• Logo
  • Warszawaul. Mazowiecka

Dzień bez Opakowań Foliowych 23 stycznia! Czy pamiętasz, by ograniczać używanie plastiku?

Już za kilka dni będziemy obchodzić Dzień bez Torby Foliowej. To święto ma przypominać wszystkim jak, ważne jest unikanie używania plastikowych toreb i reklamówek. W zeszłym roku ten dzień wspierał min. Kaufland. Jak będzie tym razem?

Czy można żyć bez foliówek?

Dzień bez Opakowań Foliowych to bardzo ważne święto na wszystkich miłośników ekologii. Nie tylko zaangażowani w ochronę środowiska powinni pamiętać o unikaniu plastiku. Święto może być dobrą motywacją to rozpoczęcia świadomego konsumowania. Pomimo wielu apeli i ograniczeń w sklepach i tak nadal możemy spotkać woreczki foliowe. Często pojawiają się przy regałach z pieczywem czy owocach i warzywach. Foliowe siatki są też dostępne przy kasach.

Kiedyś na szycie mody były torby płócienne, bawełniane siatki na zakupy, które mogły służyć nawet przez lata. Z biegiem lat dla wygody zaczęto wprowadzać słynne foliówki. Szybko okazało się, że są praktyczna, zwłaszcza dla zapominalskich, jednak bardzo szkodliwe dla środowiska. Takie produkty kończą jako zwykłe odpady, które są w stanie szybko się rozłożyć. Z doświadczenia wiadomo, że bez opakowań foliowych da się żyć. Należałoby jednak zrezygnować z wygodnych dla wielu rozwiązań.

Po co obchodzić Dzień bez Opakowań Foliowych?

Święto zaczęto obchodzić w Polsce z powodu inicjatywy powstałej w 2008 roku. Złożono wtedy projekt ustawy, który miał zakazywać wykorzystywania jednorazówek. Jak wiadomo, pomysł nie spotkał się z dużą aprobatą, m.in. dlatego, że uderzał w swobodę działalności gospodarczych. Taka inicjatywa zmotywowała jednak niektórych do zmian. Wiele sieci zaczęło zapowiadać usunięcie siatek jednorazowych. Wspominała o tym m.in. Biedronka, Carrefour czy Tesco. Obecnie wiele sklepów ma takie torby w wysokich cenach objętych opłatą recyklingową albo zastępuje je innymi nieplastikowymi.

Na całe szczęście społeczeństwo staje się coraz to bardziej świadome na punkcie ekologii. Wiele osób wybiera bawełniane torby zamiast folii i unika foliówek podczas warzenia owoców. To z pozoru niewielkie działania, jednak w znacznym stopniu wpływają korzystnie na naszą planetę.

Czy sklepy obchodzą to święto?

Swojego stanowiska przeciw używaniu foliówek nie ukrywały m.in. Delikatesy Centrum czy Kaufland. Sieć w zeszłym roku zaproponowała rozwiązanie, klienci mogli pakować sery, wędliny i produkty garmażeryjne we własne pojemniki na żywność. Przynoszenie opakowań staje się bardzo modne i z takiej opcji można korzystać do dziś. Sieć planuje do 2025 roku całkowicie wyeliminować plastik z opakowań marek własnych oraz zmniejszyć jego wykorzystanie w pozostałych przypadkach o co najmniej 20%.

Sprawdź gazetki promocyjne sklepów:

Paulina Kopeć

Miłośniczka muzyki, podróży, dobrych filmów i książek. W wolnym czasie tworzy muzykę, reportaże radiowe i pisze. Kocha życie! Ma w planach kilka podróży autostopowych i nie tylko. Chce widzieć szczęście w każdej małej rzeczy, bo piękno jest tuż obok, każdego dnia. Piękno jest nawet w kawie i uśmiechu, a uśmiech może zmienić cały dzień, może nawet zmienić człowieka. Paulina, kolekcjonerka uśmiechów.

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

  • Ding poleca
  • Delikatesy centrum
  • Tesco
  • Biedronka
  • Kaufland
Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Od poniedziałku w LidluLidl
1 - 3 marca 2021
Gazetka Lidl
Kolekcja Wiosna-Lato w DekoriaDekoria
12 lutego - 31 sierpnia 2021
Gazetka Dekoria
30 Urodziny Black Red WhiteBlack Red White
25 lutego - 12 marca 2021
Gazetka Black Red White
To nigdy nie było takie proste - Leroy MerlinLeroy Merlin
10 lutego - 2 marca 2021
Gazetka Leroy Merlin
Czas na porządki z TescoTesco Centra Handlowe
25 lutego - 3 marca 2021
Gazetka Tesco Centra Handlowe
Kurtki na wiosnę w LidlLidl
1 - 6 marca 2021
Gazetka Lidl
Rossmann - przygotuj się do świąt!Rossmann
1 - 15 mar 2021
Gazetka Rossmann
Radość z dojrzałości Rossmann SkarbRossmann
1 sty - 31 mar 2021
Gazetka Rossmann
To nigdy nie było takie proste - Leroy MerlinLeroy Merlin
10 lut - 2 mar 2021
Gazetka Leroy Merlin
Pepco - poznaj jakość, pokochaj cenę!Pepco
25 lut - 3 mar 2021
Gazetka Pepco
Czas na Hiszpanię w Biedronce! Biedronka
25 lut - 3 mar 2021
Gazetka Biedronka
Jysk - świetna oferta rabatowaJysk
17 lut - 2 mar 2021
Gazetka Jysk

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge