Kupowanie na zapas - jak mądrze zaopatrzyć się w niezbędne produkty?

W świecie rosnącej inflacji coraz więcej osób zaczyna myśleć o zakupie produktów na zapas. Nie zawsze jednak wiemy, co warto kupić. Umiejętność skutecznego planowania zakupów spożywczych w dzisiejszych czasach jest ważna - pomaga nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również czas. Podpowiemy Ci, jak stworzyć listę zakupów, aby skutecznie zaopatrzyć się w krytyczne produkty w domu.

kupowanie na zapas
Jakie produkty warto kupić na zapas? fot. Adobe Stock
Reklama

Kilka zasad na początek

Kupowanie na zapas może się wydawać proste, jednak musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przed zakupami warto przemyśleć, gdzie będziemy przechowywać nasze produkty, stworzyć listę zakupową oraz określić budżet, który możemy wydzielić na takie zakupy. Kupować produkty na zapas możemy na dwa sposoby:

  1. Zrobić zakupy za jednym zamachem
  2. Stopniowo kupować niezbędne produkty

Pierwsza metoda idealnie się sprawdzi dla osób, które mają wystarczający budżet na takie zakupy. Można je również zrobić online. Drugi sposób jest dobry dla osób, które niechcą od razu wydawać dużej kwoty. Nie zważając na wybraną metodę, musimy pamiętać, aby kupować potrzebne nam produkty w promocji. Warto poszukać okazji "2+1" lub "przy zakupie x sztuk cena jest niższa" w gazetkach promocyjnych. Często można wyłapać takie promocje w Biedronce lub Lidlu, jak również w sklepach internetowych, takich jak Barbora czy Frisco.

Kupowanie żywności na zapas

Najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o robienie zapasów żywności, jest jej termin przydatności do spożycia. Wyróżniamy trzy rodzaje produktów:

  • Produkty o długim terminie przydatności — są to produkty spożywcze, które możemy przechowywać przez długi czas bez obaw, że szybko się zepsują. Należą do nich np. makaron, warzywa w puszkach, dżemy, konserwy rybne i mięsne. Takie produkty możemy trzymać w szafce lub śpiżarni.
  • Produkty o średniej trwałości — to żywność, która wystarczy nam na kilka tygodni lub miesięcy. Do tej kategorii należą np. świeże warzywa i owoce, jajka, sery, mleko, mięso (boczek, kiełbasy), masło, mrożonki. Te produkty częściowo muszą być przechowywane w lodówce. Warzywa, które możemy dłużej przechowywać, to warzywa korzeniowe, takie jak: marchew, ziemniaki, buraki, seler itd.
  • Produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia — to żywność, która się psuje szybko i muszą być spożyte w ciągu kilku dni. Należą do nich np. chleb, niektóre rodzaje sera, jajka.

Robiąc zapasy żywności, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie.

  • Kupuj hurtowo — większe opakowania lub produkty w puszkach są zwykle tańsze.
  • Wybieraj produkty o dłuższym terminie przydatności — dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje jedzenie się nie zmarnuje.
  • Szukaj promocji — przeglądając gazetki promocyjne możesz znaleźć na prawdę fajne okazje
  • Miej pomysł na wykorzystanie produktów — nie warto kupować produktów, których nie lubisz lub jesteś pewien, że ich nie zjesz.
kupowanie na zapas
Czy warto kupować produkty na zapas? fot. Adobe Stock

Otóż lista produktów, w które warto się zaopatrzyć:

  1. Mrożonki — mieszanki warzywne mogą być długo przechowywane w zamrażarce i są łatwe do przyrządzenia.
  2. Suszone warzywa i owoce - suszone warzywa i owoce, przy odpowiednim przechowywaniu, nie psują się przez bardzo długi czas. Z suszonych warzyw można stworzyć zestawy na zupy lub inne potrawy.
  3. Fasola, soczewica, groch - te produkty są bogate w białko i są łatwe do przechowywania. Przyrządzenie potrawy z nich może zająć więcej czasu, niż np. z suszonych warzyw, jednak produkty bobowe mają dużo witamin i minerałów, które potrzebuje nasz organizm.
  4. Kasze, ryż i makarony - są to produkty o długim terminie ważności, które są łatwe do przygotowania
  5. Jajka, twarde sery oraz mleko UHT
  6. Konserwy mięsne i rybne
  7. Gotowe dania o długim terminie przydatności
  8. Mąka, cukier, olej
  9. Ocet, soda oczyszczona

Kupowanie kosmetyków na zapas

Jeśli chodzi o zaopatrzenie się w kosmetyki, najważniejsze jest, aby wybierać te produkty, z których na pewno skorzystamy. Są to na przykład szampony, odżywki, balsamy do ciała, dezodoranty, pasta do zębów. Pamiętaj również, aby sprawdzić, ile produkt jest ważny po otwarciu. Taką informację możesz znaleźć na opakowaniu. Przy wyborze kosmetyków, warto też zwrócić uwagę na promocje i rabaty. Zamiast pieluch jednorazowych warto rozważyć zakup wielorazowych odpowiedników. Kupując kosmetyki, musimy pamiętać, że każdy członek naszej rodzinny może mieć inne potrzeby, takiej jak np. płyn do soczewek, krem do protez i inne.

W gazetkach promocyjnych często znajdziesz oferty 2+1 dla kosmetyków. Biedronka regularnie organizuje wyprzedaże kosmetyków pewnej marki, takiej jak np. Nivea. Jest to świetna okazja aby kupić wszystkie niezbędne nam produkty. Na półkach sklepów Lidl znajdziesz kosmetyki marki Cien, które są zazwyczaj tańszym odpowiednikiem drogich kosmetyków do pielęgnacji. Skład kosmetyków tej marki zawiera wiele naturalnych produktów, co sprawia, że kosmetyk dobrze odżywia naszą skórę lub włosy.

Oprócz kosmetyków do pielęgnacji warto kupić również środki do prania i sprzątania. Często w sklepach Rossmann są organizowane promocje na produkty do prania marki Ariel. Zazwyczaj promocje dotyczą kapsułek i proszków do prania. Warto regularnie przeglądać gazetki tej sieci, żeby nie przegapić kolejnej okazji. Płyn uniwersalny do sprzątania lub tabletki do zmywarki możesz zrobić sam. Dokładniej o tym przeczytasz tu:

  1. Sposób na domowy płyn do podłóg
  2. Tani zamiennik tabletek do zmywarki domowej roboty

Podsumowując, robienie zapasów produktów może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i zapewnienie sobie zapasów potrzebnych w nagłych wypadkach. Ważne jest jednak, aby dokładnie zaplanować zakupy i wziąć pod uwagę okres przydatności do spożycia kupowanych produktów. Stosując się do poniższych wskazówek, możesz mieć pewność, że zaopatrzysz się w potrzebne produkty, nie wydając zbyt wiele pieniędzy.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama