Konserwujemy meble ogrodowe

W czasie przygotowań do kolejnego sezonu nie zapominamy o naszych meblach ogrodowych. W okresie zimowym, gdy prac na działce lub w ogrodzie nie ma zbyt wiele, możemy skupić uwagę na sprawdzeniu stanu mebli ogrodowych i ich konserwacji.

Przygotowujemy się na nadejście sezonu - konserwacja mebli ogrodowych
Przygotowania na kolejny sezon możemy zacząć od konserwacji mebli ogrodowych. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Pokrowce na każdą okazję
Meble z metalu - szybka konserwacja
Meble z technorattanu i tworzyw sztucznych
Meble ogrodowe drewniane
Prace konserwacyjne
Jak działa impregnat do drewna?
Przed malowaniem
Zapowiedź

Pokrowce na każdą okazję

Wiele różnych materiałów i różne sposoby konserwacji. Nasze ogrodowe "umilacze" w posatci mebli mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna, tworzyw sztucznych, czy metalu. Wszelkie prace konserwacyjne nie zaliczają się do nadmiernie wymagających, za to zapewniają nam i meblom "spokoje lata" użytkowania.

Jeżeli nie mamy zadaszonego miejsca, pod którym schowamy meble tarasowe np. sofę, krzesła, stoliki itp. najlepszym rozwiązaniem będzie okrycie ich pokrowcami. Także ukryte "pod dachem" meble warto okryć pokrowcami.

Meble z metalu - szybka konserwacja

Meble wykonane z metalu możemy bez obaw pozostawić na tarasie na zimę. Mimo, że nie są wrażliwe na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, powinny "zimować" pod pokrowcami. Ich konserwacja sprowadza się do przetarcia rdzawych nalotów drucianą szczotką, odtłuszczenia mebla denaturatem i pomalowania całego wybranym kolorem farby do metalu.  

Meble z technorattanu i tworzyw sztucznych

Nie wszystkie meble ogrodowe wymagają czasochłonnej konserwacji. O wiele wytrzymalsze na zimowe warunki od drewnianych są meble z PCV, technorattanu i innych tworzyw sztucznych. Zimową porą, także i one powinny być okryte pokrowcami i przestawione pod zadaszenie. W tym miejscu warto podkreślić, że jeśli, właśnie w styczniu planujemy zakupy mebli na taras, czy do ogrodu, to styczeń jest dobrą porą do tego rodzaju inwestycji. 

Meble ogrodowe drewniane

Meble drewniane, mimo nałożonej fabrycznie warstwy ochronnej i przygotowanych przez nas osłon, nie zawsze wytrzymają skoki temperatur w zimie. Z czasem drewno zaczyna nasiąkać wilgocią i pękać. Nieosłonięte elementy mebli drewnianych porywają się nalotem, a wypełnienia krzeseł i sof tarasowych mogą ulegać degradacji. 

Drewniane meble do ogrodu to klasyka, której wartość poznamy nie tylko po cenie, ale także trwałości i odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Jednak, aby dobrze komponowały się na tarasie, balkonie, działce lub w ogrodzie trzeba każdego roku, po sezonie zadbać o ich konserwację.

Zwykle zabieg konserwacji mebli drewnianych obejmuje uzupełnienie zniszczonej warstwy ochronnej, zamknięcie ubytków w materiale oraz usunięcie śladów otarć itp.  

Prace konserwacyjne

Posezonowa konserwacja ogrodowych mebli drewnianych to jeden z ważnych elementów przygotowania do nowego sezonu - jeśli chcemy zachować ulubione meble na długie lata. Z niezbędnej impregnacji drewnianych mebli ogrodowych nie można zrezygnować, niezależnie od tego, czy są one użytkowane we wnętrzach np. :

  • w osłoniętej altanie,
  • na zadaszonym tarasie,
  • czy na zewnątrz.

Drewno, z którego są wykonane meble ogrodowe jest narażone na wiele niekorzystnych czynników oddziałujących na jego powierzchnię, takich jak wilgoć, deszcz, zmienne temperatury, promieniowanie UV, mikroorganizmy. Pozbawione ochrony drewno szybko zaczyna chłonie wodę, wypacza się, pęka itd. 

Jak działa impregnat do drewna?

Podstawowym sposobem konserwacji mebli ogrodowych jest ich impregnacja za pomocą odpowiednich preparatów. Składniki impregnatu wnikają głęboko w strukturę drewna, wzmacniając ją i chronią od wewnątrz. Jeśli nasze drewniane meble ogrodowe stoją cały rok "pod chmurką" zadbajmy o dobrej jakości impregnat do mebli drewnianych użytkowanych na zewnątrz.

Impregnat zapewniający dobrą ochronę mebli ogrodowych narażonych na czynniki atmosferyczne przez cały rok, to taki, który ma w składzie środek grzybobójczy chroniący przed działaniem grzybów. Preparat taki zmniejsza też chłonność drewna i pozwala na uzupełnienie powierzchni mebla, kolejną warstwą ochronną np. lakierobejcą do drewna, czy specjalnym olejem do drewna. 
 

Przed malowaniem

Przygotowując się do konserwacji mebli ogrodowych zadbajmy o oczyszczenie ich powierzchni. Ale nic na siłę! Jeśli nie znajdziemy miejsca, ani w piwnicy, ani na osłoniętej werandzie, ani w komórce - konserwację odkładamy na ciepłe dni majowe.

  • Bezwzględnie - drewniane elementy mebli, czyli tak naprawdę całe meble ogrodowe, które będą konserwowane powinny być suche, oczyszczone z pisaku i z nalotów organicznych. Powinny mieć wcześniej uzupełnione masą szpachlową do drewna ubytki.
  • Do przeszlifowania powierzchni mebli nadaje się papier ścierny o różnych gradacjach: od ziaren o średniej grubości do drobnoziarnistych.

A już teraz, w styczniu możemy udać się do znanych sieci ze sprzętem budowlanym po zakupy odpowiedniego impregnatu, farb i niezbędnych akcesoriów do konserwacji mebli ogrodowych.

Zapowiedź

W następnym tygodniu przeczytamy o najważniejszych zasadach zakupu nasion na kolejny sezon. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder