• Logo
  • Warszawaul. Mazowiecka

Lampki choinkowe - jak je naprawić?

Choinka - jeden z najbardziej znanych symboli świąt Bożego Narodzenia. Obecnie, w momencie, gdy święta to często chaos kupowania prezentów i przygotować, ozdabianie choinki jest często ostatnią rzeczą, o której myślimy. A co jeśli nagle okaże się, że nie wszystko idzie tak, jak zaplanowaliśmy? Co jeśli nasze lampki choinkowe nie świecą, a nie mamy już możliwości kupić innych?

Dlaczego lampki choinkowe ulegają awarii?

Problem z nieświecącymi lampkami może mieć wiele różnych przyczyn. Gdy całość łańcucha lub jego konkretna część nie świecą, może to oznaczać, że w tym miejscu przewód nie styka i prąd nie płynie dalej. Skutkiem tego jest brak zasilania w lampkach, a co za tym idzie, brak światła. Inną, często spotykaną usterką, jest przerwanie lub poważne uszkodzenia kabla. Takie uszkodzenie może powstać całkowicie przypadkiem, nawet gdy zdejmujemy ozdobę z choinki. Najczęściej powód jest jednak trywialny - jest nim przepalona żarówka. Taka pojedyncza spalona żarówka może sprawić, że wszystkie inne nie będą świecić. Winne temu jest połączenie szeregowe.

Jak sprawdzać lampki?

Lampki możemy sprawdzić na kilka sposobów. Możemy wyjmować każdą oddzielnie z łańcucha i sprawdzać pod światło czy żarnik nie jest przepalony. To nudne i mozolne zajęcie, które wcale nie jest takie łatwe. Wielkość i kolorowe szkło sprawiają, że może być ciężko dostrzec przepalenie. Innym sposobem jest wyciągnięcie żarówki z innego, działającego łańcucha i podmienianie jej z każdą kolejną lampką niedziałającego łańcucha. Gdy ten zacznie świecić to oznaka, że znaleźliśmy źródło naszych problemów. Najłatwiejszą i najwygodniejszą opcją jest jednak użycie amperomierza. Jak to zrobić?

choinka

Wykorzystanie amperomierza do naprawy łańcucha

Wykorzystanie amperomierza do sprawdzania lampek jest proste i bardzo skuteczne. Musimy włączyć urządzenie i ustawić je na pozycji sprawdzania diody lub obwodów (zależnie od oznaczenia). Gdy to zrobimy, na wyświetlaczu powinna pojawić się cyfra 1. Oznacza ona, że przewód jest gdzieś przerwany, a co za tym idzie, nie ma przepływu prądu. To także znak, że jedna z żarówek jest przepalona. By znaleźć uszkodzoną lampkę, bierzemy każdą kolejną żarówkę i sprawdzamy ją urządzeniem. Jeśli będzie ona sprawna, na amperomierzu będą pojawiać się wartości zbliżone do zera. Jeśli nasz amperomierz jest wyposażony w głośnik, usłyszymy także sygnał dźwiękowy. Jeśli na ekranie pojawi się wartość 1, będzie to znak, że dana żarówka jest przepalona. Wystarczy ją wymienić i wszystko powinno działać.

Bezpieczne używanie lampek na choinkę

Gdy wiemy już, jak sprawdzić lampki, zanim powiesimy je na drzewko, warto wiedzieć także jak zapobiegać awariom. Niezależnie czy nasze lampki są zwykłe, czy też LEDowe, musimy pamiętać o kilku zasadach ich używania. Musimy chronić je przed wilgocią i zalaniem. Inaczej nastąpi zwarcie. Warto też zadbać, by kabel nie był pozawijany i splątany. Powinniśmy także wyłączać lampki na noc. Te proste zasady sprawią, że unikniemy awarii i będziemy mogli spać spokojnie do następnych świąt z myślą, że nasze lampki będą działać.

Mateusz Sachniewicz

Ur. 1988 roku. Absolwent Istytutu Kultury Polskiej UW. Pasjonat branży retail. Pisuje dla Ding.pl, Okazjum.pl, Promocyjni.pl oraz Promoceny.pl

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

  • Dekoracje świąteczne
  • Oświetlenie
  • Boże narodzenie
  • Choinka
  • Lampki choinkowe
Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Hity tygodnia w Polomarket POLOmarket
27 stycznia - 2 lutego 2021
Gazetka POLOmarket
Zmiana wystroju z Agatą Agata
15 - 31 stycznia 2021
Gazetka Agata
Idealnie dopasowana łazienka z CastoramąCastorama
20 stycznia - 7 lutego 2021
Gazetka Castorama
Od czwartku w LidluLidl
28 - 31 stycznia 2021
Gazetka Lidl
Kaufland - oferta handlowaKaufland
28 stycznia - 3 lutego 2021
Gazetka Kaufland
Jeszcze więcej okazji w TescoTesco Centra Handlowe
28 stycznia - 3 lutego 2021
Gazetka Tesco Centra Handlowe
Rossmann przebija wszystkoRossmann
16 - 31 sty 2021
Gazetka Rossmann
Rossmann przebija wszystko!Rossmann
1 - 15 lut 2021
Gazetka Rossmann
Urządź sypialnie z Black Red WhiteBlack Red White
28 gru 2020 - 3 lut 2021
Gazetka Black Red White
Smak przyjemności w NettoNetto
25 - 31 sty 2021
Gazetka Netto
Zmiana wystroju z Agatą Agata
15 - 31 sty 2021
Gazetka Agata
Nowa kuchnia? To proste  Obi!OBI
19 sty - 1 lut 2021
Gazetka OBI

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge