Ćwiczenia w domu — poznaj 7 zalet domowych treningów!

Pandemia sprawiła, że więcej czynności wykonujemy w domu. Na popularności zyskała praca zdalna, a także domowe ćwiczenia zamiast treningów na siłowni. Jeśli zastanawiasz się, czy taka forma aktywności fizycznej jest dla Ciebie, czytaj dalej i poznaj zalety ćwiczenia w domu.

Ćwiczenia w domu
Reklama

Wszyscy wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna. Pozwala zachować dobrą kondycję, cieszyć się lepszym zdrowiem, samopoczuciem i odpornością. Stanowi doskonałą odskocznię dla osób, które mają pracę siedzącą, pozwala uniknąć bólów kręgosłupa i problemów z nadwagą. Tymczasem zmotywowanie się do ćwiczeń wciąż dla wielu osób jest trudne i mimo różnych możliwości, odkładamy decyzję o rozpoczęciu regularnych treningów. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, lepszy wygląd i kondycję — zacznij ćwiczyć w domu. To najprostszy sposób na codzienną dawkę ruchu. Dlaczego warto wybrać domowe treningi?

1. Oszczędność pieniędzy

Karnet na siłownię, basen lub zajęcia sportowe to comiesięczny wydatek, którego z łatwością możemy uniknąć. Ćwiczenia w domu pozwalają także zaoszczędzić pieniądze na przejazdy. Dzięki temu możemy kupić sprzęt sportowy, np. rower stacjonarny (duży wybór znajdziesz np. w sklepie Marbo-Sport.pl). Regularne ćwiczenia na domowym sprzęcie są dużo tańsze niż kupowanie karnetów na siłownię, na której… używalibyśmy podobnych urządzeń. Możesz także ćwiczyć bez sprzętów sportowych, wykorzystując tylko matę do ćwiczeń i własną masę ciała. Jeśli oszczędzasz i szukasz sposobów na poprawienie domowego budżetu, ćwiczenia w domu to strzał w dziesiątkę.

2. Oszczędność czasu

Przejazdy na siłownię lub basen potrafią zajmować sporo czasu — zwłaszcza w dużych miastach, gdzie korki i znaczne odległości dają się we znaki. Jeśli dotarcie na siłownię zajmuje Ci więcej niż pół godziny, możesz mieć pewność, że w tym czasie udałoby Ci się zrobić trening w domu. Bez tracenia pieniędzy na paliwo lub komunikację miejską.

3. Komfort i prywatność

Niektóre osoby nie mogą zmotywować się do pójścia na siłownię, bo nie chcą ćwiczyć w obecności innych osób. Nadwaga lub słaba kondycja czasem powodują kompleksy, przez które czulibyśmy się źle, ćwicząc publicznie. Są także osoby, które po prostu preferują ćwiczenia w samotności — bez spojrzeń innych osób, small talków i kolejek do urządzeń na siłowni mogą w pełni skupić się na treningu i własnych postępach. Co więcej, nie trzeba mieć nawet własnych pomysłów na ćwiczenia — wystarczy włączyć video z treningiem w telefonie lub na komputerze.

4. Możliwość ćwiczeń, kiedy chcesz

Jeśli pracujesz w nieregularnych godzinach, opiekujesz się dziećmi lub masz inne obowiązki, które utrudniają systematyczne ćwiczenia na siłowni, to kolejny powód, dla którego warto zdecydować się na ćwiczenia w domu. Dzięki temu możesz ćwiczyć o dowolnej porze — zawsze wtedy, gdy znajdziesz chwilę na aktywność fizyczną. Krótki trening może stanowić świetną przerwę w pracy dla osób pracujących zdalnie — ruch dotleni organizm, rozciągnie zastane mięśnie i doda energii, dzięki czemu po przerwie wrócimy do pracy z werwą i lepszym samopoczuciem.

5. Umilacze czasu podczas ćwiczeń

W domu możesz ćwiczyć dokładnie tak, jak lubisz — a jeśli wciąż z trudnością motywujesz się do ćwiczeń, możesz wykorzystać umilacze czasu, które ułatwią treningi. Jeśli wykorzystujesz rower stacjonarny, możesz w czasie ćwiczeń oglądać filmy i seriale, a przy innych ćwiczeniach — słuchać podcastów lub audiobooków. Możesz też głośno puścić ulubioną muzykę.

6. Mniej wymówek

Z pewnością wiesz, że niepogoda, brak czasu i inne argumenty pojawiają się w naszej głowie z zaskakującą łatwością, gdy nie mamy ochoty iść na siłownię lub zajęcia sportowe. Ćwicząc w domu, pozbawiamy się argumentów — przecież wystarczy założyć wygodne ubranie, rozłożyć matę i jesteśmy gotowi do ćwiczeń. Jedynym „wrogiem”, którego musimy pokonać, jest… nasze własne lenistwo.

7. Możliwość wypróbowania różnych ćwiczeń

Dzięki internetowi mamy dostęp do tysięcy różnych treningów, przygotowanych przez profesjonalnych trenerów. Ćwiczenia cardio lub siłowe, zumba, joga, fitness, rozciąganie, a nawet nauka tańca — wystarczy wpisać frazę w wyszukiwarkę i gotowe! Możesz wypróbować różne typy ćwiczeń i sprawdzić, które odpowiadają Ci najbardziej. Możesz także kupić profesjonalny sprzęt do ćwiczeń w domu — rower stacjonarny, stepper, orbitrek i inne. Dzięki takiej różnorodności możesz próbować rozmaitych form aktywności, co jest korzystne dla organizmu i sprawia, że ćwiczenia się nie nudzą.

Dla kogo domowe treningi będą dobrym pomysłem?

Ćwiczenia w domu mogą być tak zróżnicowane, że każdy znajdzie odpowiednią formę ruchu dla siebie. Najlepiej sprawdzają się w przypadku osób, które amatorsko uprawiają sport, chcą zrzucić parę kilogramów lub poćwiczyć dla zdrowia. Osoby po urazach lub cierpiące na różnego typu schorzenia powinny zachować ostrożność i porozmawiać z lekarzem, fizjoterapeutą lub trenerem o najlepszym rodzaju aktywności w domu. 

Warto pamiętać, że domowe treningi wymagają samodyscypliny, a dodatkowo osoby, które wolą działanie w grupie, mogą czuć się zdemotywowane. To najczęstsze trudności, które mogą pojawić się podczas treningów w domu. Jeśli uważasz, że ćwiczenia tego typu to dobry pomysł dla Ciebie — po prostu spróbuj! Nic nie stoi na przeszkodzie, by z czasem połączyć ćwiczenia w domu z innymi formami aktywności. Powodzenia!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama