Jak zaaranżować stół na przybycie gości?

Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, urodziny, jubileusz. W ciągu roku spotykamy się z wieloma okazjami, podczas których możemy wzbić się na wyżyny swojej gospodarności i kreatywności. Oprócz przyrządzania znakomitych przekąsek, tworzenia zaproszeń i dekorowania sali w balony i terpentyny, przyjdzie nam zaaranżować… stół. To przy nim zaproszeni goście wznoszą toast, zdmuchają świeczki, rozmawiają o minionej przeszłości i planach na przyszłość. Jeśli wkrótce czeka Cię wspólne celebrowanie - przygotuj jadalnie z pieczołowitą starannością, dbając przy tym o odpowiednią kolorystykę, funkcjonalność i zasady savoir vivre. Nie wiesz od czego zacząć? Spokojnie! Aby pomóc Ci w tym trudnym zadaniu, przygotowaliśmy kilka, uniwersalnych porad, które ułatwią Ci organizację zbliżające się przyjęcia.

aranżacja stołu
Reklama

Odpowiednio ułożona zastawa

Czy wiesz, że aranżując stół obowiązują Cię… zasady savoir vivre? Ułożenie poszczególnych elementów zastawy to prawdziwa sztuka, którą zajmują się zarówno miłośnicy formalnych dekoracji, kierownicy sali, jak i szanowani restauratorzy.

Jeśli zależy Ci na przygotowaniu wystroju, który spełni wymogi najbardziej wymagających gości, zapoznaj się z kilkoma, podstawowymi i uniwersalnymi zasadami:

Zasada 1: Ustawiając talerze na stole, pamiętaj, aby najpierw położyć największy, płaski talerz, a na nim talerz głęboki - docelowo na zupę. Jeśli planujesz podać przystawkę -  zamień talerz głęboki, na niewielki talerzyk na przekąski (po ich zjedzeniu docelowo gość powinien zamienić go na talerz przeznaczony na zupę).

Zasada 2: Coraz częściej i chętniej stosuje się tzw. podtalerze. To one pełnią funkcję podstawki, którą układa się pod pozostałe elementy zastawy. Bardzo często podtalerz znacząco różni się od talerza płaskiego (np. kolorem, wzorem lub formą), stanowiąc za ciekawą i odrębną formę dekoracji. 

Zasada 3: Podstawowy schemat zakłada, że nóż znajduje się po lewej stronie talerza, a łyżka i widelec po jego prawej stronie. Sztućce mniejsze - np. deserowe - należy ułożyć w górnej części zastawy. 

Zasada 4: Nóż zawsze powinien być zwrócony ostrzem w kierunku talerza. 

Zasada 5: kolejność układania sztućców powinna być zgodna z kolejnością podawania dań. Od zewnętrznej strony połóż więc łyżkę, jeśli ucztowanie zamierzasz rozpocząć od gorącej zupy.

Przepiękne dekoracje i stylizacja stołu 

Czym byłaby porcelanowa zastawa, kryształowe kieliszki i najpiękniej ułożone sztućce, gdyby nie… dekoracje? To dzięki nim nasz stół zyskuje na oryginalności, przykuwa wzrok i nierzadko pobudza apetyt przybyłych gości. 

Jeśli chcesz stworzyć idealne miejsce do spożywania posiłków, postaw na:

  • Obrus - wyprasowany, elegancki, nawiązujący do charakteru uroczystości. Gdy uwielbiasz aranżacje minimalistyczne i skandynawskie - wybierz model gładki, prosty, pozbawiony ozdobnych haftów i kolorów. Gdy inspirujesz się nurtem boho wybierz obrus z lnu, a gdy przyrządzasz przyjęcie dla najmłodszych - w kolorowe wzory lub z motywem zwierząt. 
  • Podkładki - sprawdzają się zwłaszcza na przyjęciach w ogrodzie, a także gdy serwujesz soczyste i tłuste dania. Bardzo często podkładki nie tylko dekorują i wydzielają miejsca przy stołach, ale także dodatkowo ochraniają obrus przed trwałymi i trudnymi zabrudzeniami. 
  • Pierścionki na serwetki - ozdobne, grawerowane, nawiązujące swoim designem do barokowych zwyczajów lub pałacowych uczt. 
  • Wazony - nowoczesne dekoracje stołu to np. szklane, duże wazony, w których docelowo znajdują się świeżo ścięte kwiaty, kolorowe wiązanki, kolorowe kamyczki, suszone trawy lub kłosy zbóż. 
  • Świeczniki - doskonałe na romantyczne kolacje we dwoje, a także na uroczyste, świąteczne kolacje w rodzinnym gronie. Oprócz klasycznych podgrzewaczy, które pomogą utrzymać prawidłową, wysoką temperaturę dań, niezwykle efektywne są świeczki grube, ustawione na stojakach lub ozdobnych paterach. 

Ogrom innych inspiracji, które możesz wykorzystać podczas nadchodzącego przyjęcia, znajdziesz na Emako.pl

Wyśmienite dania

Czym byłoby przyjęcie bez aromatycznych dań, pięknie podanych deserów i kolorowych sałatek ze świeżych warzyw? 

Tworząc menu przyjęcia uwzględnij nie tylko swoje możliwości kulinarne, ale także preferencje gości, którzy docelowo będą delektować się przygotowanymi daniami. Nie bój się zapytać najbliższych o ulubiony deser lub zupę, dowiedz się jakie alergie posiadają Twoi bliscy, zapytaj najmłodszych o przekąskę, którą chętnie zjedliby w przerwie od zabawy. Im więcej dowiesz się o upodobaniach kulinarnych, tym większa szansa, że goście będą zachwyceni i chętnie wezmą resztki dań na wynos. 

Nie zapomnij, aby wyłożyć część dań na wspólne, duże talerze - patery, misy - a także do malutkich miseczek i zestawów do przekąsek, które znajdziesz w Emako. Postaraj się, aby wszystkie naczynia były spójne - niekontrolowany eklektyzm zaburzy całą, przygotowaną aranżację.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama