Biedronka mocniej zadba o środowisko naturalne
Znany dyskonter redukuje zużycie plastiku w opakowaniach o ponad 1290 ton. To efekt podjętych działań, które wynikają z zobowiązań Biedronki na rzecz środowiska naturalnego.
Opakować w mniejszą ilość plastiku
Biedronka zmniejsza zawartość plastiku w opakowaniach produktów marki własnej. W 2022 r. sieć zredukowała ilość plastiku pierwotnego w opakowaniach marek własnych, które są wprowadzane do obrotu blisko trzykrotnie w porównaniu do roku poprzedniego. Zmieniono ponad 150 opakowań produktów marek własnych - podała sieć.
Jaki jest najważniejszy cel?
Biedronka w zakresie zrównoważonego wykorzystania tworzyw sztucznych w swojej działalności podjęła dwa ważne zobowiązania. Będą to:
- Zmniejszenie o 7 proc. w latach 2021–2023 zużycia plastiku mierzonego w tonach opakowań plastikowych na 1 mln euro obrotu, w porównaniu do 2018 r.
- Zwiększenie do roku 2023 zawartości plastiku pochodzącego z recyklingu do 10 proc. w stosowanych przez nas opakowaniach z tworzyw sztucznych.
Udoskonalenie opakowań
Aby osiągnąć cel, sieć stale udoskonala opakowania marek własnych, które są głównym nośnikiem tworzyw sztucznych w sklepach. W 2022 r. zmniejszono aż o 1290 ton użycie plastiku pierwotnego, wprowadzając zmiany w ponad 150 opakowaniach.
- Cieszy nas, że w ubiegłym roku udało się z sukcesem wprowadzić wiele zmian związanych z eko-projektowaniem w naszych opakowaniach. Redukcja plastiku z opakowań naszych produktów o 650 ton w skali roku to prawie trzy razy więcej niż uzyskana redukcja w 2021 roku. Znamy naszą skalę i dajemy naszymi działaniami jasny sygnał dla całego rynku. Wierzymy, że w ten sposób możemy razem działać dla bardziej zrównoważonego wykorzystania surowców, nasza planeta jest tylko jedna - stwierdza Katarzyna Grabarska, Manager ds. eko-projektowania opakowań i rozwoju marki w sieci Biedronka.
Redukcja wagi opakowań i zmniejszenie tzw. sadzy
Jak informuje Biedronka, działania mające na celu redukcję plastiku w opakownaiach mogły się pozytywnie rozwijać dzięki kilku wdrożonym procesom, z których najważniejszym była redukcja wagi opakowań z tworzyw sztucznych o 650 ton (dla porównania w 2021 – 270 ton) oraz użycie tworzyw pochodzących z recyklingu.
W drugim przypadku (recykling), aż 644 tony surowca pochodziły z ponownego przetworzenia odpadów pokonsumenckich, zapobiegając w ten sposób wprowadzeniu tej ilości surowców pierwotnych do obiegu.
Do produkcji opakowań polimerowych wykorzystano także 1,4 tony mniej sadzy (specjalnego dodatku do barwników używanych do produkcji czarnych i ciemnych tworzyw, jego redukcja ułatwia automatyczne sortowanie w punktach selektywnej zbiórki odpadów oraz późniejszy recykling).
Zastosowano również dodatkowe innowacje, które dopełniły skali, jak na przykład zmieniono etykiety termokurczliwe w kolejnych 10 produktach, po to, aby klienci mogli w łatwy sposób je usuwać z butelek.
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: