Grillowanie na balkonie: czy to możliwe?

Grillowanie bez działki lub ogródka, jest wyzwaniem wielu Polaków. Dla niektórych jedynym rozwiązaniem jest balkon, ale czy jest legalne? Sprawdzamy, jakie przepisy obowiązują i jakie kary grożą grillującym. 

Grillowanie w mieście
Grillowanie na balkonie Fot. Adobe Stock
Reklama

Grillowanie jest jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu dla Polaków. Jednakże nie wszyscy mają swoje prywatne działki czy ogródki, na których mogą swobodnie grillować. W takiej sytuacji niektórzy decydują się na grillowanie na balkonie. Jest to jednak rozwiązanie, które może wywołać niezadowolenie sąsiadów. Dodatkowo grillując tak, możemy narazić się na mandat. Czy istnieje jakaś lepsza alternatywa? 

Grillowanie na balkonie grozi mandatem

Grillowanie na balkonie w blokach mieszkalnych to temat, który co roku wywołuje sporo emocji. Wielu mieszkańców uważa, że balkon jest częścią ich mieszkania. Według nich mają prawo tam robić wszystko, co im się podoba, w tym grillować. Jednakże inni mieszkańcy skarżą się na zapachy, które przedostają się do ich mieszkań. W ich opinii stanowi to naruszenie ich prywatności i spokoju. Nie ma jasnych przepisów dotyczących grillowania na balkonie. Istnieją jednak ustawy oraz rozporządzenia, które w praktyce mogą zostać zastosowane. 

Grillowanie na balkonie w bloku mieszkalnym może skutkować nałożeniem mandatu. Po pierwsze, grill na balkonie może stanowić zagrożenie pożarowe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku jest to zabronione. W przypadku stworzenia zagrożenia pożarowego można otrzymać naganę. Grozi nam też grzywnę w wysokości 5000 zł, a nawet areszt. Ponadto grillowanie na balkonie może być zakazane przez wspólnotę mieszkaniową. 

Alternatywa dla mieszkańców bloków 

Jeśli chcemy uniknąć mandatu, warto rozważyć alternatywy. W miastach warto wiedzieć, gdzie są wyznaczone miejsca do grillowania. Na terenie Warszawy można znaleźć kilka takich miejsc. Możesz udać do np. w parku Skaryszewskiego, Praskiego oraz na Pole Mokotowskie. Mieszkańcy bloków, którzy lubią grillować, powinni sobie sprawić przenośny grill. Ma on wiele zalet, a jedną z największych jest to, że są niewielkie i poręczne. Dzięki temu doskonale się do małych mieszkań, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Takie grille nie zajmują dużo miejsca i można je łatwo przechowywać. Wiele modeli można również złożyć. Warto więc podkreślić, że grille przenośne są lekkie i mobilne, co stanowi ich dodatkowy atut.

grill w intermarche
Grill przenośny to dobre rozwiązanie dla mieszkańców bloków.

Jeśli chcesz sprawić sobie przenośny grill, możesz skorzystać z oferty sklepów Intermarche! Oferowany grill podróżny kosztuje tylko 129 złotych. Wymiary rusztu wynoszą 33,5 x 36 cm, co pozwala na grillowanie dla małej liczby osób. Grill ten posiada rączkę, która pozwala na łatwe przenoszenie go w sposób podobny do walizki. Dzięki swoim niewielkim gabarytom grill jest idealny na wyjazdy lub na majówkę w mieście. 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama