązaniem. Pozwala na efektywną pracę i cieszenie się multimediami. Wariant Pro może lepiej sprawdzić się w przypadku użytkowników domowych, których praca wymaga maksymalnej wydajności sprzętu i software’u (np. graficy komputerowi, specjaliści od animacji). Po drodze z systemem operacyjnym Pro będą mieli też miłośnicy elektronicznej rozrywki na najwyższym poziomie oraz osoby, które używają komputera domowego również do celów biznesowych.

Jeśli nie możesz zdecydować się, który Windows wybrać - 10 czy 11, skorzystaj z możliwości darmowej aktualizacji. Firma Microsoft oferuje darmowy update z Dziesiątki do Jedenastki. Zwykle w ciągu 10 dni można też wrócić do starszego systemu, jeśli okaże się, że nowy OS nie spełnia Twoich oczekiwań.

Gdzie kupić sprawdzony system operacyjny?

Masz wątpliwości, jakiego Windowsa wybrać i która wersja OS najlepiej sprawdzi się na domowym komputerze? Sprawdź ofertę sklepu Soft360. To renomowany dostawca oprogramowania z wieloletnim doświadczeniem. W ofercie Soft360 znajdziesz zarówno starszy Windows 10 Home, jak i najnowszy Windows 11 Pro. Pracownicy sklepu doradzą Ci, jaki Windows wybrać, aby spełnił pokładane w nim oczekiwania.

Do każdego zakupu w sklepie Soft360 dołączany jest certyfikat legalności. Dzięki temu masz pewność, że nabyte oprogramowanie możesz używać zgodnie z prawem.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

    Artykuły

    Blog

    Reklama