Dlaczego warto jeść buraki?

Burak to jedno z tych warzyw, które dzięki swoim drogocennym składnikom odżywczym ma silne właściwości lecznicze. Pamiętasz, jak w dzieciństwie babcia kazała Ci pić sok z buraków? Taki koktajl to prawdziwa bomba zdrowia. Jak jeszcze wprowadzić buraki do codziennej diety i dlaczego warto je jeść?

Reklama

Wartość odżywcza buraka

Burak to warzywo niskokaloryczne (100 gramów buraka ma tylko 43 kalorie). Buraki są bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawierają kwas foliowy, niezbędny między innymi do prawidłowego rozwoju płodu, oraz inne witaminy (A, E, K i C). Do tego trzeba wspomnieć o licznych pierwiastkach mineralnych, takich jak magnez, potas, sód, wapń, cynk, fosfor oraz rubid i cez. Swój czerwony kolor buraki zawdzięczają betaninie - organicznemu związkowi, który chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Po to warzywo nie powinny jednak sięgać osoby chorujące na cukrzycę. Burak ma wysoki indeks glikemiczny. Po obróbce termicznej IG=64.

Właściwości lecznicze buraka

Dodanie buraków do diety polecane jest głównie dzieciom, młodzieży oraz kobietom w ciąży. Co więcej, burak to naturalny lek na anemię. Zawarte w nim barwniki należą do silnych przeciwutleniaczy i znacznie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Regularne spożywanie buraków korzystnie wpływa na pracę układu krwionośnego. Poza tym warzywo reguluje poziom cholesterolu. Ma także silne właściwości oczyszczające i antynowotworowe. Do tego wspomaga organizm po chemioterapii. Buraki warto wprowadzić do diety szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Warzywo zwiększa odporność oraz pomaga w walce z przeziębieniem (sok z buraków łagodzi ostry kaszel). O buraki w jadłospisie powinny zadbać także kobiety, które przechodzą menopauzę. Składniki odżywcze zawarte w buraku zapobiegają osteoporozie, obniżają ciśnienie krwi, łagodzą uderzenia gorąca i ograniczają powtarzające się migreny. 

Buraki w diecie

Burak ćwikłowy to jeden z najważniejszych składników kuchni polskiej. Barszcz czerwony gości na naszych stołach nie tylko od święta. Buraki są świetnym dodatkiem do drugiego dania oraz sałatek i deserów. Brownie z buraków to zdrowy zamiennik tradycyjnego ciasta czekoladowego. Podczas przyrządzania dań buraczanych warto pamiętać o jednej zasadzie. Większość składników odżywczych buraka rozpuszcza się w wodzie. Dlatego najlepiej jeść buraki na surowo (sok, surówka) lub w formie przypieczonej (frytki lub zdrowe chipsy). Wyjątkiem od tej zasady jest gotowanie buraków na zupę.

Sok z buraka - bomba witaminowa

Sok buraczany robi się z surowych buraków ćwikłowych - w tej formie warzywo zachowuje najwięcej swoich drogocennych właściwości. Taki napój to Twoja broń przed wirusami i bakteriami. Koktajl buraczany jest także dobrym źródłem błonnika. Nie każdy lubi jednak charakterystyczny ziemisty smak soku z buraka. Aby trochę przełamać ten posmak, można dodać do napoju sok z marchwi, pomarańczy, jabłka lub grejpfruta. Walory odżywcze i smakowe podniosą także takie dodatki jak limonka, sok z cytryny, imbir, bazylia i mięta. Jeśli nie lubisz lub nie masz czasu samodzielnie przygotowywać zdrowych soków, być może zainteresuje Cię dieta sokowa od firmy cateringowej Maczfit. W ofercie znajdziesz między innymi zestawy odpowiednio zbilansowanych i pysznych koktajli - na bazie buraków, ale nie tylko. Dieta sokowa to jednak nie wszystko. Maczfit oferuje zestawy zdrowych dań (w tym menu z dodatkiem pysznych buraków). Wystarczy sprawdzić warianty i wybrać jadłospis dla siebie. Dla chętnych na nowe doznania smakowe mamy specjalny kod promocyjny. Wpisz CATERIN_5 przy dokonywaniu zamówienia w Maczfit, a otrzymasz 5% zniżkę. Promocja obowiązuje do końca marca 2021 roku. 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama