Czy w Warszawie będzie zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych?

Aktywiści z "Porozumienia dla Pragi" oraz "Miasto jest nasze" wnioskowali o uchwaleniu zakazu sprzedaży alkoholu. Taka regulacja spowodowałaby, że nie można by było kupić napoi alkoholowych od godz. 22 do 6 rano. Koalicja Obywatelska będzie wnioskować o odrzucenie tej petycji. 

zakaz sprzedaży alkoholu
zakaz sprzedaży alkoholu w Warszawie Fot. Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

W niektórych miastach w Polsce, od kilku lat trwa zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Zdaniem wielu takie działania przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa. Warszawa nie zdecydowała się na taki krok. Aktywiści z "Porozumienia dla Pragi" i "Miasto jest nasze" chcieli to zmienić. Wnieśli petycje o wprowadzenie tego zakazu, również na terenie Warszawy. Choć formalnie sprawa nie dobiegła końca, wiele wskazuje na to, że nie dojdzie ona do skutku. 

Nocna prohibicja w Warszawie

W 2018 roku Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dała samorządom możliwość wprowadzenia ograniczeń. Gminy mogły zdecydować, czy chcą zakazać sprzedaży alkoholu między 22:00 a 6:00. W przeciągu dwóch pierwszy lat niespełna 200 gmin skorzystało z wprowadzenia tego ograniczenia. Warszawa była jednym z miast, które nie zdecydowały się na taki krok. Można stwierdzić, że życie nocne w stolicy toczy się przy całodobowych sklepach monopolowych. Według udostępnionych danych przez Urząd m.st. Warszawy w stolicy działa obecnie 6277 punktów sprzedaży alkoholu. Do statystyki są wliczone zarówno punkty detaliczne, jak i gastronomiczne. 

zakaz sprzedaży alkoholu w warszawie
Nocna prohibicja w Warszawie ma wiele przesłanek. Fot. Adobe Stock 

Obecny stan nie wszystkim się podoba. Aktywiści z "Porozumienia dla Pragi" oraz "Miasto jest nasze" złożyli petycję z prośbą o wprowadzenie nocnej prohibicji. Argumentowali ją ilością punktów sprzedaży alkoholu w Warszawie. Jeden punkt sprzedaży przypada na 309 osób. Dodatkowo przytoczyli statystyki, z których wynika, że mieszkańcy stolicy piją o 40% więcej niż wynosi średnia w Polsce. Pomysł ten wzbudził wiele dyskusji wśród zainteresowanych. Mimo iż statystyki są przerażające, wiele osób uważa, że rozwiązanie powinno być inne. 

W stolicy nie będzie zakazu sprzedaży alkoholu 

W Radiu Kolor odbyła się niedawno audycja na ten temat. Cytowali w niej radną m.st. Warszawy Aleksandrę Śniegocką-Goździk — przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Petycja aktywistów formalnie nie została jeszcze rozstrzygnięta. Komisja dopiero w niedalekiej przyszłości będzie odnosić się do dokumentu. Zdaniem Śniegockiej-Goździk klub Koalicji Obywatelskiej będzie przeciwko wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Jej zdaniem należy skupić się kampaniach społecznych. Radna również uważa, że statystyki sprzedaży alkoholu młodzieży są przerażające. Dlatego oprócz kampanii, zaproponowała również odbieranie licencji sprzedawcom. Według Śniegockiej-Goździk wypadało zmienić prawo krajowe, a nie skupiać się nad prawem miejskim. 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder