Czy mikrofale są bezpieczne dla zdrowia?

Mikrofalówki są powszechnym urządzeniem w kuchniach na całym świecie. Wygoda użytkowania i szybkość w podgrzewaniu jedzenia sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z nich na co dzień. Jednakże niektórzy wciąż zastanawiają się, czy mikrofalówki na pewno są bezpieczne dla zdrowia. Rozwiewamy wątpliwości!

Mikrofalówki Toshiba
Reklama

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa mikrofalówka,
  • dlaczego mikrofale nie są szkodliwe dla zdrowia ludzi,
  • jak wybrać mikrofalówkę dopasowaną do potrzeb domowników.

Być może słyszałeś kiedyś, że mikrofale są niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Warto już na początku tego artykułu postawić sprawę jasno: to mit! Warto raz na zawsze się z nim uporać, aby bez żadnych wątpliwości zdecydować się na zakup mikrofalówki i dzięki temu sprawić, że codzienne przygotowywanie jedzenia stanie się o wiele łatwiejsze.  

Trochę fizyki, czyli mechanizm działania mikrofalówki

Mikrofalówka, nazywana też kuchenką mikrofalową, to urządzenie służące do podgrzewania żywności poprzez działanie na nią mikrofal. Mechanizm działania kuchenki tego typu opiera się na magnetronie, który przepuszcza prąd dodatni i ujemny przez miedziany pręt w celu generowania promieniowania elektromagnetycznego.

Podczas działania kuchenki mikrofalowej elektryczność pobierana z gniazdka jest zamieniana na promieniowanie elektromagnetyczne, które następnie jest kierowane do wnętrza urządzenia, gdzie wychwytywane jest przez żywność. Energia ta powoduje drgania cząsteczek wody, tłuszczu i innych substancji obecnych w żywności, co prowadzi do szybkiego podgrzania jej wewnątrz – w przeciwieństwie do tradycyjnych piekarników, które podgrzewają produkty od zewnątrz.

Zbliżenie na panel sterujący mikrofalówki

Mikrofale a zdrowie – czy jest się czego obawiać?

Wynalazcą kuchenki mikrofalowej jest Percy Spencer, który opatentował swoje odkrycie w 1945 roku. Mnóstwo przeprowadzonych od tamtego czasu badań potwierdziło, że podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce jest całkowicie bezpieczne, a do tego ogranicza straty cennych składników, typowe dla tradycyjnej obróbki termicznej. Mikrofale nie są w stanie zaszkodzić bezpośrednio człowiekowi, gdyż nie zezwala na to ich struktura ani sposób budowy kuchenek mikrofalowych, podlegające zresztą szczegółowym restrykcjom na etapie projektowania urządzenia. Konstrukcja komory mikrofalówki zapewnia, że promieniowanie elektromagnetyczne nie wychodzi poza nią i działa tylko wewnątrz, a także jest całkowicie bezpieczne w użytkowaniu.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie potrawy nadają się do podgrzewania w kuchence mikrofalowej, a także że nie wolno w niej umieszczać niektórych rodzajów pojemników. Przed użyciem mikrofalówki warto więc przeczytać instrukcję obsługi i zwrócić uwagę na wymagania dotyczące naczyń oraz jedzenia, które można podgrzewać w urządzeniu.

Mikrofalówka – bezpieczna i dopasowana do potrzeb

Wiesz już, że korzystanie z mikrofalówek nie jest szkodliwe dla zdrowia. W takim razie czas wybrać model idealny dla Ciebie i zacząć cieszyć się wygodą na co dzień! Współczesne mikrofalówki posiadają różne funkcje, takie jak grillowanie, rozmrażanie czy podgrzewanie, dzięki czemu mogą służyć jako wielofunkcyjne urządzenia kuchenne.

Zwróć uwagę na nowoczesne mikrofalówki Toshiba. W tej rodzinie znajdziesz kilka modeli, z których z pewnością wybierzesz idealny dla Twoich potrzeb:

  • Toshiba MM-EM20P(WH) – pojemność 20 l, moc 800 W, ma funkcję rozmrażania czasowego lub wagowego oraz możliwość gotowania wieloetapowego,
  • Toshiba MWP-MG20P(BK) – pojemność 20 l, moc 700 W, oferuje opcję grillowania o mocy 1000 W,
  • Toshiba MM-EM23P(BK) – pojemność 23 l, moc 800 W, model wyposażony w 6 automatycznych programów gotowania oraz funkcję automatycznego rozmrażania,
  • Toshiba MM-EG23P(BK) – pojemność 23 l, moc 800 W, oferuje możliwość gotowania mikrofalowego z grillem,
  • Toshiba MW2-AC25TF(BK) – pojemność 25 l, moc 900 W, ma dodatkowy tryb konwekcyjny, dzięki któremu możesz korzystać z mikrofalówki jak z piekarnika.

Podgrzewanie potraw w kuchence mikrofalowej oraz samo urządzenie nie jest szkodliwe dla organizmu. Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak wybór modelu, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Sprawdź mikrofalówki Toshiba – z pewnością znajdziesz wśród nich tę idealną!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama