Biedronka ogranicza sól, tłuszcze i cukry w swoich produktach.

Polacy zwracają coraz większą uwagę na jakość i skład produktów spożywczych. Sieci handlowe, takie jak Biedronka, stawiają na oferowanie zdrowych i ekologicznych produktów marki własnej. Co się zmieniło w ostatnich latach? 

Biedronka zmienia skład
skład produktu Fot. Adobe Stock
Reklama

Biedronka wprowadza zmiany w składach swoich marek własnych od 2014 roku. Sieć ma na celu zmniejszenie zawartości cukru, soli i tłuszczu w produktach. W ciągu minionego roku skupiono się na poprawie wartości odżywczych kolejnej grupy produktów. Sieć opublikowała w poniedziałek raport podsumowujący dokonane zmiany.

Biedronka zmienia skład swoich produktów 

Według informacji podanych przez Biedronkę, w 2022 r. zmniejszono ilość soli i tłuszczu w markach własnych. Mowa o takich produktach jak: pyzy, krokiety z mięsem, pierogi ruskie i kopytka. Ponadto ograniczono zawartość soli i cukru w sosie czosnkowym Madero oraz w niektórych keczupach. Zmiany można zaobserwować również w części serków homogenizowanych Tutti oraz musli z owocami i orzechami. Produkty te zostały poddane redukcji cukru. Z kolei w niektórych marynowanych warzywach obniżono zawartość soli. Ponadto Biedronka podkreśla, że w wybranych produktach śniadaniowych, poza zmniejszeniem zawartości cukru, zwiększono ilość błonnika.

Mniej soli, tłuszczu i cukru

W 2022 roku wprowadzone zmiany spowodowały, że na rynek nie trafiło ponad 181 ton tłuszczu, ponad 45 ton soli oraz ponad 221 ton cukru. Od 2014 roku udało się zmienić skład w ponad 300 produktach. Dzięki temu na stołach Polaków znalazły się o wiele zdrowsze produkty, niż dotychczas. 

Katarzyna Zgieb jest menedżerem ds. żywienia i rozwoju jakości w Biedronce. W raporcie Biedronki przywołała dane Światowej Organizacji Zdrowia. Zgodnie z nimi 32% dzieci w Polsce w wieku 7-9 lat cierpi na nadwagę lub otyłość. Przez to nasz kraj plasuje się na niechlubnym 8. miejscu w Europie. Katarzyna Zgieb ostrzega, że jeśli obecne trendy utrzymają się, to w 2035 roku jedna na cztery osoby na świecie będzie miała problem z nadwagą lub otyłością. Co więcej, wskaźnik otyłości wśród dzieci rośnie nawet szybciej. Szacuje się, że do 2035 roku ulegnie podwojeniu.

Polacy chcą jeść lepiej

W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost świadomości Polaków na temat zdrowego odżywiania. Zmiany te widać nie tylko w Biedronce, ale też w sklepach Aldi. Według przedstawicielki sieci, w 2022 roku sprzedaż warzyw i owoców w sklepach Aldi wzrosła odpowiednio o 33% i 42%. Taki trend może świadczyć o zmieniających się nawykach żywieniowych oraz wzroście zainteresowania zdrowym odżywianiem wśród klientów. Jak podaje sieć Aldi spośród warzyw, klienci najczęściej wybierają pomidory malinowe i czerwoną paprykę. Wśród owoców królują banany, mandarynki i cytryny. Zauważa się również rosnące zainteresowanie produktami ekologicznymi i bezmięsnymi. Aldi, tak samo jak Biedronka, sprzedają pod marką własną.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama