Kanapa ogrodowa od A do Z – jak wybrać?

Planujesz aranżację swojego tarasu? W takim razie kanapa ogrodowa zdecydowanie może się przydać. Jaką wybrać, aby była nie tylko praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu, ale i pozostała z tobą jak najdłużej? Oto kilka przydatnych wskazówek, którymi warto byłoby kierować się przy jej zakupie.

kanapa ogrodowa
Reklama

Jaki materiał wybrać?

Kanapa ogrodowa to często niemały wydatek. Tym bardziej warto byłoby do tematu jej zakupu podejść z głową i w sposób przemyślany, a przede wszystkim – wybrać odpowiedni materiał. W tym temacie sporo będzie zależeć od tego, na jakie czynniki (i w jakim stopniu) narażona będzie sofa w miejscu, w którym zamierzasz ją ustawić. Kluczowy będzie tutaj zwłaszcza stopień nasłonecznienia (różny w zależności od tego, w którą stronę zwrócony jest taras) oraz poziom narażenia na opady i wilgoć. Jeśli taras nie jest zadaszony, ryzyko zmoknięcia kanapy będzie duże, w związku z czym wskazany jest zakup sofy wykonanej z materiału możliwie najbardziej odpornego na wilgoć, a za taką bez wątpienia uważana jest kanapa ogrodowa z technorattanu.

Sofa ogrodowa z technorattanu – trwałość na lata

zestaw ogrodowy vilma sfmeble Kanapy ogrodowe z technorattanu nie bez powodu już od wielu lat cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Sekret ich popularności skrywa się przede wszystkim w ich wytrzymałości i odporności na warunki zewnętrzne, zarówno nasłonecznienie (technorattan nie odbarwia się ani nie blaknie pod wpływem słońca), jak i zmienne temperatury (zarówno te bardzo wysokie, jak i bardzo niskie). Dodatkowo jest to również materiał wodoodporny. To wszystko sprawia, że niektórzy decydują się nawet trzymać meble z technorattanu na tarasie przez cały rok. Technorattanowa kanapa ogrodowa to dobry wybór dla tych, którzy lubią rozwiązania przyjazne dla portfela i inwestycje, które się zwracają – żywotność mebli technorattanowych szacowana jest aż na 10-15 lat.

Sofa rattanowa – naturalna przytulność, której trudno się oprzeć

Choć technorattan jest nie tylko wytrzymałym, ale i całkiem estetycznym materiałem, niektórzy wolą jednak pozostać przy rattanie naturalnym. Rzeczywiście, kanapa ogrodowa pleciona z naturalnego rattanu już od pierwszego wejrzenia zachwyca trudną do podrobienia przytulnością. Czy to jednak na pewno dobry wybór na taras, zwłaszcza taki pozbawiony zadaszenia? Decydując się na takie rozwiązanie powinieneś liczyć się z tym, że konieczna w tym wypadku będzie systematyczna pielęgnacja i impregnowanie. W przeciwnym wypadku swoją wymarzoną rattanową sofą ogrodową nie nacieszysz się zbyt długo. Jak dbać o meble ogrodowe z rattanu? Na pewno nie lubią one nadmiaru wilgoci, dlatego nigdy nie myj ich pod bieżącą wodą (myjka ciśnieniowa to również nie najlepszy pomysł). Do usuwania z nich kurzu używaj odkurzacza z długą i wąską ssawką (łatwiej będzie usunąć zabrudzenia z charakterystycznych dla rattanowego splotu szczelin i zakamarków). Przy myciu unikaj natomiast twardych szczotek i szorstkich myjek, które mogą zarysować powierzchnię – używaj miękkiej szmatki (z mikrofibry, bawełny lub flaneli), starannie odciśniętej z wody (powinna być wilgotna, nie mokra). Pamiętaj też o zaimpregnowaniu rattanowej sofy – w tym celu możesz użyć oleju do rattanu lub wikliny, który z łatwością znajdziesz w sklepach.

Drewniana sofa ogrodowa – strzał w dziesiątkę dla fanów ponadczasowego designu

Drewno to kolejny materiał, który niezmiennie od lat cieszy się dużą popularnością – zestaw ogrodowy flaviina sfmeble drewniana sofa ogrodowa to dobry wybór zwłaszcza dla tych, którzy cenią przytulność o naturalnym charakterze a równocześnie lubią otaczać się rozwiązaniami charakteryzującymi się ponadczasowością. Jak dbać o drewnianą kanapę ogrodową? Jeżeli mebel wykonany jest z drewna o naturalnym wykończeniu, w celu zabezpieczenia go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, dobrze byłoby go zabejcować lub systematycznie olejować. Olej skutecznie zabezpieczy przed wilgocią a w dodatku lekko uelastyczni drewno, dzięki czemu będzie ono mniej podatne na wysuszenie i pękanie pod wpływem słońca. Jeżeli natomiast twoja kanapa ogrodowa wykonana jest z drewna w lakierowanym wykończeniu, musisz pamiętać o tym, aby co 2-3 lata usunąć starą warstwę lakieru, a następnie nałożyć świeżą. W przypadku drewnianych mebli ogrodowych wskazane jest także stosowanie impregnatu do drewna. Miej jednak na uwadze, że impregnacja nie zastąpi olejowania ani lakierowania, które zabezpieczają przed ścieraniem – impregnacja służy wyłącznie zabezpieczeniu przed wilgocią i szkodliwym promieniowaniem UV.

Kanapa ogrodowa czy narożnik – co lepsze?

Poza materiałem odpowiednio dostosowanym do warunków panujących na tarasie warto też dobrze przemyśleć kwestie związane z rozmiarem i konstrukcją sofy. Narożnik czy kanapa? A jeśli to drugie, to 2- czy 3-osobowa? Pod uwagę należałoby tutaj wziąć nie tylko liczbę domowników, którzy będą korzystać z mebla na co dzień, ale przede wszystkim metraż, jak również kształt tarasu. Jeśli taras nie jest zbyt duży, a ty potrzebujesz aż kilka miejsc do siedzenia, bardziej ergonomicznym rozwiązaniem okaże się narożnik. Owszem, zajmie on nieco więcej powierzchni niż kanapa, równocześnie jednak oferując znacznie więcej miejsca do siedzenia. Jeśli zatem jedna sofa nie jest w stanie zapewnić ci potrzebnej powierzchni do siedzenia, zamiast dokupować do niej fotele, lepiej będzie zdecydować się na narożnik na taras.

Pokrowiec na sofę ogrodową – wydatek, który się opłaca

Jeśli decydujesz się na zakup kanapy ogrodowej, warto byłoby również zaopatrzyć się w odpowiedni pokrowiec, który dodatkowo zabezpieczy ją przed wilgocią i opadami. Taki pokrowiec na sofę ogrodową ma również dodatkowy plus – jeśli zabezpieczysz nim sofę w trakcie ulewy, gdy tylko deszcz przeminie, będziesz mógł od razu korzystać z sofy, bez konieczności czekania aż mebel wyschnie. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę kupując pokrowce na meble ogrodowe? Przede wszystkim pokrowiec powinien ściśle przylegać do mebla i pozostawać na swoim miejscu nawet w trakcie silnego wiatru czy ulewy. Najlepiej w tym celu sprawdzają się pokrowce, które u dołu posiadają wszyte sznurki wraz z troczkami – po ich ściągnięciu możesz być spokojny o to, że pokrowiec nie zsunie się z sofy.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama