Żółta strefa i sklepy. Czy na klientów czekają nowe obostrzenia?

Koronawirus nie odpuszcza. Coraz więcej miast zostaje zaklasyfikowanych do tzw. żółtej strefy, co to dla nas oznacza?

Reklama

Żółta strefa ogarnia coraz większą ilość miast

Z powodu koronawirusa, już jakiś czas temu wprowadzono trzy kategorie klasyfikowania miast. Mogą być one oznaczone jako zielona strefa, żółta lub czerwona. To za jaką strefę zostanie uznane dane miasto, zależy od liczby zakażeń wirusem. Polska aktualnie mierzy się z drugą falą pandemii. Pojawiają się rekordy w ilościach osób chorych, a dzienna liczba zakażeń sięga już ponad 3 tysięce. Do żółtej strefy na ten moment zaliczane są takie miasta jak Rzeszów, Szczecin, w wielu powiatach województwa podkarpackiego, śląskiego, pińczowskim w woj. świętokrzyskim kępińskim na Wielkopolsce, oświęcimskim oraz wieruszowskim w woj. łódzkim. Od najbliższej soboty w żółtej strefie będzie również Warszawa.

AKTUALIZACJA: O godzinie 14 przez rzą została ogłozona informacja, że żółtą strefą zostaje oznaczona cała Polska. Oznacza, to że w każdym mieście obowiązują zasady przypisane do strefy żółtej

Zasady działania sklepów w żółtych strefach

Ważną zmianą dotyczącą żółtej strefy jest to, że trzeba będzie nosić maseczkę nie tylko w zamkniętych przestrzeniach, lecz również na wolnym powietrzu. Zakaz nie będzie obowiązywał w lasach i parkach. Wielu z nas może się zastanawiać jakie konsekwencje dla handlu ma wprowadzenie żółtej strefy. Okazuje się, że wbrew pozorom nie odczujemy dużych różnic w tej kwestii. Obowiązuje szczególne zachowanie dystansu od innych osób oraz nakaz zasłaniania ust i nosa. Najlepiej jest posiadać również rękawiczki ochronne. Po każdej wizycie w sklepie powinniśmy dokładnie myć ręce oraz zdezynfekować opakowania produktów. Sklepy na całe szczęście są już przygotowane na obostrzenia związane z pandemią. Przy większości kas pojawiają się pleksy ochronne, a na podłodze wyznaczane są punkty, które wskazują, gdzie ustawić się, stojąc w kolejce do kas.

Sprawdź gazetkę Tesco! Tu zrobisz zakupy online!

Ile osób w obiektach handlowych?

Czy w sklepach będzie mogło przebywać mniej klientów niż dotychczas? Jak na razie nic o tym nie wiadomo. Warto mieć, na uwadze, że można ograniczyć wizyty w obiektach handlowych poprzez robienie zakupów online oraz gromadząc większe zapasy. Usługę zakupów z dowozem lub click&collect oferują m.in. Tesco, Auchan, Żabka, Lidl, Frisco czy Kaufland.
W żółtej strefie gromadzić się może max. 75 osób, nadal jednak można urządzać wesela do 100 osób. Każde z miejsc przeznaczone do użytku publicznego typu kino, ośrodki sportowe, sale widowiskowe, czy puby będą ograniczone konkretnymi wymaganiami dotyczącymi dystansu. Przykładowo na siłowni będzie to 1 osoba na 7 m2, a w gastronomi jedna osoba na 4 m2.

Niezależnie od tego, w jakiej strefie się znajdziemy, warto na siebie uważać. Pamiętajmy, aby zakupy nie były dla nas formą rozrywki i nie poruszajmy się po galeriach handlowych bez celu. Jeżeli nie macie odpowiedniego zapasu maseczek, ochronnych możecie zajrzeć do sieci Biedronka. Tutaj kominy i maseczki kupicie teraz za niecałe 10 zł. Warto zaopatrzeć się też w żel antybakteryjny

Zainstaluj aplikację Ding i stwórz własnią listę zakupową. O niczym nie zapomnijsz i zapłacisz mniej!

Gazetka Biedronka:

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama