Jesień w ogrodzie. To już najwyższa pora na przygotowania do zimy!

Gdy słońce króluje w znaku Wagi od 22 września do 23 października - natura się uspokaja. Czas zrównania dnia z nocą jest też dla nas sygnałem na rozpoczęcie prac przygotowujących ogród do zimy. O czekających nas zadaniach przeczytasz w niniejszym poradniku.

Wśród kolorów i zapachów jesieni przygotowujemy nasz ogród na nadejście zimy.
Wśród kolorów i zapachów jesieni przygotowujemy nasz ogród na nadejście zimy. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Przygotowania ogrodu do zimy 
Sekator narzędzie powszechnie lubiane
Spulchniamy glebę i nawozimy
Drzewa i krzewy - ochrona przez zimnem
Jakie rośliny sadzimy na jesieni? 
Zapowiedź

Przygotowania ogrodu do zimy 

Aby nasz ogród dobrze przysposobić na czas zimy, pod koniec września i z nadejściem października, trzeba przeprowadzić wiele prac porządkowych. Zaczynamy od warzyw, a potem tempo prac wzrośnie. Zobaczmy jak sobie poradzić w tym naprawdę pracochłonnym czasie - w przededniu nadejścia zimy. 

W naszym warzywniaku przekopujemy grządki. Baczną uwagę zwracamy na obszar ogrodu z roślinami ozdobnymi. Usuwamy rośliny jednoroczne, przycinamy byliny, a rośliny rosnące w pojemnikach przenosimy - przed nadejściem przymrozków do cieplejszego pomieszczenia. 

Sekator narzędzie powszechnie lubiane

Jesień w ogrodzie to czas na częste używanie jednego z najbardziej popularnych narzędzi ogrodowych - sekatora. Sekatorem ścinamy uschnięte, martwe pędy roślin, przycinamy iglaki. Z drzew zbieramy wszystkie pozostałe lub gnijące owoce, aby nie zostały zaatakowane przez tzw. brunatną zgniliznę wywoływaną przez grzyb Monilia laxa

Spulchniamy glebę i nawozimy

Wygrabione z liści grządki przekopujemy i użyźniamy nawozami organicznymi wymieszanymi z ziemią. Podczas nawożenia, na przekopanych grządkach rozkładamy kilkucentymetrowej grubości warstwę nawozu. Praca ta zapewni dostarczenie glebie niezbędnych dla roślin mikroelementów, a dodatkowo przyśpieszy wytwarzanie próchnicy w glebie. 

Drzewa i krzewy - ochrona przez zimnem

Przed nadejściem zimy trzeba zadbać o drzewa i krzewy w naszym ogrodzie. Wszelkie prace ochronne trzeba przeprowadzać po pierwszych przymrozkach, nie wcześniej. Gdy "zawiniemy" nasze rośliny wcześniej, utworzymy przy roślinach ciepłe schronienia np. dla myszy i różnych insektów. Pnie i pędy drzew i krzewów osłaniamy agrowłókniną lub styropianem. Wcześniej, przy podstawie pnia warto usypać grubą kilkunastocentymetrową warstwę z trocin, igliwia, kory. W podobny sposób ochraniamy wrażliwe na zimno byliny. W przypadku drzew owocowych ich pnie i grubsze pędy warto pobielić wapnem. 

Do zimy przygotowujemy też drzewa iglaste. Niezbyt wysokie rośliny, o regularnym pokroju, można obwiązać w trzech miejscach sznurkiem (u wierzchołka, w środku i na dole), co zapobiegnie ich odkształcaniu podczas opadów śniegu. 

Jakie rośliny sadzimy na jesieni? 

Gdy słońce nie operuje już tak silnie, jak latem, gleba w naszym ogrodzie odpoczywa do skwaru i nie wyparowuje wody. Tym samym, można zbadać o nowe nasadzenia. Na przełomie września i października możemy siać rośliny cebulowe: przebiśniegi, krokusy, narcyzy, szafirki, hiacynty. Do sadzenia cebul posłuży nam łopatka z miarką.

Można zakładać teraz też wrzosowiska i trawniki. Jesienny czas jest też dobry do nasadzeń wszelkich drzew i krzewów iglastych, liściastych oraz róż. W wielu sklepach ogrodniczych lub szkółkach można teraz kupić wspaniałe krzewy, które sprawią, że nasz ogród będzie żył przez całą zimę. Możemy wybierać z licznych, przepięknych krzewów, jak: jarzębiny, ligustry, ogniki, derenie, irgi, ostrokrzewy, kaliny koralowate, cisy, jałowce, rajskie jabłonie itd.

Zapowiedź

Otrzymując od przyrody tak wiele darów, dziękujęmy jej wszelkimi pracami w ogrodzie, które zapewnią egzystencję naszej roślinności w kolejnych okresach. Z grządek przynosimy czasami doskonale wyrośnięte warzywo, o którym napiszemy w kolejnym odcinku Poradnika ogrodnika. Z tydzień - coś ekstra - czyli przetwory z dyni na zimę! Zapraszam!
 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder