Ceny w sklepach są horrendalnie wysokie. Co drożeje najbardziej?

Inflacja nie przestaje nadwyrężać naszych portfeli, w sklepach nadal występują naprawdę wysokie ceny, najbardziej drożyznę widać przy podstawowych artykułach spożywczych, ale nie tylko. Poznaliśmy dane dotyczące tego, ile więcej wydaliśmy na produkty pierwszej potrzeby w styczniu 2023 r. w ujęciu rok do roku. Spodziewaliśmy się złych informacji, ale nie aż w takim stopniu. Dowiedz się więcej.

Inflacja
Ceny w sklepach nadal są bardzo wysokie. Co drożeje najbardziej. Fot. Adobe Stock.
Reklama

Ceny w sklepach nadal wysokie. Co drożeje najbardziej?

Najnowsze dane z Indeksu cen detalicznych UCE Research i WSB są szokujące. Wynika z nich, że najczęściej kupowane produkty pierwszej potrzeby kupowane przez konsumentów w Polsce w styczniu 2023 r. zdrożały w ujęciu rok do roku aż o 20 proc. Jakie artykuły odnotowały najwyższy wzrost cen? Zaliczają się do nich: ręczniki papierowe (59 proc.), margaryna do pieczenia (50 proc.) i papier toaletowy (47 proc.).

Dlaczego ręczniki papierowe i papier toaletowy tak bardzo zdrożały? Dowiedzieliśmy się, że w ciągu 12 miesięcy dwukrotnie wzrosły ceny celulozy, ponadto do produkcji tych produktów zużywa się dużo energii, która kosztuje coraz więcej. Co wpłynęło na to, że margaryna odnotowała tak wysoką podwyżkę? Powodem jest to, że konsumenci w mniejszym stopniu kupują masło i margarynę używają jako zamiennik.

Za jakie jeszcze produkty trzeba płacić znacznie więcej?

Dzięki danym odnośnie podwyżek podstawowych produktów wskazanych w Indeksie cen detalicznych UCE Research i WSB, dowiedzieliśmy, jak w ujęciu rok do roku podrożały inne artykuły pierwszej potrzeby. W styczniu 2023 r. w porównaniu do tego samego miesiąca z 2022 r. znacznie więcej musimy płacić za:

  • banany (wzrost ceny o 45 proc.),
  • jajka (wzrost ceny o 41 proc.),
  • proszek do prania (wzrost ceny o około 40 proc.),
  • mydło w kostce (wzrost ceny o około 40 proc.),
  • kasza jęczmienna (wzrost ceny o około 40 proc.),
  • majonez (wzrost ceny o około 40 proc.),
  • płatki kukurydziane (wzrost ceny o 34 proc.).

Co dalej z inflacją? Już niedługo Główny Urząd Statystyczny przedstawi dane dotyczące wskaźnika inflacji, jaki został odnotowany w styczniu 2023 r. Niektóre przewidywania ekspertów wskazują, że znowu trzeba spodziewać się bardzo wysokiego wyniku. Na konkretne informacje w tej sprawie trzeba jednak jeszcze trochę poczekać.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama