• Logo
  • Warszawaul. Mazowiecka

Jak rozpoznać kosmetyki wegetariańskie, wegańskie i halal

Coraz silniej rozwijający się na całym świecie trend wege wymusił na producentach odejście od klasycznych receptur i odpowiedź na potrzeby konsumentów w postaci produktów wegetariańskich i wegańskich. Trend ten dotyczy nie tylko branży spożywczej, ale również kosmetycznej. Spośród innych produktów na sklepowych pólkach wyróżnia je np. znak jakości V-label lub – jak w przypadku krajów islamskich – certyfikat halal.

Coraz silniej rozwijający się na całym świecie trend wege wymusił na producentach odejście od klasycznych receptur i odpowiedź na potrzeby konsumentów w postaci produktów wegetariańskich i wegańskich. Trend ten dotyczy nie tylko branży spożywczej, ale również kosmetycznej. Spośród innych produktów na sklepowych pólkach wyróżnia je np. znak jakości V-label lub – jak w przypadku krajów islamskich – certyfikat halal.

Do produkcji kosmetyków wegetariańskich nie są używane żadne składniki pochodzenia zwierzęcego. Ich produkcja uwzględnia bezpośrednią, jak i pośrednią ochronę zwierząt: kosmetyki nie są stosowane na żadnych istotach żywych, a proces wytwarzania nie prowadzi do pogorszenia stanu środowiska życia zwierząt. Teoretycznie jest to zgodne z obowiązującym zakazem testowania kosmetyków na zwierzętach, który obowiązuje w UE od 11 marca 2013r. Aby więc wybrać prawdziwe wege kosmetyki, należy szczególną uwagę zwracać na etykiety kosmetyków: jeśli widnieją na nich oznaczenia takie jak „cruelty free” czy znak V – możemy mieć pewność, że przy ich produkcji nie ucierpiały żadne zwierzęta.

Ponadto kosmetyki wegańskie powinny być wytworzone jedynie z naturalnych składników i półproduktów, bez udziału produktów zwierzęcych i z poszanowaniem ich prawa do godności, wolności i życia z w naturalnym środowisku.

Godnym zaufania certyfikatem poświadczającym brak substancji pochodzenia zwierzęcego jest znak jakości V-label. Daje on gwarancję, że kosmetyk został zweryfikowany pod kątem obecności surowców odzwierzęcych, potwierdzając jednocześnie, że zarówno kosmetyk, jak i składniki użyte do jego produkcji są wolne od GMO.  

Znak V-label nie jest wydawany bezterminowo. Jest on udzielany konkretnej marce jedynie na rok i wyróżnić można dwa jego warianty: VEGETARIAN (wegetariański) oraz VEGAN (wegański).

Bardziej rygorystyczne warunki muszą spełniać produkty ubiegające się o certyfikat halal. Są one dedykowane użytkownikom zamieszkującym kraje islamskie. W dosłownym tłumaczeniu słowo „halal” określa rzeczy lub czynności, które nie są zabronione prawem szariatu. Certyfikat halal wymaga spełnienia restrykcyjnych obostrzeń i jego uzyskanie jest procesem długotrwałym – co wynika z czasu potrzebnego na przeprowadzenie dogłębnej analizy, czy testowany kosmetyk jest rzeczywistości „halal”. Co ciekawe, taka analiza nie dotyczy wyłącznie składu kosmetyku, ale również procesu jego produkcji, pakowania i przechowywania.

Kosmetyki z certyfikatem halal są najczęściej spotykane na Dalekim Wschodzie, ale zdarza się, że pojawiają się również na polskim rynku kosmetycznym. W związku z powolną ekspansją tego typu kosmetyków na inne kraje, w różnych państwach pojawiają się regulacje prawne określające konieczność oznaczania produktów znakiem „halal” lub „nie halal”. 

 

Karolina Prominska

Miłośniczka pięknych miejsc i rzeczy. Od zawsze szuka najlepszych promocji. Pasjonatka zakupów i kosmetyków. Po godzinach uwielbia podróżować.

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

  • Wege
  • Kosmetyki hala
  • Kosmetyki wegańskie
  • Kosmetyki wegetariańskie
Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Leroy Merlin - najlepsza oferta na rynkuLeroy Merlin
6 - 26 sierpnia 2020
Gazetka Leroy Merlin
Od poniedziałku  w LidluLidl
10 - 12 sierpnia 2020
Gazetka Lidl
Black Red White  wita szkołe! Black Red White
6 sierpnia - 8 września 2020
Gazetka Black Red White
Drzwi i podłogi w CastoramieCastorama
29 lipca - 23 sierpnia 2020
Gazetka Castorama
Od środy w POLOmarkeciePOLOmarket
12 - 18 sierpnia 2020
Gazetka POLOmarket
Niższe ceny w Intermarche!Intermarche Super
11 - 17 sierpnia 2020
Gazetka Intermarche Super
Skarb RossmannRossmann
20 lip - 31 sie 2020
Gazetka Rossmann
Odkryj więcej w sklepach Rossmann! Rossmann
1 - 15 sie 2020
Gazetka Rossmann
Lidl - katalogLidl
6 lip - 31 sie 2020
Gazetka Lidl
Kaufland zawsze niskie cenyKaufland
6 - 12 sie 2020
Gazetka Kaufland
Od poniedziałku  w LidluLidl
10 - 12 sie 2020
Gazetka Lidl
Leroy Merlin - najlepsza oferta na rynkuLeroy Merlin
6 - 26 sie 2020
Gazetka Leroy Merlin

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge