Cellulit: jak się go pozbyć raz na zawsze? Skuteczne sposoby na cellulit

Cellulit, nazywany pomarańczową skórką, to problem, który dotyka dużą część kobiet na całym świecie. Czynniki sprzyjające jego występowaniu, jak i same metody walki z nim, mogą być zróżnicowane. Sprawdzamy, co warto wiedzieć na ten temat.

Cellulit
Cellulit
Reklama

Cellulit: co to jest i w jakich miejscach najczęściej występuje?

Cellulit objawia się widocznymi zmianami tkanki podskórnej, które porównywane są do skórki pomarańczowej. Zauważalna jest pofałdowana, nierówna powierzchnia skóry zazwyczaj w obrębie ud, pośladków i bioder. U wielu osób pojawia się po okresie zmniejszonej aktywności fizycznej oraz nieprawidłowej diety.

Za główną przyczynę cellulitu uważa się zaburzenia mikrokrążenia w skórze. Zakłócają one prawidłowy metabolizm komórkowy, co skutkuje tym, że do tkanek dostarczany jest tlen w ograniczonych ilościach, a substancje przemiany materii zatrzymywane są w organizmie. W skórze zaczynają pojawiać się obrzęki, powiększają się komórki tłuszczowe, a tkanki ulegają zwłóknieniu.  

Jak zauważa dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej: „To złożony i samonapędzający się proces, który trudno przerwać. Takim zaburzeniom mikrokrążenia i funkcjonowania tkanki tłuszczowej oprócz predyspozycji genetycznych, sprzyjają przede wszystkim zaburzenia hormonalne i hormonoterapia, a także niewłaściwe odżywianie się oraz noszenie obcisłych ubrań, które doprowadzają do ucisku skóry i problemów z krążeniem”.

Szacuje się, że z cellulitem zmaga się ok. 80-85 proc. kobiet. Jest to popularna przypadłość, której powstawanie można wiązać z różnymi czynnikami:

  • Zaburzenia hormonalne – zazwyczaj za nasilenie lub występowanie cellulitu odpowiedzialny jest nadmiar estrogenów oraz niedobór progesteronu. Taka sytuacja sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie, zaburzeniom krążenia oraz powiększeniu komórek tłuszczowych. To natomiast często skutkuje widocznie pofałdowaną skórą.
  • Niewłaściwy sposób odżywiania – mowa tu głównie o diecie opartej na dużej zawartości węglowodanów prostych oraz spożywaniu nadmiernej ilości herbaty, kawy i alkoholu przy niewielkiej ilości wody.
  • Czynniki genetyczne – cellulit w klasycznej postaci występuje wyłącznie u kobiet, co jest związane z charakterystyczną dla płci budową tkanki tłuszczowej. Jest ona delikatniejsza i łatwiej ulega odkształceniom.
  • Brak aktywności fizycznej spowalnia metabolizm, co sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i powstawaniu zastojów limfatycznych. Może to w efekcie pogłębiać cellulit.
  • Przyjmowanie niektórych leków, w tym insuliny, adrenaliny, noradrenaliny oraz antykoncepcji hormonalnej
  • Często uwidocznienie się cellulitu ma miejsce w czasie ciąży. Związane jest to ze wzrostem masy ciała oraz zastojami limfatycznymi występującymi w tym okresie.  

Ostatnie badania sugerują również, że powstawaniu cellulitu może sprzyjać odkładanie się jonów żelaza w tkance w przestrzeni międzykomórkowej. Związki te przyśpieszają proces utleniania się lipidów i obumierania komórek.

Dr Wasiluk przekonuje: „U różnych osób, o innych predyspozycjach, nieco inne czynniki będę głównie odpowiedzialne za powstawanie cellulitu. Np. u szczupłych będzie to bardziej osłabione krążenie, a u otyłych nadmiar tkanki tłuszczowej. Te przyczyny należy zidentyfikować zawsze przed rozpoczęciem terapii, aby była ona skuteczna. Zazwyczaj powodem powstawania pomarańczowej skórki jest połączenie różnych czynników, które należy zniwelować, aby naprawdę pozbyć się tego schorzenia”.

Zanim przejdziemy do umówienia sposobów walki z cellulitem, przyjrzyjmy się jego klasyfikacji. Opracowano czterostopniową skalę opartą na zaawansowaniu problemu:

  • Stopień I – cellulit nie jest widoczny, jednak skóra na brzuchu i udach może być grudkowata po jej ściśnięciu. Pod mikroskopem dochodzi do niewielkim zastojów i obrzęku. 
  • Stopień II – zmiany widoczne są po ściśnięciu skóry w fałdy, zazwyczaj towarzyszy temu lekki ból. Zauważyć można pierwsze zaburzenia struktury tkanki tłuszczowej.
  • Stopień III – cellulit jest widoczny gołym okiem przy pozycji stojącej, skóra jest pofałdowana. Mikroskopowo można już zauważyć elementy zwłóknienia.
  • Stopień IV – nadmiar pofałdowań sprawia, że skóra trzęsie się podczas poruszania. Występuje ból grudek, gdy się je dotyka. Są one łatwo wyczuwalne w postaci stwardnień. Mikroskopowo można zauważyć zaawansowaną degradację tkanki tłuszczowej.

Skuteczność zastosowanych sposobów walki z cellulitem uzależniona jest od szybkości podjętych działań. Zarówno pierwszy, jak i drugi stopień jest możliwie łatwy do wyeliminowania. Problem jednak pojawia się, gdy cellulit osiągnie trzeci poziom.

Jak się pozbyć cellulitu?

Zdaniem dra Wasiluka: „Istnieje kilka kierunków leczenia cellulitu. Aby skutecznie się go pozbyć, należy poprawić ukrwienie, zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, wyeliminować obrzęki, wyeliminować jony żelaza lub wyregulować hormonalnie organizm. Zawsze powinniśmy zacząć od wnikliwej diagnostyki, którą co ważne warto wykonać jeszcze zanim schorzenie będzie widoczne gołym okiem”.

Podstawą zapobiegania cellulitowi jest odpowiednia dieta, która jest bogata w witaminy oraz przeciwutleniacze. Nie wolno również zapominać o regularnej aktywności fizycznej. Pomocne są masaże, które można wykonywać samodzielnie w domu lub też skorzystać z usług gabinetu kosmetycznego świadczącego tego typu usługi.

Zaleca się również wykonywanie pryszniców – na przemian ciepłą i zimną wodą. Niekorzystne są natomiast gorące i długie kąpiele w wannie. Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną i zauważyły zmiany w obrębie ud, pośladków czy bioder – powinny rozważyć zmianę metody antykoncepcji. Terapię uzupełniającą stanowią preparaty antycellulitowe, które należy włączyć w codzienny rytuał pielęgnacyjny.

Skuteczność w walce z cellulitem wykazują zabiegi medycyny estetycznej:

  • mezoterapia L-karnityną lub kofeiną,
  • kawitacja ultradźwiękowa,
  •   lipoliza,
  • zimny laser,
  • drenaż limfatyczny,
  •  endermologia (masaż podciśnieniowy),
  • karboksyterapia (podskórne podawanie dwutlenku węgla),
  • fala uderzeniowa,
  • światłoterapia.

3 skuteczne sposoby na cellulit

Walka z cellulitem może być długa, konieczne jest prawidłowe rozpoznanie problemu. Jak przekonuje dr Wasiluk: „To, w którym kierunku powinniśmy zadziałać, zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i typu cellulitu. Zwykle nie ma jednej drogi leczenia, a skuteczna terapia to połączenie kilku rodzajów zabiegów, działających na różne przyczyny. Poza tym na eliminację cellulitu pierwszego stopnia o podłożu np. lipolitycznym stosuje się inne zabiegi niż na cellulit w trzeciej fazie rozwoju o tym samym podłożu – zabiegi po prostu muszą być często mocniejsze. Taką terapię ustala lekarz”.

Kluczem do sukcesu często jest połączenie: aktywności fizycznej, zbilansowanej diety oraz masaży.

Aktywność fizyczna w walce z cellulitem

Podstawową metodą walki z cellulitem, jak i innymi schorzeniami, jest aktywność fizyczna. Systematyczne uprawianie sportów pozytywnie wpływa na mięśnie ud, brzucha czy pośladków. Pomaga to zapobiegać powstawaniu pomarańczowej skórki oraz jej redukcji. Nie zawsze trzeba ćwiczyć pod okiem specjalisty – wystarczą gotowe zestawy ćwiczeń przygotowane z myślą o ich wykonaniu w domu.

Zbilansowana dieta a cellulit

Zbilansowana dieta osób walczących z cellulitem (lub przeciwdziałających jego powstawaniu) opiera się na prostych, nieprzetworzonych produktach. Zaleca się spożywanie świeżych owoców i warzyw, które bogate są w cenne składniki odżywcze. Jadłospis warto uzupełnić o zdrowe ryby, chude mięso i pieczywo pełnoziarniste.

Należy unikać m.in. tłustych mięs, słodyczy oraz jasnego pieczywa. Niewskazane jest picie dużej ilości herbaty, kawy oraz alkoholu. Należy także ograniczyć palenie papierosów. Używki negatywnie wpływają na stan naczyń krwionośnych oraz zakłócają prawidłowy obieg limfy.

Konieczne jest natomiast odpowiednie nawadnianie organizmu – ok. 2,5 litra płynów na dobę. Zastosowanie znajdzie woda mineralna, niegazowana oraz gazowana.

Masaże jako terapia wspomagająca walkę z cellulitem

Masaże wspomagające walkę z cellulitem można wykonywać samodzielnie w domu lub też udać się na ich wykonanie do gabinetu kosmetycznego. Skutecznością cieszą się m.in.:

  • masaż bańką chińską,
  • masaż szczotką,
  • specjalny antycellulitowy masaż.

Cellulit to defekt, który w zaawansowanej postaci niezwykle trudno usunąć. Konieczna jest systematyczność – w ćwiczeniach i zbilansowanej diecie. Warto to również uzupełniać masażami oraz w razie potrzeby zabiegami medycyny estetycznej.

Zobacz także:

https://ding.pl/blog/artykuly/lezak-ogrodowy-na-balkon-czy-taras-wygodny-wypoczynek,2442

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama