Teraz jest dobry czas. Kupujemy nasiona na nowy sezon!

Na przełomie stycznia i lutego możemy już zaplanować, jakie rośliny będziemy sadzić w ogrodzie, w nadchodzącym sezonie. Mając już konkretny plan warto wygospodarować czas na zakup nasion. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania i zakupu materiału siewnego.

Ważne zasady zakupu nasion na nowy sezon w ogrodzie
Mając już konkretny plan nasadzeń warto wygospodarować trochę czasu na zakup nasion. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Plany na nowy sezon
Gdzie można kupić nasiona?
Sprawdzamy jakość nasion
Oznaczenia na opakowaniach z nasionami
Zapowiedź

Plany na nowy sezon

O kresie zimowym jest dobry czas na zakup nasion. Aby nie kupować "w ciemno", nasze zakupy trzeba poprzedzić ustaleniem odmian roślin ozdobnych lub warzyw, które posadzimy w nadchodzącym sezonie w ogrodzie. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. wielkość wybranego obszaru przeznaczonego do obsadzenia, rodzaj roślin (wysokość, kolor, terminy kwitnienia) oraz warunki glebowe jakie są na naszej działce lub w ogrodzie.

Decydując się np. na rośliny kwitnące w różnych okresach roku, możemy uzyskać efekt ciągłości, zapewniając sobie i gościom odwiedzającym nasz zielony zakątek feerię kolorów i kształtów trwającą przez cały sezon. Warto o tym pomyśleć!

Gdzie można kupić nasiona?

Pod koniec stycznia i na początku lutego nie ma jeszcze otwartego sezonu ogrodniczego, dlatego jest to najlepszy czas na zaopatrzenie się w wybrane nasiona. Materiał siewny możemy kupować wówwczas, nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale także na bazarach. Nie czekając na ostatnią chwilę mamy czas na zakup wszystkich potrzebnych nasion.

Gdy zależy nam na najwyższej jakości możemy nabyć nasiona bezpośrednio od producenta. Kupowanie nasion w rekomendowanych, specjalistycznych placówkach np. u producentów, wiąże się niestety z większym wydatkiem oraz czasami z koniecznością osobistej wizyty w zakładzie produkującym nasiona. 

O wiele wygodniejszym i tańszym sposobem jest zamówienie nasion przez internet u wybranych producentów lub w wybranych sklepach ogrodniczych prowadzących sprzedaż w sieci. W przypadku zakupu nasion przez internet możemy liczyć na niższe ceny, ale także na szeroki wybór, a czasami większą dostępność i różnorodność gatunków i odmian roślin. 

Sprawdzamy jakość nasion

Kupując nasiona w sklepie koniecznie powinniśmy sprawdzić ich jakość, która zależy od kilku czynników. Niezmiernie istotny jest m.in. termin ważności nasion. Im materiał nasienny jest starszy, tym gorsze wyniki w uprawie. Zwracajmy uwagę na opakowania, czy nie są uszkodzone np. naddarte, czy nie mają przebarwień i widocznych zawilgoceń. Powinniśmy unikać także nasion, które w torebkach "leżakowały" długo na słońcu. Mając własne nasiona warto przechowywać je na kolejny sezon w szczelnych pojemnikach w zaciemnionym, chłodnym miejscu.

Kupując nasiona musimy pamiętać o kilku zasadach. Poniżej krótkie zestawienie ważnych zaleceń: 

  • sprawdzamy termin ważności nasion, od którego zależy zdolność i siła kiełkowania roślin;
  • wybieramy nasiona polskich odmian, które są przystosowane do panujących w kraju warunków klimatycznych;
  • nie kupujemy nasion, które wystawione były na słońce oraz działanie wilgoci - opakowania o przebarwionych, wyblakłych kolorach;
  • sprawdzamy na opakowaniu informację o producencie.

Oznaczenia na opakowaniach z nasionami

Gdy lista materiału siewnego jest już przygotowana kupujemy tylko taką ilość nasion, która jest nam potrzeba. Nie warto robić zapasów ponieważ nasiona, które nam pozostaną, przechowane na kolejny sezon nie będą miały już takiej siły kiełkowania, jak nasiona świeże.

Na opakowaniach nasion producenci mają obowiązek umieszczać różne, bardzo przydatne informacje, które nie zawsze są zrozumiałe. Aby cieszyć się ładnym plonem i móc wykorzystać sezon na przetestowanie nowych nasadzeń w naszym ogrodzie lub na działce warto poznać najbardziej istotne oznaczenia opakowań z nasionami. Do najważniejszych oznaczeń można zaliczyć: 

  • F1 - oznaczenie tzw. mieszańców heterozyjnych o szczególnych cechach powstałe z genetycznych krzyżówek. Charakteryzują się o wiele większą bujnością, większą odpornością na warunki pogodowe, szkodniki i choroby;
  • MIX - to mieszanka nasion w obrębie tego samego gatunku, które różnią się np. kolorem kwiatów;
  • Jakość WE - to nasiona spełniające normę Wspólnoty Europejskiej;
  • Nasiona zaprawiane - to materiał nasienny z dodatkiem chemicznych preparatów służących ochronie roślin;
  • Nasiona otoczkowane - to nasiona powleczone otoczką, ze środkami ochrony roślin oraz nawozem;
  • Nasiona ekologiczne to nasiona pozyskane z ekologicznych upraw.

Zapowiedź

W następnym odcinku poradnika zajrzymy do doniczek sprawdzając, jak zadbać o kwiaty rosnące w doniczkach przed wyjazdem na ferie zimowe lub urolp. Zapraszam. 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama