Reklama

Jak obchodzi się Dzień Babci i Dziadka w innych krajach?

21 i 22 stycznia - te daty zna każdy wnuczek. W tym czasie odwiedzamy i obdarowujemy upominkami najstarszych członków rodziny. W Polsce święto dziadków rozdzielone jest na dwa dni. 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 - Dzień Dziadka. Tradycja ta prawdopodobnie została przez nas zapożyczona od Amerykanów w latach 80. XX wieku. Jak obchodzone jest święto dziadków w innych krajach? Czy u naszych dalszych sąsiadów popularny prezent na Dzień Babci to również laurka?

Dzień Dziadków w USA

Historia amerykańskiego święta dziadków ma swoje początki we wczesnych latach 70. XX wieku w stanie Zachodnia Wirginia. Mieszkająca tam gospodyni domowa pewnego dnia doszła do wniosku, że starsi ludzie powinni mieć swoje święto. Chciała tym samym zwrócić uwagę na los osób starszych, głównie tych przebywających w domach opieki. Pierwszy amerykański Dzień Dziadków obchodzono tylko w Zachodniej Wirginii. Kilka lat później ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter ustanowił ten dzień świętem ogólnonarodowym. Dzień Dziadków w Ameryce i Kanadzie jest ruchomy - wypada w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (Labour Day obchodzi się w pierwszy poniedziałek września). Amerykański Dzień Dziadków ma swój hymn i symbol, którym jest kwiat niezapominajki. Dla mieszkańców USA to świetna okazja do celebrowania rodzinnych chwil i uświadomienia najmłodszym, jak ważni są w ich życiu dziadkowie. 

Łączony Dzień Babci i Dziadka występuje także w Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do USA święto obchodzone jest w pierwszą niedzielę października. 

Z miłości do dziadków i… kawy

We Francji Dzień Babci i Dziadka świętuje się oddzielnie. Co ciekawe, obie uroczystości dzieli ponad pół roku! Wszystko zaczęło się od chęci uhonorowania ukochanych babć oraz kawy. W latach 50. XX wieku dużą popularnością cieszyła się Kawa Babci (Cafe Grand’Mere) - sprzedawana w delikatesach, których właścicielami było małżeństwo Monnier. W dwudziestą rocznicę istnienia produktu powołano Dzień Babci. Początkowo święto miało być tylko promocją firmy, jednak z czasem przyjęło się w całej Francji. Dziś francuski Dzień Babci obchodzi się w pierwszą niedzielę marca. Popularny prezent na Dzień Babci w kraju nad Sekwaną to oczywiście kawa. W tym dniu nie brakuje także rodzinnych spotkań i szkolnych uroczystości z udziałem wnucząt. 

Francuscy dziadkowie swoje święto oficjalnie obchodzą dopiero od 2008 roku. Wszystko za sprawą Francka Izquierdo, który słusznie zauważył, że w kalendarzu brakuje takiego dnia. Inicjatywę Izquierdo poparł Sekretariat Stanu dla Seniorów. Francuski Dzień Dziadka jest świętem ruchomym i przypada w pierwszą niedzielę października. Brak komercyjnych korzeni nie przeszkadza mu być obecnie jednym z najpopularniejszych (choć najmłodszych) świąt poświęconych rodzinie we Francji.

Włoskie anioły

Parlament Włoch oficjalnie ustanowił Dzień Babci i Dziadka dopiero w 2005 roku, choć starania o to święto trwały od dawna. Rok wcześniej odbyły się pierwsze publiczne obchody w Lombardii, podczas których podkreślano rolę seniorów w społeczeństwie. Nieprzypadkowo na oficjalną datę obchodów Dnia Babci i Dziadka wybrano 2 października. Kościół katolicki wspomina tego dnia Aniołów Stróżów. Najmłodszych uczy się, że dziadkowie są właśnie takimi aniołami - opiekunami, którzy służą radą i doświadczeniem przez całe swoje życie.

Dzień Szacunku dla Wieku

Ciekawym przykładem jest również Japonia. W tym kraju nie obchodzi się typowego Dnia Babci i Dziadka. Szacunek wobec starszych to jednak jedna z najważniejszych wartości wyznawanych przez mieszkańców wschodu. Dlatego 15 września, niezmiennie od 1966 roku, Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Wieku.

W Niemczech i Bułgarii swoje święto mają na razie tylko babcie. U naszych zachodnich sąsiadów Dzień Babci przypada na drugą niedzielę października, a seniorki w Bułgarii świętują jak Polki - 21 stycznia. W lipcu seniorzy mają swoje święto w Brazylii, a w czerwcu w Meksyku. Każda kultura wiąże się z innymi zwyczajami, ale wspólne pozostaje jedno - szacunek i troska o ludzi starszych. 
 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Od środy w PolomarkeciePOLOmarket
1 - 7 grudnia 2021
Gazetka POLOmarket
Świąteczne miasteczko z Leroy MerlinLeroy Merlin
19 listopada - 24 grudnia 2021
Gazetka Leroy Merlin
Od czwartku w Lidlu!     Lidl
2 - 5 grudnia 2021
Gazetka Lidl
Kaufland -wielki wybór na świętaKaufland
2 - 8 grudnia 2021
Gazetka Kaufland
Kraina PrezentówE.Leclerc
30 listopada - 12 grudnia 2021
Gazetka E.Leclerc
Zestawy na święta od T-Mobile! T-Mobile
8 listopada - 22 grudnia 2021
Gazetka T-Mobile
Biedronka - kraina zabawekBiedronka
8 lis - 24 gru 2021
Gazetka Biedronka
W tym tygodniu w Biedronce!     Biedronka
2 - 8 gru 2021
Gazetka Biedronka
Okazje świąteczne i nie tylko w Biedronce Biedronka
22 lis - 8 gru 2021
Gazetka Biedronka
Okazje tygodnia w BiedronceBiedronka
29 lis - 15 gru 2021
Gazetka Biedronka
Okazje tygodnia w BiedronceBiedronka
6 - 22 gru 2021
Gazetka Biedronka
Radosne odliczanie do świąt z RossmannRossmann
1 lis - 31 gru 2021
Gazetka Rossmann
Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
LogoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.