Endomorficzny, ektomorficzny i mezomorficzny: który typ ciała posiadasz?

Prawdopodobnie słyszałeś o tych ludziach, którzy mogą spożywać wszystko i nigdy nie przybierają na wadze. Albo o tych, którzy próbują stosować diety i ćwiczenia, ale wciąż nie mogą schudnąć? Wszystko to może wynikać z biotypu danej osoby. Innymi słowy, każdy człowiek ma unikalny organizm, ale ten sam biotyp. Czy nie jest to dziwne? Wyjaśnimy ci tę kwestię.

Biotypy ciała
Jaki typ ciała posiadasz? fot. Adobe Stock
Reklama

Biotypy nie są nowym tematem. W rzeczywistości pierwsze badania na temat typów ciała (biotypów) sięgają 1940 roku, autorstwa amerykańskiego psychologa Williama Sheldona, który zidentyfikował i sklasyfikował trzy typy ludzkiego ciała lub somatotypy. Zasadniczo każdy człowiek dziedziczy zestaw cech genetycznych, które decydują o jego cechach fizycznych i które mogą nawet decydować o jego wadze czy np. masie mięśniowej. A czy wiesz jaki jest Twój biotyp? Dowiedz się o trzech głównych typach ciała poniżej i określ swój.

biotypy ciała
Jaki jest Twój typ ciała? fot. Adobe Stock

Jakie są fizyczne różnice między biotypami endomorficznymi, ektomorficznymi i mezoendemicznymi?

Istnieją trzy sklasyfikowane biotypy: endomorfik, ektomorfik i mezomorfik. Aby określić swój biotyp, nie ma nic lepszego niż poznanie cech każdego z nich.

1. Endomorfik

Osobom z tym biotypem trudniej jest schudnąć, a konkretnie zrzucić masę tłuszczową. Mają szersze kości i stawy, wyższy wskaźnik tkanki tłuszczowej, a ich metabolizm jest wolniejszy niż w przypadku innych biotypów (przez co są bardziej podatne na przybieranie na wadze). Dla osób o mniejszych lub większych gabarytach zalecamy rutynę treningową, w której na przemian wykonuje się ćwiczenia kardio i siłowe, których celem jest utrata masy tłuszczowej. Zaleca się również spinning, pływanie, bieganie i inne tego typu aktywności. Ponadto, kluczowe jest, aby pamiętać o tym, ile kalorii spożywasz każdego dnia i upewnić się, że twoja dieta jest dobrze zaokrąglona i odżywcza.

2. Ektomorfik

Jest to przeciwieństwo poprzedniego biotypu. Wysoki i szczupły - tak można scharakteryzować osoby o biotypie ektormorfika, które nie tylko mają trudności z przybieraniem na wadze (dzięki szybkiemu metabolizmowi, który utrudnia gromadzenie tłuszczu), ale także mają cieńszą budowę kości. Ale tak jak mają trudności z nabraniem masy tłuszczowej, tak samo mają trudności ze zwiększeniem masy mięśniowej. Dla nich dobrym rozwiązaniem jest kulturystyka. W tych przypadkach trening (fizyczny) powinien być krótki i intensywny (taki jak: gimnastyka lub body pump). Jeśli chodzi o ich dietę (i ponownie ze względu na ich przyspieszony metabolizm) wskazane jest spożywanie wysoko odżywczych pokarmów.

3. Mezomorfik

Jest to środek pomiędzy dwoma poprzednimi biotypami. Osoby o tym typie ciała można określić jako osoby silniejsze i o pełnych kształtach. Pod względem genetycznym biotyp mezomorfa charakteryzuje się tym, że osobnicy mają większe predyspozycje do przyrostu masy mięśniowej. Nie wykazują trudności w przybieraniu lub traceniu na wadze. Kontrolowanie wagi u osób o tym biotypie jest łatwe. Bardzo intensywne treningi kulturystyczne, przeplatane z umiarkowanymi ćwiczeniami cardio są wskazane dla osób o tym biotypie. Miejscowa gimnastyka, body pumpspinning czy pływanie to kolejne zalecane aktywności. Jeśli chodzi o ich dietę, wystarczy, że będą przestrzegać zbilansowanej i kompletnej diety. Znając swój biotyp i biorąc pod uwagę cechy każdego z nich, łatwiej jest zdynamizować efekty aktywności fizycznej i diety. Jeśli już zidentyfikowałeś swój biotyp teraz wystarczy, że dostosujesz swoją dietę i aktywność fizyczną i uzyskasz najlepsze rezultaty.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama