Kredyty ze stałym oprocentowaniem 2022 – co zmieniło się w ofertach banków?

Kredyt ze stałym oprocentowaniem zyskuje z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność. Odpowiedź na pytanie, czy postawić na oprocentowanie stałe, czy zmienne, staje się coraz bardziej jednoznaczna. Obserwując bieżącą sytuację w gospodarce, klienci stawiają bowiem na bezpieczniejsze dla ich budżetu domowego rozwiązania, które nie wiążą się z dodatkowym ryzykiem finansowym. Sprawdźmy, z czego wynika wysokie zainteresowanie kredytami ze stałym oprocentowaniem i co wpłynęło na zmianę ofert banków.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem
Kredyt ze stałym oprocentowaniem
Reklama

Dlaczego kredyty ze stałym oprocentowaniem nie były do tej pory popularne?

Wpływ na niską popularność kredytów ze stałym oprocentowaniem do tej pory wynikał z niskich stóp procentowych. Od maja 2020 r. do października 2021 r. główna stopa procentowa NBP wynosiła zaledwie 0,1%. Rzutowało to na wskaźniki WIBOR, na podstawie których banki obliczają ratę kredytową. Najczęściej używane wskaźniki WIBOR3M oraz WIBOR6M wynosiły odpowiednie 0,21% oraz 0,24%. Przy oprocentowaniu zmiennym wpływ stóp procentowych oraz wskaźnika WIBOR na wysokość raty kredytowej był zatem niewielki i wynosił od 0,31 do 0,34%. Raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem były w związku z tym niższe od rat kredytów ze stałym oprocentowaniem, w przypadku których marża bankowa była odpowiednio zwiększana. To dlatego trudno było je dotychczas znaleźć w ofertach banków, ponieważ nie cieszyły się one tak dużym zainteresowaniem. Ten trend uległ dużej zmianie, co widać po pierwszych miesiącach 2022 r.

Zmiany w ofertach banków na stałe oprocentowanie kredytów – z czego wynikają?

Wzrost ilości dostępnych kredytów bankowych ze stałym oprocentowaniem na początku 2022 r. wynika nie tylko z częstszych zapytań ze strony potencjalnych kredytobiorców, lecz również z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Urzędnicy KNF zaapelowali do banków, by zwiększyły atrakcyjność swoich ofert o kredyty ze stałym oprocentowaniem. Ma to służyć ograniczeniu ryzyka, które jest związane z rosnącymi stopami procentowymi. Reakcja banków była natychmiastowa. Widząc obawy klientów o stale rosnący wzrost ich zobowiązań, większość z nich zaczęła oferować kredyty ze stałą stopą oprocentowania.

Co więcej, dzięki takiej rekomendacji także obecni klienci banków, którzy mają już podpisane umowy kredytowe i spłacają swoje zobowiązania przez dłuższy czas, mogą dokonać zmian w swoich umowach, a w szczególności wybrać oprocentowanie stałe, a nie oprocentowanie zmienne. Podpisanie odpowiedniego aneksu wiąże się zwykle z niedużą opłatą, ale w wielu przypadkach pozwala na znaczące zwiększenie bezpieczeństwa domowego budżetu. Trudno bowiem w obecnej sytuacji wyrokować, jak wysoko podniesie stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej.

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – gdzie znajdziemy korzystną propozycję ?

Gdy chcemy znaleźć korzystny kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem, powinniśmy zwrócić uwagę na rankingi kredytów dostępne online. Znajdziemy w nich propozycje  większości banków działających w Polsce. Ustawiając w odpowiedni sposób parametry kredytu, a więc kwotę i okres spłaty, uzyskamy listę najkorzystniejszych w obecnym miesiącu kredytów. Biorąc pod uwagę stale zmieniające się propozycje banków, które reagują na bieżące zmiany na rynku, taki ranking jest aktualizowany niemal każdego dnia, na podstawie informacji dostarczanych przez kredytobiorców, pracowników banków i innych, niezależnych obserwatorów. Wśród banków mających najciekawsze propozycje kredytów ze stałym oprocentowaniem znajdziemy m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Kredyt gotówkowy Równoratka, o którym mowa, pozwala na uzyskanie kwoty 5, 10 lub 15 tys. złotych przy stałym, bezpiecznym oprocentowaniu przez cały okres trwania kredytu, czyli aż 42 miesiące. Aby uzyskać taki kredyt, wystarczy przyjść do oddziału banku z dokumentem potwierdzającym tożsamość i zaświadczeniem o dochodach. Środki z kredytu Równoratka uruchamiane są bardzo często już tego samego dnia.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Źródła:

[1] https://www.money.pl/banki/coraz-wiecej-osob-chce-stalego-oprocentowania-kredytu-czy-zmiana-sie-oplaca-6747464030653088a.html, Data dostępu: [23.04.2022 r.]

[2] https://direct.money.pl/artykuly/porady/czy-kredyt-hipoteczny-ze-stalym-oprocentowaniem-moze-byc-skutecznym-remedium-na-rosnace-stopy-procentowe-raport-directmoneypl, Data dostępu: [23.04.2022 r.]

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama