Jakie są zasady przechowywania opon sezonowych?

Odpowiednie przechowywanie opon sezonowych przekłada się na wydłużenie ich żywotności oraz utrzymanie w dobrym stanie technicznym. Właśnie dlatego jest to tak ważne. Każdy kierowca powinien znać zasady przechowywania opon przeznaczonych do jazdy sezonowej. Można się tym zająć we własnym zakresie lub skorzystać z pomocy specjalistów. Dowiedz się, jak robić to dobrze.

Opony sezonowe
Opony sezonowe Fot. Materiały zewnętrzne
Reklama

Przygotowanie opon do przechowywania

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie opon, które będą przechowywane po zakończonym sezonie jezdnym. Poniżej wskazano kilka podstawowych zadań  każdego kierowcy.

Wyczyszczenie opon

Po zdjęciu opon należy je dokładnie oczyścić. Znajdujące się na powierzchni gumy zabrudzenia mogą negatywnie wpływać na jej trwałość. Szczególną uwagę należy zwrócić na różnego rodzaju chemikalia (np.: rozpuszczalniki, oleje, benzyna itd.). Ponadto warto oczyścić oponę z błota i innych tego typu zabrudzeń. Robi się to za pomocą letniej wody z dodatkiem szamponu samochodowego oraz gąbki lub szczotki. Pamiętaj o tym, aby ich struktura była na tyle delikatna, aby w trakcie pielęgnacji nie uszkodzić powierzchni gumy.

Weryfikacja stanu technicznego opon

Dopiero po dokładnym wyczyszczeniu opony jesteś w stanie ocenić jej stan techniczny. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, to należy skonsultować się ze specjalistą. Może okazać się, że dana opona wymaga naprawy w zakładzie wulkanizacyjnym lub nie nadaje się do dalszego użytkowaniu. Jeśli w trakcie weryfikacji stanu technicznego ogumienia zauważysz też ewentualne kamyki wciśnięte w bieżnik, usuń je ręcznie (np. za pomocą nożyka).

Konserwacja opon

Gdy opony są czyste i znajdują się w dobrym stanie technicznym, można przejść do ich konserwacji. W tym procesie wykorzystuje się dedykowane kosmetyki samochodowe. Dobiera się je w zależności od swoich potrzeb i preferencji. Należy stosować je zgodnie z instrukcją udostępnioną przez producenta. Stosowanie kosmetyków do konserwacji opon sprawia, że te dłużej zachowują swoje podstawowe właściwości. Wydłużenie ich żywotności przekłada się na realne oszczędności po stronie posiadacza pojazdu.

Wysuszenie opon przed przechowaniem

Zanim schowasz opony, zadbaj o ich dokładne wysuszenie. Wilgoć negatywnie wpływa na ogumienie. W celu osuszania możesz skorzystać z suchych ściereczek lub pozostawić opony w przewiewnym miejscu na kilka godzin. Po takim przygotowaniu opony można bezpiecznie przechować.

Gdzie przechowywać opony sezonowe?

Standardowo do opon wykorzystuje się dedykowane pokrowce. Stanowią one zabezpieczenie dla gumy przed jej uszkodzeniami mechanicznymi, działaniem wilgoci czy też zwierząt. Ponadto opony powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Producenci wskazują na to, że najdłużej zachowają swoje właściwości, jeżeli w pomieszczeniu:

  • wilgotność nie będzie przekraczać 70%;
  • temperatura będzie oscylowała w stałej i umiarkowanej temperaturze (standardowo od -5°C do 25°C;
  • w oddaleniu od źródeł ciepła;
  • w oddaleniu od chemikaliów.

Dobrym wyborem są tutaj: garaż, piwnica lub komórka lokatorska. Pamiętaj jednak o tym, że każde takie pomieszczenie powinno być systematycznie wietrzone w celu pozbycia się wilgoci. Alternatywą jest przechowywanie opon w zakładzie wulkanizacyjnym lub warsztacie mechaniki samochodowej. Wiele takich podmiotów oferuje tego typu usługi.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Odpowiednio dbasz o opony? Nie zapomnij też o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Takie ubezpieczenie samochodu powinien mieć każdy posiadacz pojazdu. Jeśli w przypadku spowodowanego przez Ciebie wypadku szkody poniosą osoby trzecie, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie 

Żeby móc uzyskać odszkodowanie  w razie uszkodzenia  własnego auta, warto dodatkowo wykupić AC.

Sprawdź ofertę, którą przygotowało LINK4. Skorzystaj z kalkulatora OC AC online, by w kilka minut poznać wysokość swojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44, a jeśli wolisz – spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama