Detailingowe mycie samochodu - jak to zrobić i co jest mi potrzebne?

Wśród użytkowników samochodów rośnie świadomość na temat pielęgnacji pojazdów. Detailing, czyli profesjonalna kosmetyka samochodowa, zyskuje na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na zakup profesjonalnych kosmetyków samochodowych. Dlatego dziś przybliżymy Wam temat detailingowego mycia samochodu. Opiszemy krok po kroku jak umyć samochód i co będzie do tego potrzebne.

Detailingowe mycie samochodu
Reklama

Swoją wiedzą podzielą się eksperci z Centrum Kosmetyki Samochodowej oraz internetowego sklepu z kosmetykami samochodowymi MOTOGO, dla których pielęgnacja pojazdów jest codziennością.

Detailingowe mycie samochodu – o co w tym chodzi?

Skąd w ogóle pomysł na to, aby myciu samochodu poświęcać aż tyle uwagi? Czym różni się detailingowe mycie samochodu od zwykłego mycia na myjni?

Współczesne lakiery samochodowe są bardzo podatne na zarysowania. W trakcie nieprawidłowej pielęgnacji, powstaje na lakierze tysiące drobnych rys. Możemy je dostrzec dopiero w odpowiednim oświetleniu. Te mikrozarysowania sprawiają, że lakier przestaje się błyszczeć, jego kolor traci na intensywności i nie wygląda już tak atrakcyjnie.

Podczas mycia samochodu szczególną wagę przykładamy do tego, aby zminimalizować ryzyko powstawania nowych mikrozarysowań. Dzięki temu samochód przez długi czas może wyglądać tak, jakby dopiero co wyjechał z salonu. Dbamy także o dobór odpowiedniej chemii wysokiej jakości, która jest bezpieczna dla wszystkich elementów pojazdu.

Podstawowe zasady detailingowego mycia samochodu

Podstawową i bardzo ważną zasadą jest, aby podczas wszelkich prac na lakierze nie stosować dużego docisku. Nie szorujemy mocno uporczywych zabrudzeń, np. po owadach, ponieważ porysujemy w ten sposób lakier. Chemia detailingowa jest na tyle skuteczna, że sama rozpuszcza zabrudzenia, bardzo często wystarczy zostawić ją na kilka minut, aby odpowiednio zadziałała.

Druga ważna zasada - stosujemy dedykowane do mycia samochodu akcesoria. Używamy specjalnych rękawic z wełny lub mikrofibry do mycia oraz miękkich ręczników do osuszania. Wysokiej jakości akcesoria będą bezpieczne dla lakieru i posłużą nam przez wiele lat.

Dbamy także o czystość akcesoriów i otoczenia. Nawet najdelikatniejsza rękawica do mycia nie będzie bezpieczna, jeśli dostanie się do niej piasek i inne zabrudzenia.

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej

Czy mycie samochodu na myjni bezdotykowej jest dobrym rozwiązaniem? Obecnie myjnie bezdotykowe to najpopularniejszy sposób umycia auta. Nic dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie szybkie, tanie oraz wygodne. Jednak czym różni się mycie detailingowe od mycia auta na myjni bezdotykowej?

W zasadzie wszystkim. Dużą zaletą myjni bezdotykowej jest fakt, że ryzyko porysowania lakieru jest niewielkie. Pod warunkiem, że nie używamy szczotek. Jednak skuteczność takiego mycia jest niska, a używana chemia często bardzo agresywna. Jednak jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż automatyczna myjnia szczotkowa. Warto jednak czasem poświęcić trochę więcej czasu i samodzielnie umyć samochód stosując poniższe zalecenia.

osuszanie ręcznikiem

Mycie samochodu  - co będzie potrzebne?

Do umycia samochodu na posesji będzie nam potrzebna myjka ciśnieniowa oraz kilkadodatkowych kosmetyków i akcesoriów. Myjkę ciśnieniową często można kupić na promocji w wielu marketach. Natomiast jeśli chodzi o akcesoria oraz kosmetyki do mycia, to będą nam potrzebne:

  • Rękawica do mycia samochodu z wełny lub mikrofibry.
  • Pianownica (niektóre myjki ciśnieniowe mają je w zestawie; można także kupić pianownicę ręczną, np. Alta 2000 lub użyć opryskiwacza ciśnieniowego).
  • Dwa wiadra na wodę (kupując je w sklepie detailingowym warto wybrać takie z separatorem zanieczyszczeń, który sprawi, że mycie będzie jeszcze bezpieczniejsze dla lakieru).
  • Ręcznik do osuszania lakieru.
  • Piana aktywna, szampon, preparat do mycia felg oraz środek do szyb.

Detailingowe mycie samochodu dzielimy na trzy etapy – mycie wstępne, mycie właściwe oraz osuszanie. Przed rozpoczęciem należy sprawdzić, czy lakier nie jest gorący. Naniesienie chemii na rozgrzaną powierzchnię może spowodować uszkodzenia. Unikamy także mycia samochodu w słońcu, ponieważ chemia będzie szybko wysychać i mogą powstać zacieki.

Mycie samochodu na posesji krok po kroku

mycie wstępne

  1. Etap pierwszy – mycie wstępne

W trakcie mycia wstępnego staramy się usunąć jak najwięcej powierzchownych zabrudzeń z lakieru. Użyjemy do tego piany aktywnej, np. wydajnej i skutecznej piany CleanTech Citrus Foam. Występuje ona w formie koncentratu, dlatego musimy rozpocząć od rozcieńczenia produktu z wodą (według proporcji podanych na etykiecie). Przelewamy roztwór do pianownicy, a następnie nanosimy pianę na cały samochód.

Pozostawiamy preparat na powierzchni kilka minut, aby mógł zadziałać i rozpuścić zabrudzenia. Pilnujemy jednak, aby piana nie zaschła, bo mogą powstać zacieki!  Następnie myjką ciśnieniową dokładnie spłukujemy cały samochód.

W tym momencie warto zająć się również felgami i usunąć z nich zabrudzenia za pomocą dedykowanego preparatu, który rozpuszcza trudne zabrudzenia i usuwa osady metaliczne np. ADBL Vampire Liquid.

Nanosimy produkt na felgę i pozostawiamy na chwilę. Rozpuszczane zabrudzenia zabarwią się na czerwono. W przypadku trudnych zabrudzeń, możemy wyczyścić koła za pomocą pędzelka. Następnie płuczemy felgi myjką ciśnieniową.

mycie właściwe rękawicą

  1. Etap drugi – mycie rękawicą

Kolejnym etapem jest mycie ręczne za pomocą rękawicy. Będą nam potrzebne do tego dwa wiadra z wodą (i separatorami zanieczyszczeń jeśli mamy). Do jednego nalewamy szampon zgodnie z zaleceniami producenta. Często wystarczy zaledwie kilkanaście mililitrów szamponu na całe wiadro, np. w przypadku produktu BINDER Premium Car Shampoo. W drugim wiadrze pozostawiamy czystą wodę.

Rękawice do mycia zanurzamy w wiadrze z szamponem i przystępujemy do mycia. Zaczynamy od górnych partii samochodu, takich jak dach czy maska i stopniowo schodzimy coraz niżej. Po każdym umytym elemencie płuczemy rękawice w wiadrze z czystą wodą przed ponownym nabraniem roztworu szamponu. Takie wypłukanie rękawicy ma na celu pozbycie się zabrudzeń, które potencjalnie mogłyby porysować lakier. Po umyciu całego pojazdu, dokładnie spłukujemy chemię za pomocą myjki ciśnieniowej.

mycie szyb

  1. Etap trzeci – osuszanie oraz mycie szyb

Po zakończeniu mycia samochodu osuszamy lakier dedykowanym ręcznikiem, np. FIREBALL PIN Towel. Specjalny, chłonny materiał pozwoli bardzo łatwo osuszyć cały samochód przy użyciu jednego ręcznika. Wycierając lakier po myciu unikniemy brzydkich plam i zacieków po „twardej” wodzie, tzw. water spotów.

Na koniec przystępujemy do umycia szyb. Do tego celu polecamy zastosować dedykowane preparaty, które dokładnie oczyszczą oraz odtłuszczą powierzchnię np. BINDER Premium Glass Cleaner, dzięki czemu szyby będą idealnie przejrzyste i zapewnią nam również poza komfortem odpowiednie bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jeśli mamy więcej czasu, to warto na koniec zabezpieczyć lakier za pomocą dedykowanego Quick Detailera, który podbije połysk, nada śliskości oraz właściwości hydrofobowych, czyli odpychania wody i brudu, co pozwoli nam przez dłuższy czas cieszyć się czystym i lśniącym pojazdem 😊 i na pewno ułatwi nam kolejne mycie!

Mycie samochodu w zimie

Jak przeprowadzić mycie samochodu w zimie? Nie będzie się to różnić znacząco od mycia pojazdu w innych porach roku. Jednak będziemy wtedy uzależnieni od temperatury na zewnątrz (trudno myć pojazd w minusowych temperaturach). 

Myjąc samochód w zimie warto przyłożyć się do osuszania i na koniec wytrzeć dokładnie wszystkie wnęki po otwarciu drzwi. Można również zabezpieczyć uszczelki dedykowanymi preparatami, jak FIREBALL TRIM & TIRE.

mycie felg

Jak detailingowo umyć samochód? – podsumowanie

Detailingowe mycie samochodu na posesji nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka produktów i postępować krok po kroku zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Nanosimy pianę aktywną, odczekujemy chwilę, a następnie dokładnie spłukujemy.
  2. Myjemy samochód za pomocą rękawicy i szamponu, pamiętając o częstym płukaniu rękawicy.
  3. Myjemy felgi dedykowanym produktem.
  4. Osuszamy samochód specjalnym ręcznikiem.
  5. Dokładnie czyścimy szyby w samochodzie.
  6. Opcjonalnie – polecamy nałożenie Quick Detailera

To wszystko wystarczy, aby samodzielnie umyć samochód oraz cieszyć się czystym i zadbanym pojazdem.

Wszystkie potrzebne kosmetyki i akcesoria znajdziecie w internetowym sklepie z kosmetykami samochodowymi MOTOGO >>

Zobacz także:

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama