Mądre zabawki dla 3 i 4 latków, które wspierają rozwój dziecka
W internecie i sklepach z zabawkami znajdziemy obecnie oszałamiającą ofertę, w której łatwo się pogubić! Jak w tym gąszczu wybrać mądre, kreatywne i rozwijające zabawki dla dzieci w wieku 3-4 lat? Jeśli jesteś rodzicem lub szukasz pomysłu na prezent dla takiego malucha, sprawdź nasze propozycje.
Zabawa jest dla dzieci sposobem na poznawanie świata, a ciekawość kilkulatków nie zna granic — chętnie sprawdzają nowości i uczą się ich z dużym zaangażowaniem. Warto dawać maluchom takie zabawki, dzięki którym mogą się czegoś nauczyć i rozwijać się na różnych poziomach — od ćwiczenia sensoryki, motoryki czy koordynacji na linii oko-ręka po naukę nowych słów, pierwszych cyfr i liter.
Dobre zabawki dla dzieci (duży wybór w sklepie TaniaKsiążka) zapewnią rozrywkę, zaangażują kilkulatka w zabawę, ale równocześnie nie będą bombardować go bodźcami. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że dawanie dzieciom zabawek w intensywnych kolorach, które po naciśnięciu świecą lub wydają nagłe, ostre odgłosy, nie jest dobrym pomysłem. Choć początkowo atrakcyjne, zabawki tego typu prowadzą do przebodźcowania, które kończy się zmęczeniem i nerwowością u dzieci, a w efekcie — problemami ze snem, pobudzeniem czy drażliwością. Zamiast grających i świecących zabawek, które wymagają jedynie wciśnięcia przycisków, warto wybierać bardziej kreatywne modele, które wspierają rozwój kilkulatka. Z pewnością poznawanie nowej zabawki będzie dla dziecka ciekawsze.
Mądre zabawki dla 3 i 4 latków
Zabawki wspierające rozwój są idealne zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Niektóre mogą służyć do samodzielnej zabawy, inne świetnie sprawdzą się jako rozrywka dla całej rodziny. Warto zwrócić uwagę m.in. na:
- Ciastolinę lub piasek kinetyczny — to zabawki dla dzieci zwykle bardzo lubiane przez kilkulatków. Kolorowa, plastyczna masa rozwija kreatywność i pozwala na lepienie różnych kształtów. Przy okazji uczy kontroli nacisku i ćwiczy tzw. motorykę małą (palców dłoni), która będzie niezbędna podczas nauki pisania.
- Zabawki do nauki pisania i czytania — gry, układanki lub klocki z literkami, literki magnetyczne do przyczepiania na lodówkę — możliwości jest mnóstwo! Dzieci zwykle z zainteresowaniem odkrywają możliwość układania z literek pierwszych słów i są bardzo dumne z tych postępów. Warto pokazać takie zabawki już 3 lub 4-latkom, aby późniejsza nauka była dla nich łatwiejsza.
- Klocki — to ponadczasowe zabawki dla dzieci, które zapewniają rozrywkę, a przy tym uczą dziecko myślenia przestrzennego, rozwijają motorykę małą, koordynację wzrokowo-ruchową i umiejętności planowania. Dzięki takim zabawom dziecko może poznać związki przyczynowo-skutkowe i wykazać się inwencją, ponieważ samo decyduje, gdzie umieścić kolejne elementy.
- Gry planszowe edukacyjne — gry planszowe uczą kilkulatki współpracy, pozwalają przeżywać emocje związane z wygraną lub przegraną i rozumieć związki przyczynowo-skutkowe. Gry mogą ćwiczyć spostrzegawczość, wymagać liczenia pól po rzucie kostką lub przekazywać nowe informacje o świecie. Gry dla 3-4 latków to m.in. Na jagody, Nogi stonogi, Bystre oczko, Pucio. Historyjki obrazkowe, Kapitan Nauka. Czytam i układam sylaby.
Bajka zamiast zabawki dla dzieci?
Świetną alternatywą dla zabawki może być książeczka dla dziecka, która także potrafi zaangażować malucha — wszystko zależy od podejścia rodziców! Zabawne rymowanki czytane z podziałem na role, bajki na dobranoc lub książeczki z rozkładanymi obrazkami z pewnością zaciekawią dziecko, mogą nauczyć czegoś nowego, ćwiczyć mowę i rozwijać słownictwo lub stanowić punkt wyjścia do rozmów na różne tematy. Popularnymi książkami dla dzieci w wieku 3-4 lat są np.
- Wierszyki ćwiczące języki
- Książeczki z serii Pucio
- Kicia Kocia
- Bajki na dobranoc
- Gdzie mieszka szczęście?
- Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
Dla dzieci w wieku 3-4 lat świetnym wyborem są książeczki bez tekstu, które zawierają duże, złożone rysunki (np. Na placu budowy lub Jedziemy na wycieczkę autorstwa Doro Gobel, Peter Knorr). Tego typu książeczki służą do opowiadania historii razem z dzieckiem i mogą być oglądane wielokrotnie — z pewnością zawsze znajdziecie w nich coś nowego!
Wybierając zabawki dla dzieci lub książeczki, które również mogą być świetną rozrywką, warto pomyśleć o ich roli edukacyjnej. Choć niektórym dorosłym nauka może kojarzyć się z mało atrakcyjnym sposobem spędzania czasu, kilkuletnie dzieci mają inne zdanie! Z radością poznają świat i uczą się nowych rzeczy oraz sprawdzają swoje możliwości. Dzięki mądrym, edukacyjnym zabawkom możemy wspierać te potrzeby.
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: