Wrzesień już puka do drzwi. Najważniejsze prace w naszym ogrodzie na przełomie sierpnia i września

Gdy dni stają się wyraźnie krótsze a słońce świeci łagodniej, przyroda powoli wkracza w kolejny cykl - przygotowań do zimy. Zobaczmy jakie prace w ogrodzie czekają nas na początku września, i jak przygotujemy drzewa i krzewy na nadejście chłodów.

Nasz ogród na przełomie sierpnia i września. Przechowywanie owoców i warzyw
Wiele owoców i warzyw można przechowywać w drewnianych skrzynkach. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści 
Przechowanie owoców i warzyw
Prace w ogrodzie na przełomie sierpnia i września
Drzewa i krzewy, trawnik - zabezpieczanie przed zimą
Kiedy okrywać rośliny?

Przechowanie owoców i warzyw

Późnym latem wiele gatunków owoców i warzyw zostaje zebranych. Przechowujemy je w zależności od gatunku, w różnych miejscach. Wiele owoców toleruje przechowywanie w miejscach chłodnych, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni C. Gdy nie mamy spiżarni lub obszernej piwnicy owoce i warzywa trzeba umieścić w lodówce, np. na dolnej półce, oddzielając warzywa od owoców. Pamiętajmy jednak, aby do lodówki nie wkładać ani jabłek, ani gruszek, które powinny być przechowywane nie umyte, najlepiej w drewnianych skrzynkach. W skrzynkach z drewna możemy także magazynować inne dobra z naszej działki, takie jak paprykę, cebulę, ziemniaki, marchew.   

Prace w ogrodzie na przełomie sierpnia i września

Na początku września przyroda przeczuwa zbliżający się okres zimy starając się pobrać ze słońca jak najwięcej życiodajnej energii. 

  • Przyglądamy się zatem warzywom korzeniowym, które mogą w tym okresie jeszcze ładnie wzrastać np. seler, pasternak, marchew, pietruszka, czerwona botwina, a także niektórym owocom: malinom, śliwkom. 
  • W tym okresie dbamy także o glebę, którą spulchniamy, wyrywamy chwasty, podlewamy rośliny. 
  • Można już dokonać obcięcia szczytów pędów dyń, pomidorów i ogórków
  • Systematycznie obcinamy także przekwitające kwiaty. Gdy nasze rośliny jednoroczne i dwuletnie, już przekwitną możemy je usunąć, przygotowując miejsce na nowe rośliny w przyszłym roku. 
  • Pędy krzewów malinowych, które tego lata owocowały przycinamy blisko przy ziemi pozostawiając ok. 7-10 pędów nieprzyciętych. 
  • W ciepłe dni, w okolicach południa możemy zebrać zioła.

Drzewa i krzewy, trawnik - zabezpieczanie przed zimą

Jesienią warto zabezpieczyć nasze krzewy, drzewa. Jedną z wybieranych najczęściej metod jest okrywanie drzew oraz krzewów. 

  • Młode drzewa owocowe zabezpieczamy przez mrozem wykorzystując np. ściółkę m.in. słomę, kompost, korę, czy torf. Szczególnie wrażliwe na zimno są czereśnie, wiśnie, morele a także drzewka brzoskwiniowe, które trzeba na zimę osłonić w całości z pniem i koroną. Ich gałęzie można owinąć agrowłókniną a wokół pnia usypać kopczyk z torfu lub trocin o wysokości około 30 cm. 
  • Żywopłoty formowane zabezpieczenie przed zimą. Warto zadbać przed nadejściem zimy o nasze żywopłoty formowane. We wrześniu możemy zacząć już wykonywanie przycinki o ok. 10 cm. Cięcie wrześniowe ma za zadanie wzmocnienia oraz zagęszczenia gałęzi. Jeśli nasze żywopłoty są roślinami nieformowanymi nie wykonujemy cięcia, pozostawiając je w spokoju do wiosny. Żywopłoty z bukszpanu, żywotników wschodnich czy cyprysików japońskich osłaniamy np. agrowłókniną, przykrywając dokładnie cały szpaler roślin, z obu stron. 
  • Drzewa i krzewy iglaste - nasze iglaki nie mogą się "zasuszyć", co objawi się brązowieniem igieł. Nawet, gdy temperatury oscylują w okolicach zera stopni można je podlewać. Roślin tych nie podlewamy, gdy na trawie wokół nich zalega lód. 
  • Trawnik - proces pielęgnacji trawnika we wrześniu polega na jego nawożeniu środkami zawierającymi mikroelementy, potas i fosfor. Po nawożeniu, na przełomie października i listopada powinniśmy przeprowadzić ostatnie koszenie naszego trawnika. 

Kiedy okrywać rośliny?

Zdaniem wielu ekspertów nie istnieje konkretna data dogodna dla wykonania okrywania roślin. Nie można okrywania wykonać zbyt wcześnie, ponieważ rośliny mogą się zaparzyć i zacząć gnić. Rozwiązaniem jest codzienna, poranna analiza temperatur i prognoz pogody. Okrywanie można wykonywać wówczas, gdy na dworze nastaną przymrozki do -5°C. 

Za tydzień zobaczymy skąd pochodzi i jakie właściwości ma znana, choć często zapominana roślina, jaką jest soczewicaZapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama