Leżak ogrodowy, na balkon czy taras. Wygodny wypoczynek
Leżak ogrodowy to gadżet, który doskonale będzie prezentował się samodzielnie, a także jako uzupełnienie mebli znajdujących się już w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Jego największą zaletą jest z pewnością możliwość relaksu na świeżym powietrzu – z książką lub zimnym napojem w dłoni. W jaki sposób można zapewnić sobie komfortowy wakacyjny wypoczynek? Na co zwrócić uwagę, wybierając leżaki ogrodowe?
Leżak ogrodowy: domowe wakacje na wyciągnięcie ręki
Leżaki ogrodowe dostępne są w różnych wersjach. Poszczególne modele można sklasyfikować na podstawie ich budowy lub też materiału, z którego zostały wykonane.
Z uwagi na konstrukcję leżaki ogrodowe dzieli się na:
- Leżak składany – można go w każdej chwili złożyć, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko w przydomowym ogrodzie, na balkonie czy tarasie, ale również na działce lub plaży. Łatwo go zapakować do bagażnika samochodu i przewieźć w dowolne miejsce. Ponadto łatwiej go przechowywać np. w okresie zimowym.
- Leżak stacjonarny – nie można go złożyć, przez co może zajmować nieco więcej miejsca. Sprawdzi się, gdy będziemy z niego korzystali w jednym miejscu – bez konieczności przewożenia. Z pewnością jest to nieco bardziej stabilna konstrukcja niż model składany.
- Leżak wiszący – to niebanalne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety tradycyjnego leżaka z ciekawym designem. Zazwyczaj składa się ze stalowej konstrukcji, zagłówka z wygodną poduszką oraz części do leżenia. Ponadto nad siedziskiem może być umieszczony ochronny parasol lub daszek, które zapewnią ochronę przed nadmiernym słońcem.
- Leżak bujany – to wygodna alternatywa dla tradycyjnych hamaków ogrodowych. Zaletą jest jednak to, że nie wymagają przymocowania np. do drzew czy innych pionowych konstrukcji. Tego typu model może być umieszczony na bujanych nóżkach podobnych do foteli bujanych – taka budowa pozwala na delikatne kołysanie całą konstrukcją.
Podczas wyboru leżaka ogrodowego należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego został on wykonany. W tej kwestii trzeba uwzględnić m.in. możliwość konserwacji oraz łatwość utrzymania w czystości. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli meble pozostają na zewnątrz przez cały rok i są narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych (promieniowania słonecznego, opadów atmosferycznych itp.). Niektóre materiały pod wpływem tych czynników mogą stać się kruche, zmatowieć i stracić swoje właściwości.
Z czego mogą być wykonane leżaki ogrodowe?
- Leżak ogrodowy z metalu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem korozji. Jest cięższy niż modele z innych materiałów, jednak dzięki temu uważany jest za bardziej stabilny.
- Leżaki ogrodowe z aluminium odznaczają się niezwykle lekką konstrukcją, dzięki czemu można je z łatwością przenosić. Jest to szczególnie ważne w przypadku modeli składanych.
- Leżak ogrodowy z tworzywa sztucznego, czyli inaczej mówiąc z plastiku. Wyróżnia go lekkość i łatwość w utrzymaniu czystości. Ponadto nie wymaga konserwacji, jednak może blaknąć pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego.
- Leżaki ogrodowe z technorattanu często do złudzenia przypominają meble wykonane z naturalnej plecionki (rattanu). Jest to materiał nieco bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych niż tradycyjne tworzywo sztuczne. Wyróżnia się również szerszą paletą kolorystyczną w porównaniu do naturalnego rattanu.
- Leżak ogrodowy z drewna może być wykonany zarówno z krajowego, jak i zagranicznego materiału. Model tego typu wymaga regularnej konserwacji. Szerzej o drewnianych leżakach ogrodowych w dalszej części artykułu.
Dlaczego warto inwestować w leżaki i meble ogrodowe? Jak zauważa przedstawiciel jednej z firm zajmujących się projektowaniem i sprzedażą wyposażenia do aranżacji ogrodów:
„Dobrze zaprojektowany i zadbany ogród to wymarzone miejsce do wypoczynku i relaksu. Dzięki atrakcyjnemu zestawieniu właściwie dobranych roślin, zapewniając mu atrakcyjny wygląd niezależnie od pory roku, a także korzystaniu z różnych elementów dekoracyjnych urozmaicających całą kompozycję (…) można osiągnąć efektowny rezultat w postaci pięknego widoku połączonego z atmosferą sprzyjającą odprężeniu i regeneracji sił”.
Dodaje również: „Przydomowy ogród pozwala na prowadzenie ożywionego życia rodzinnego i towarzyskiego. Podczas ciepłych dni można w nim organizować spotkania z przyjaciółmi przy ogrodowym grillu, rodzinne uroczystości czy po prostu celebrować czas spędzany z najbliższymi. Do aktywnego korzystania z całej przestrzeni ogrodu potrzebne jest jednak odpowiednie wyposażenie. Żadna uroczystość czy romantyczny wieczór we dwoje nie uda się bez wygodnych i dobrze komponujących się z aranżacją przestrzeni mebli ogrodowych”.
Leżak drewniany: inwestycja na lata
Leżak drewniany do ogrodu to rozwiązanie, które docenią osoby ceniące sobie klasyczne wzornictwo. Materiał ten jest ponadczasowy i z pewnością szybko nie wyjdzie z mody, dlatego też może stanowić modne wyposażenie ogrodu na lata. Aby jednak była to taka długoletnia inwestycja, koniecznie wybierzmy model wykonany ze świerka, drewna tekowego, bambusa lub innego egzotycznego gatunku.
Atutem drewna jest z pewnością to, że się szybko nie nagrzewa. Warto zadbać, aby leżak drewniany był odpowiednio zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych. Jeżeli nasiąknie wodą np. po deszczu, może dość długo wysychać i uniemożliwić komfortowe korzystanie z niego przez pewien czas. Właściwa konserwacja zapewni jednak użytkowanie na lata.
Drewniane leżaki doskonale komponują się z roślinnością, podkreślając przytulność ogrodu, balkonu czy tarasu. Już same w sobie uznawane są za dekorację.
Modele drewniane są nieco cięższe niż ich odpowiedniki wykonane z aluminium, tworzywa sztucznego czy technorattanu. W przypadku jednak, gdy stoją w jednym, wyznaczonym miejscu ich większa waga nie jest wadą, lecz zaletą. Są one bowiem wówczas bardziej stabilne.
Leżak na balkon czy taras
Bez względu na to, czy wybieramy leżak na balkon, czy taras, czy też do ogrodu – warto zadbać, aby nasz model wyposażony był w różnego typu udogodnienia. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na jeszcze większy relaks. W co dodatkowo może być wyposażony leżak ogrodowy?
- Regulowane oparcie zapewnia dopasowanie kąta jego nachylenia do indywidualnych preferencji użytkownika. Na takim leżaku można zarówno siedzieć, jak i wygodnie leżeć. Większość modeli można regulować bez konieczności podnoszenia się z siedziska np. za pomocą systemu ukrytego w podłokietnikach.
- Regulowany podnóżek pozwala na znalezienie jeszcze wygodniejszej pozycji do odpoczynku. Taka funkcjonalność z pewnością jest dodatkowym atutem.
- Podłokietniki pozwalają odpocząć zmęczonym ramionom i dłoniom, dlatego warto, aby leżak był w nie wyposażony. Jest to rozwiązanie szczególnie pożądane w przypadku osób, które lubią czytać książki oraz popijać orzeźwiający napój w ogrodzie, na balkonie lub tarasie.
Bez względu na to, z czego wykonany jest leżak ogrodowy oraz w jakie został wyposażony udogodnienia, jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie relaksującego wypoczynku w ogrodzie, na balkonie, tarasie, przed domem czy na działce.
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: