Cyfrowa młodość: Jak Internet zmienia życie młodych ludzi

Internet odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu młodzieży, stając się głównym źródłem informacji i rozrywki. Wirtualna sieć nie tylko dostarcza wiadomości, ale także wpływa na kształtowanie opinii i postaw młodych ludzi. Z tego powodu ważne jest, aby uczniowie umieli rozróżniać wiarygodne źródła od dezinformacji. Rodzice i nauczyciele mają tu istotne zadanie - powinni wspierać młodych w świadomym i odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów cyfrowych.

świat w smartfonie
Świat w smartfonie - fot. materiały prasowe
Reklama

W pokoleniu "Z" Internet jest dominującym źródłem wiedzy. Dzięki postępowi technologicznemu wirtualny świat jest dostępny na wyciągnięcie ręki. Zgodnie z raportem „Analiza funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce" (Urząd Komunikacji Elektronicznej, 2022), aż 9 na 10 dzieci w wieku 7-14 lat korzysta z Internetu, głównie za pośrednictwem smartfona. Młodzi ludzie mogą znaleźć w sieci odpowiedzi na większość swoich pytań, od bieżących wydarzeń, przez edukację, aż po rozrywkę. Badania zlecone przez Politechnikę Wrocławską pokazują, że ten trend utrzymuje się również wśród uczniów ostatnich klas liceów i techników. Dla ponad 65% ankietowanych z tej grupy Internet jest najważniejszym źródłem wiedzy o świecie (raport „Skok w dorosłość", 2024).

Social media - porywające okno na świat

Media społecznościowe odgrywają również ogromną rolę w życiu pokolenia Z. W hierarchii źródeł wiedzy o świecie popularne „sociale” zajmują drugie miejsce z 43% wskazań. Oprócz dostarczania informacji media społecznościowe wpływają na kształtowanie opinii i postaw młodych użytkowników. To przestrzeń, w której uczniowie nie tylko komunikują się ze sobą, ale także śledzą najnowsze trendy, wiadomości i opinie influencerów.

Świat w smartfonie - fot. materiały prasowe

– Nieograniczone możliwości mediów społecznościowych mogą nawet nieco przytłaczać, a na pewno mają duży wpływ na sposób postrzegania świata przez młodzież. Są bowiem zasilane przez algorytmy, które idealnie dopasowują treści pod konkretnego użytkownika i dają potężny zastrzyk dopaminy do naszych mózgów. Oczywiście dla pewnej grupy osób owo idealne dopasowanie jest kuszące i wygodne, pojawia się więc ryzyko uzależnienia od takich narzędzi. Na szczęście młodzi ludzie – dojrzewając – zaczynają dostrzegać, że życie nie polega jedynie na strzałach dopaminy – zaznacza prof. Joanna Rymaszewska, specjalistka psychiatrii z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.

Prawda czy dezinformacja? Cyfrowe wyzwania współczesności

Chociaż łatwy dostęp do informacji przynosi wiele korzyści, wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Młodzież jest szczególnie narażona na dezinformację i fałszywe wiadomości. Raport UKE wskazuje również, że dzieci często spotykają w sieci niebezpieczne treści, takie jak przemoc, hejt, mowa nienawiści czy drastyczne obrazy.

– Nie ma niestety instrumentu, który by zabezpieczył Internet przed zaśmieceniem fake newsami. Często obracamy się więc w „bańce” informacyjnej. Trzeba pewnego trudu i umiejętności, aby z niej wyjść i postrzegać świat w bardziej obiektywny, realny sposób. Wykształcenie krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci i nauka szukania wiarygodnych źródeł to jest najlepsza pomoc, jaką rodzice i nauczyciele mogą zaoferować swoim podopiecznym– podkreśla prof. Joanna Rymaszewska

Dlatego ważne jest, aby rodzice aktywnie angażowali się w edukację swoich dzieci i wspierali je w poruszaniu się po świecie informacji. Warto nie pozostawiać dziecka „sam na sam” z ekranem, lecz wspólnie korzystać z mediów, rozmawiać o bieżących wydarzeniach oraz doradzać, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Siła rodziny i przyjaźni w życiu „zetek”

Pomimo dominacji Internetu i mediów społecznościowych jako głównych źródeł informacji dla pokolenia "Z", rodzina i środowisko rówieśnicze nadal mają znaczący wpływ na ich życie. Z raportu „Skok w dorosłość" wynika, że dla młodych ludzi najważniejszym źródłem wsparcia są rodzice (ponad 62% wskazań) oraz przyjaciele i znajomi (ponad 54% wskazań). Ponadto 8 na 10 młodych osób uznaje rodzinę za najważniejszy obszar w swoim życiu. Rozmowy z rodzicami, rodzeństwem czy przyjaciółmi często stanowią pierwszy krok w zdobywaniu wiedzy na różne tematy i mogą dostarczyć kontekstu, którego brakuje w suchych faktach znalezionych online.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama