Czyszczenie pralki - dlaczego to ważne i jak często powinno się to robić?

Czyszczenie pralki to jedno z podstawowych elementów codziennej konserwacji sprzętu. Odpowiednie dbanie o wyposażenie znacznie przedłuża żywotność urządzeń, zmniejszając ryzyko wystąpienia kosztownych napraw. Poprawia przy tym efektywność prania oraz zapobiega pojawianiu się plam na ubraniach. W artykule podpowiemy, dlaczego warto zadbać o czyszczenie pralki i jak często to robić.

Reklama

Dlaczego warto zadbać o czyszczenie pralki?

Czyszczenie pralki powinno stać się jednym z podstawowych działań konserwujących. Najlepiej wdrożyć odpowiednią rutynę od początku użytkowania nowego sprzętu. W ten sposób znacznie przedłużysz jego żywotność oraz zapewnisz sobie maksymalną efektywność cykli czyszczących. Czyszczenie zmniejsza jednocześnie destrukcyjny wpływ twardej wody bogatej w wapń i magnez. Osad może znacznie skrócić żywotność pralki oraz przyczynić się zwiększonego poboru energii.

Co więcej, wilgoć i wysokie temperatury stają się doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów i bakterii. To właśnie one często stają się przyczyną nieprzyjemnego zapachu, który może pozostawać także na ubraniach. 

Brud i osad z detergentów odpowiadają ponadto za zapychanie się filtrów, co może skutkować przegrzewaniem się silnika. Zachodzi wtedy realne ryzyko wystąpienia poważniejszych i kosztownych w naprawie usterek. To właśnie czyszczenie bębna i filtrów warunkuje efektywne działanie nowoczesnych urządzeń.

Jak skutecznie wyczyścić pralkę?

O kondycję pralki warto dbać przy okazji każdego prania. Pamiętaj o tym, aby stosować odpowiednią ilość detergentów. Zbyt duża ilość środków piorących może zostawać w bębnie i tworzyć kłopotliwy osad. Pamiętaj również o tym, aby jak najszybciej wyciągać czyste ubrania oraz zostawiać uchylone drzwiczki. W ten sposób ułatwisz wysychanie bębna, zmniejszając ilość nagromadzonej wilgoci, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Do czyszczenia pralki możesz wykorzystać dedykowane produkty, które skutecznie odkamieniają i dezynfekują bęben. Pomogą także w usunięciu nagromadzonego brudu i osadu z detergentów, stanowiąc kompleksowy środek czyszczący.

W tej roli doskonale sprawdzi się również soda oczyszczona lub ocet, który możesz wlać do komory na pranie zasadnicze. Jeśli chcesz złagodzić intensywny zapach, dodaj kilka kropli swojego ulubionego olejku eterycznego. Świetnie spisze się ten z drzewa sandałowego, który wykazuje dodatkowe działanie odkażające. Następnie wybierz program o wysokiej temperaturze i długim czasie prania. Podczas czyszczenia zadbaj jednocześnie o gumowy kołnierz oraz szufladę na detergenty. Elementy te są szczególnie narażone na osadzanie się zabrudzeń.

Jak często czyścić pralkę?

Kluczem do zachowania higieny i wydajności urządzenia jest regularna konserwacja. Częstotliwość czyszczenia będzie zależeć przede wszystkim od tego, jak często wykorzystujemy pralkę. Na początku zadbaj o wyrobienie prawidłowych nawyków profilaktycznych.

Pamiętaj o tym, aby zostawiać uchylone drzwiczki i szufladę na detergenty po każdym praniu. W ten sposób zapewnisz optymalną cyrkulację powietrza, chroniąc przed pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu. Program czyszczący warto uruchamiać co 1-2 miesiące. Kompleksowe czyszczenie powinno się przeprowadzać natomiast przynajmniej raz w roku. Właśnie wtedy warto wyczyścić filtry i wąż odprowadzający wodę.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama