Jak robić zakupy, a przy tym oszczędzać? Wystarczy, że skorzystasz z tych praktycznych wskazówek!

Jak oszczędzać, gdy wokół nieustannie wszystko drożeje i czy robienie zakupów z listą musi być trudne? Na pierwszy rzut oka sprawy wyglądają na skomplikowane, jednak z kilkoma wskazówkami, chodzenie do sklepu staje się przyjemniejsze.

Oszczędne zakupy.
źródło: Adobe Stock
Reklama

Jak robić zakupy oszczędnie?

Robienie zakupów w taki sposób, by zaoszczędzić, wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, najlepiej wiedzą o tym, ci, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe i próbują zarządzać budżetem rozsądnie, ale nie zawsze się udaje. W czym tkwi sekret? Zdradzimy wam aż 20 dróg prowadzących do tego, żeby stać się bardziej rozważnym klientem, który cieszy się nie tylko pokaźnym koszykiem produktów, ale też zyskiem, a nie stratami finansowymi.

Jeśli szukasz dla siebie inspiracji, od razu podpowiadamy, weź kartę i zapisz, to co według ciebie w tym wszystkim jest najistotniejsze, rad jest sporo, jednak jesteśmy przekonani, że niektóre będą dla ciebie oczywiste i stosujesz je od dawna. Lista zakupowa, oszczędzanie i same zakupy wywołują u ciebie nieprzyjemne uczucia? Zmienisz to po zastosowaniu kilku zasad!
 

zakupy
źródło: Adobe Stock

Lista zasad, które pozwalają robić zakupy mądrze

Zapoznając się z tutejszą listą, po pierwsze zrezygnuj z przekonania, że jeśli chcesz odżywiać się tanio, to musisz postawić na produkty niezdrowe. Wcale nie i udowodnimy to właśnie teraz. Kluczem do sukcesu, jest rozsądne planowanie i trzymanie się z góry ustalonego planu.

  • Przed zakupami zawsze zapoznaj się z ofertami sklepów, które masz w pobliżu. Zerknij na gazetki w internecie (jedną z możliwości jest oczywiście nasz serwis Ding.pl) lub papierowe odpowiedniki. Sprawdź, ile i gdzie kosztują interesujące cię produkty, by wiedzieć, gdzie jest taniej.
     
  • Ustal plan żywienia na dany tydzień, zaplanuj obiady, śniadania i kolacje, a na podstawie tego sporządź listę zakupów. Najpierw sprawdź, co już masz w lodówce i na półkach, zrób spis tak, by uwzględnić wykorzystanie towarów, które już posiadasz, nie kupuj ich niepotrzebnie, gdy już są.
     
  • Korzystaj z kuponów rabatowych i zniżek dedykowanych np. stałym klientom w kartach lojalnościowych i aplikacjach. Tego typu akcje ma większość marketów, do dyspozycji pozostaje np. Lidl Plus, Moja BiedronkaŻappka i wiele innych. W tym tygodniu np. jeden z dyskontów proponuje znane 2+1.

Czytaj także: Biedronka stawia na 2+1. Tym razem wyjątkowo dużo produktów za darmo!

  • Zliczaj kwoty, jakie wydajesz podczas zakupów i zapisuj je. Staraj się nie przekraczać sumy, którą zaplanowałeś wydać.
     
  • Staraj się kupować raczej większych i tych bardziej popularnych supermarketach i dyskontach. Mniejsze sklepiki i markety specjalistyczne często bywają droższe.
     
  • Sprawdzaj i zapamiętuj standardowe ceny tego, co kupujesz, by móc przewidzieć ile wyniosą cię dane zakupy, ale też, żeby wiedzieć, kiedy dana oferta jest korzystna, a kiedy nie.
     
  • Nie rób zakupów, gdy jesteś głodny. Wtedy łatwo o wydawanie pieniędzy w nadmiarze i sięganie po artykuły, których później nie wykorzystasz, albo po te, które już masz w domu.
     
  • W sklepach wybieraj tylko te alejki z towarami, których szukasz, unikaj tych z niezdrową żywnością i słodyczami.
     
  • Staraj się kupować świeże warzywa i owoce sezonowe np. na lokalnych straganach. Korzystaj z tego, co w danym okresie jest najbardziej popularne, bo wtedy też zwykle jest to po prostu najtańsze.
     
  • Nie zapominaj, że jeśli świeże warzywa, czy owoce są droższe, to możesz kupić mrożone. Te są równie odżywcze i zdrowe.
     
  • Najtańszych produktów szukaj zawsze na najniższych półkach lub na samej górze. Sklepy często, na pierwszy rzut oka prezentują, to co jest droższe, by nakłonić do zakupu.
     
  • Sprawdzaj daty ważności towarów i kupuj te, które mają jak najdłuższe.
    Zakupy
    źródło: Adobe Stock

  • Nie bój się sięgać po przecenione produkty, jeśli wiesz, że możesz je do czegoś wykorzystać. Np. bardzo dojrzałe pomidory w niższej cenie do zupy, a zbyt dojrzałe owoce do koktajli.
     
  • Spróbuj produktów mniej znanych marek, jeśli te markowe są o wiele droższe, nie zawsze ich jakość musi być gorsza.
     
  • Sprawdzaj zawsze stosunek ilości do ceny. Czasami z pozoru droższe opakowanie może być większe mieć np. 1 kg jakiegoś składnika, a coś tańszego tylko minimalnie będzie miało np. 500 g. Wtedy bardziej opłaca się dopłacić, by zyskać.
     
  • Dobrym pomysłem jest kupowanie produktów z pojemników zbiorczych, które później można do czegoś wykorzystać i zapobiec marnowaniu.
     
  • Produkty jak np. świeże ryby czy mięso, kupuj w takich ilościach, jakie jesteś w stanie wykorzystać w krótkim czasie, nie rób zbędnych zapasów, by nie wyrzucać później jedzenia.
     
  • Gdy już przyniesiesz do domu zakupy, zadbaj o odpowiednie przechowanie produktów. Sprawdź, gdzie i co powinno leżeć, by mogło pozostać, jak najdłużej świeże.
     
  • Gotuj samodzielnie, zamiast kupować gotowe posiłki. To zwykle pozwala sporo zaoszczędzić.
     
  • W sezonie letnim staraj się stawiać na własne uprawy np. zioła w doniczce, owoce czy warzywa. Można zasadzić też wybrane drzewka na działce lub w ogrodzie i cieszyć się własnymi plonami.

    Czytaj także: Chcesz 10 zł ot tak? POLOmarket ma pretekst, by ci je wręczyć!

    Idziesz na zakupy? Zobacz gazetki na Ding.pl!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama