IKEA Gdańsk bez plastiku jednorazowego użytku

W najbliższym czasie IKEA planuje wycofać wszystkie plastikowe produkty jednorazowego użytku ze swoich sklepów i restauracji.

Reklama

Akcja ma odbyć się zgodnie z założeniami Strategii Zrównoważonego Rozwoju. Okazuje się jednak, ze niektóre sklepy poradziły sobie z plastikowym wyposażeniem nieco szybciej. Pierwszym obiektem IKEA bez jednorazowego plastiku okazał się sklep zlokalizowany w centrum handlowym Blue CIty w Warszawie, niedawno dołączył do niego obiekt z Gdańska. Gdański sklep przyłączył się w ten sposób do inicjatywy "Gdańsk bez plastiku", promowanej przez Urząd Miasta. 

Zanieczyszczenie środowiska odpadami z jednorazowego plastiku to jeden z największych problemów obecnego świata. Każdego roku do mórz i oceanów trafia prawie 30 mln ton plastikowych odpadów, będących zagrożeniem nie tylko dla tego jednego ekosystemu, ale dla całego środowiska. Koniecznie trzeba coś z tym zrobić, jednak potrzebne jest działanie nie tylko pojedynczych ludzi, a całego społeczeństwa, w szczególności dużych firm i organizacji. 

IKEA włączyła się w całą akcję i zdecydowała się wycofać wszystkie produkty jednorazowego użytku ze sklepów i restauracji. Dotychczas mogliśmy zakupić jednorazowe woreczki na lód i żywność, worki na śmieci, a także znajdujące się obecnie na cenzurowanym plastikowe słomki do napojów. Firma skupia się obecnie na stopniowej wymianie jednorazowych plastikowych opakowań i sztućców, na te wykonane z materiałów odnawialnych, jak np. papier lub trzcina cukrowa. Oczywiście nie da się tego zrobić za jednym zamachem, a wyrzucenie niezużytych opakowań za jednym zamachem nie ma sensu, więc cały proces jest dość czasochłonny.

IKEA Gdańsk potraktowała ochronę środowiska naturalnego jako priorytet, gdyż sama zlokalizowana jest w okolicy Bałtyku, będącego niezwykle cennym przyrodniczym obszarem. Według wypowiedzi dyrektora sklepu temat ochrony środowiska jest dla IKEI niezwykle istotny, ale sama podmiana plastikowych elementów na te przyjazne dla środowiska jest ogromnym wyzwaniem. Ogromną mobilizacją dla sklepu są przede wszystkim klienci, którzy sami starają się żyć w zgodzie z naturą. Po zlikwidowaniu plastikowych sztućców i słomek planowana jest dalsza redukcja zużycia jednorazowego plastiku. W opracowanej przez siebie Strategii Zrównoważonego rozwoju IKEA zobowiązuje się całkowicie zrezygnować z jednorazowych naczyń i sztućców do końca 2020 roku, a do 2030 wszystkie produkty i materiały opakowaniowe mają być wytwarzane z naturalnych surowców odnawialnych i ponownie przetworzonych.

Jedną z najnowszych propozycji tej szwedzkiej marki są wielorazowe woreczki ISTAD, które nadają się do przechowywania żywności, a także fronty zabudowy kuchennej KUNGSBACKA, powstałe z przetworzonych butelek PET. 

Nie zapominajmy, że nie tylko wielkie sklepy i organizacje powinny zająć się ochroną środowiska. My także mamy na niego destrukcyjny wpływ. Pokażmy więc, że nie potrzebujemy jednorazowych plastikowych opakowań. 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama