Kupiłeś te orzechy do świątecznych wypieków? GIS ostrzega: Wyrzuć je!

Popularne orzeszki zostały wycofane ze sprzedaży. W okresie świątecznym sięgamy po nie szczególnie często. Wykorzystywane są do ciast, regionalnych wypieków i jako przekąska. Skontrolowano wyroby kolejnego producenta na rynku i GIS znów musi ostrzegać przed niebezpieczeństwem.

Wycofane orzeszki.
Reklama
ding ad-box placeholder

GIS wycofuje z rynku orzeszki

Główny Inspektorat Sanitarny nie może narzekać na brak pracy, ostrzeżenia przed szkodliwymi produktami dostępnymi na rynku pojawiają się w tym miesiącu niezwykle często. Tym razem mowa o popularnych orzeszkach, które konsumenci mogą lub mogli wykorzystać np. do ciast. Okazało się, że jedna ze sprzedawanych partii przekracza dopuszczalny limit aflatoksyn. Co to za substancje? Wytwarzane są m.in. przez grzyby na psującej się żywności, mają zdolność łączenia się z naszymi białkami i szczególnie zagrażają tkankom w naszym organizmie. Spożywanie takiej żywności prowadzi m.in. do raka wątroby.

Wycofane produkt przez GIS przekroczyły dopuszczalną wartość szkodliwej substancji. Co to oznacza w praktyce? Z kodeksu żywnościowego wynika, że maksymalny poziom sumy aflatoksyn wynosi 15 μg/kg w migdałach, orzechach laskowych i pistacjach przeznaczonych do dalszej obróbki, zaś w gotowych do spożycia suma ta nie może przekroczyć 10 μg/kg. W orzeszkach solonych, które znikają z rynku, dostrzeżono niepokojący nadmiar toksyny.

Każdy klient, który zakupił w ostatnim czasie orzeszki solone marki Kresto, powinien sprawdzić, czy nie posiada w domu wadliwej partii. Komunikat o niebezpieczeństwie dostępny jest m.in. na stronie internetowej GIS, wszystkie szczegóły dotyczące zatrutej żywności znajdziesz też poniżej.

Wycofane orzeszki ziemne – szczegóły

Sklepy muszą wycofać ze sprzedaży orzeszki prażone, solone Kresto, 100 g. o numerze partii L211451V630 z datą ważności do 18.05.2022. Jak widać, możemy je mieć na półce jeszcze bardzo długo i nawet nie zorientować się, że to żywność skażona. Towar pochodzi z Argentyny, a jej producentem jest VOG Polska Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 8, 96-100 Skierniewice. Proces wycofywania monitorowany jest przez odpowiednie organy. Osoby, które zakupiły produkt wyrzucić go i pod żadnym pozorem nie jeść.

Poniżej zdjęcie opakowania:

orzeszki Kresto
Źródło: GIS

Gdzie mogliśmy kupić szkodliwy produkt?

Produkty marki Kresto ma w ofercie wiele popularnych sieci, m.in. E.Leclerc oraz te mniej znane i regionalne sklepiki typu Społem. Teraz na topie są: mak, migdały, kokos, rodzynki i właśnie orzechy. Przepisów na ciasta i desery jest tak dużo, że nie koniecznie zawsze korzystamy z tych najbardziej klasycznych dodatków. Solone i prażone orzeszki stały się bardzo atrakcyjne i nie korzystamy z nich wyłącznie jako przekąska do piwa.

Przypomnijmy, orzeszki ziemne Kresto wycofane przez GIS są szkodliwe z powodu grzybów pleśniowych z rodziny Aspergillus. Zatrucie aflatoksynami nie musi dać objawów od razu. Spożywanie skażonej żywności przez dłuższy naraża nas na długotrwałe lub krótkotrwałe niedogodności. Te mogą przypominać alergię, ból głowy czy zmiany skórne i nikt długo nie będzie podejrzewał, co jest prawdziwą przyczyną.

Interesują cię promocje na artykuły spożywcze? Sprawdź gazetki promocyjne dostępne na Ding.pl!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder