Lampki choinkowe - jak je naprawić?
Choinka - jeden z najbardziej znanych symboli świąt Bożego Narodzenia. Obecnie, w momencie, gdy święta to często chaos kupowania prezentów i przygotować, ozdabianie choinki jest często ostatnią rzeczą, o której myślimy. A co jeśli nagle okaże się, że nie wszystko idzie tak, jak zaplanowaliśmy? Co jeśli nasze lampki choinkowe nie świecą, a nie mamy już możliwości kupić innych?
Dlaczego lampki choinkowe ulegają awarii?
Problem z nieświecącymi lampkami może mieć wiele różnych przyczyn. Gdy całość łańcucha lub jego konkretna część nie świecą, może to oznaczać, że w tym miejscu przewód nie styka i prąd nie płynie dalej. Skutkiem tego jest brak zasilania w lampkach, a co za tym idzie, brak światła. Inną, często spotykaną usterką, jest przerwanie lub poważne uszkodzenia kabla. Takie uszkodzenie może powstać całkowicie przypadkiem, nawet gdy zdejmujemy ozdobę z choinki. Najczęściej powód jest jednak trywialny - jest nim przepalona żarówka. Taka pojedyncza spalona żarówka może sprawić, że wszystkie inne nie będą świecić. Winne temu jest połączenie szeregowe.
Jak sprawdzać lampki?
Lampki możemy sprawdzić na kilka sposobów. Możemy wyjmować każdą oddzielnie z łańcucha i sprawdzać pod światło czy żarnik nie jest przepalony. To nudne i mozolne zajęcie, które wcale nie jest takie łatwe. Wielkość i kolorowe szkło sprawiają, że może być ciężko dostrzec przepalenie. Innym sposobem jest wyciągnięcie żarówki z innego, działającego łańcucha i podmienianie jej z każdą kolejną lampką niedziałającego łańcucha. Gdy ten zacznie świecić to oznaka, że znaleźliśmy źródło naszych problemów. Najłatwiejszą i najwygodniejszą opcją jest jednak użycie amperomierza. Jak to zrobić?
Wykorzystanie amperomierza do naprawy łańcucha
Wykorzystanie amperomierza do sprawdzania lampek jest proste i bardzo skuteczne. Musimy włączyć urządzenie i ustawić je na pozycji sprawdzania diody lub obwodów (zależnie od oznaczenia). Gdy to zrobimy, na wyświetlaczu powinna pojawić się cyfra 1. Oznacza ona, że przewód jest gdzieś przerwany, a co za tym idzie, nie ma przepływu prądu. To także znak, że jedna z żarówek jest przepalona. By znaleźć uszkodzoną lampkę, bierzemy każdą kolejną żarówkę i sprawdzamy ją urządzeniem. Jeśli będzie ona sprawna, na amperomierzu będą pojawiać się wartości zbliżone do zera. Jeśli nasz amperomierz jest wyposażony w głośnik, usłyszymy także sygnał dźwiękowy. Jeśli na ekranie pojawi się wartość 1, będzie to znak, że dana żarówka jest przepalona. Wystarczy ją wymienić i wszystko powinno działać.
Bezpieczne używanie lampek na choinkę
Gdy wiemy już, jak sprawdzić lampki, zanim powiesimy je na drzewko, warto wiedzieć także jak zapobiegać awariom. Niezależnie czy nasze lampki są zwykłe, czy też LEDowe, musimy pamiętać o kilku zasadach ich używania. Musimy chronić je przed wilgocią i zalaniem. Inaczej nastąpi zwarcie. Warto też zadbać, by kabel nie był pozawijany i splątany. Powinniśmy także wyłączać lampki na noc. Te proste zasady sprawią, że unikniemy awarii i będziemy mogli spać spokojnie do następnych świąt z myślą, że nasze lampki będą działać.
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: