Czy okulary da się polubić?

Otrzymanie pierwszej recepty na okulary często wiąże się z dużymi emocjami i z niepokojem. Czy da się przyzwyczaić do noszenia okularów? Czy nie będą nam przeszkadzać w codziennym życiu?

okulary
Reklama

Według statystyk aż 40% Polaków nosi okulary — większość z nas pierwszą parę zaczyna nosić w wieku szkolnym lub na studiach. Siedzący tryb życia i niemal nieustanna obecność ekranów (komputerów, telewizorów, smartfonów) w najbliższym otoczeniu niestety sprzyjają rozwojowi wad wzroku. Co więcej, po 40. roku życia nasze oko ma coraz mniejszą zdolność akomodacji i tendencję do pogorszenia jakości widzenia w bliży. To tylko przykładowe sytuacje, w których udajemy się do okulisty lub optometrysty i otrzymujemy receptę na okulary. Następnie musimy ją zrealizować w salonie optycznym, wybrać odpowiednie oprawki damskie lub męskie, odczekać kilka dni, aż optycy przygotują nasze okulary i… możemy rozpocząć noszenie.

Z okularami Ci do twarzy!

Okulary korekcyjne dawno już przestały być powodem do wstydu i elementem, który narażał dzieci i młodzież na przezwiska. Dziś okulary są powszechnie spotykane i nikogo nie dziwią, więcej — stanowią przejaw dbania o swoje zdrowie, a dobrze dobrane oprawki damskie np. ze sklepu EyeWear24.net doskonale podkreślają atuty naszej urody i maskują jej mankamenty. Są także modnym dodatkiem!

Choć na początku odczuwamy ich obecność na nosie, okulary korekcyjne szybko stają się zupełnie naturalnym elementem naszej codzienności. Warto poświęcić kilka dni na przyzwyczajenie się do ich noszenia, by w zamian zyskać lepsze samopoczucie. Okulary da się polubić, zwłaszcza gdy poznamy ich zalety:

  • Okulary umożliwiają lepsze widzenie, co zapobiega długotrwałym bólom głowy i oczu, zmęczeniu i problemom ze snem, a także spowalnia pogłębianie się wady. To sposób zadbania o swoje zdrowie, a także o bezpieczeństwo — np. podczas jazdy samochodem wyraźne widzenie jest kluczowe!
  • Obecnie mamy do wyboru tysiące modeli — oprawki damskie i męskie są wykonywane z plastiku, metalu, a nawet drewna. Dzięki temu okulary okazują się lekkie i bardzo wygodne, a przy okazji możemy z łatwością dopasować je do naszego stylu i potrzeb.
  • Wystarczy, że zamówimy dodatkowy filtr neutralizujący światło niebieskie, by zyskać ochronę wzroku i mniejsze zmęczenie oczu podczas pracy przed komputerem. To ogromna ulga dla osób, które wykonują zawody związane z wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekrany.
  • Noszenie okularów wpływa na nasz wizerunek! Coraz więcej osób decyduje się na zakup okularów „zerówek” wyłącznie ze względów estetycznych. Okulary kojarzą się z osobą profesjonalną, dobrze wykształconą, inteligentną i wykonującą pracę intelektualną. Co więcej — jedne z badań wykazały, że okularnicy mają przewagę na rozmowach kwalifikacyjnych (badania Nory A. Murphy z Brandeis University)!

Te wszystkie cechy sprawiają, że noszenie okularów nie tylko w pozytywny sposób wpływa na nasz wizerunek, ale także pozwala zadbać o zdrowie i lepsze samopoczucie. Na dodatek na rynku są dostępne tak różnorodne typy oprawek dla kobiet i mężczyzn, że z łatwością znajdziemy takie, które okażą się wygodne i będą współgrać z naszą urodą. Warto wiedzieć, że początkowy dyskomfort jest zupełnie normalny i mija po kilku dniach. Jeśli okulary wydają się za ciasne lub za luźne (zsuwają się), poprośmy optyka o dogięcie zauszników — wygoda ma duży wpływ na przyzwyczajenie się do okularów i… polubienie ich!

Co, jeśli nadal nie lubimy okularów?

Nie każdy chce lub może przyzwyczaić się do noszenia okularów. Czasem kluczowy jest komfort (zwłaszcza gdy uprawiamy sporty), innym razem osobiste preferencje lub kwestie zdrowotne. Wówczas alternatywą są soczewki kontaktowe — choć nauka ich zakładania bywa problematyczna, dla wielu osób stanowią ogromne udogodnienie! Także ci, którzy zwykle noszą okulary, mogą od czasu do czasu „przerzucić się” na soczewki — np. podczas wakacji czy wyjścia na basen.

Warto jednak pamiętać, że nawet gdy nosimy soczewki kontaktowe na co dzień, powinniśmy mieć parę okularów korekcyjnych — do założenia wieczorem, używania w domu lub w nagłych przypadkach (gdy np. zamówione soczewki nie dotarły na czas). Jeśli nie zależy nam na efektownych oprawkach, z pewnością znajdziemy wersję budżetową, jednak pamiętajmy, że powinniśmy czuć się komfortowo — nawet w okularach, które będziemy zakładać na chwilę.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama