Babka lancetowata: jak wygląda? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

Babka lancetowata to roślina, która od dawna znana jest w medycynie naturalnej. Wspiera oczyszczanie dróg oddechowych, działa osłaniająco na układ pokarmowy, przyspiesza gojenie ran. Kiedy warto sięgać po babkę lancetowatą? W jaki sposób ją stosować? Przeczytasz o tym w naszym artykule.

Babka lancetowata
Reklama

Jak wygląda babka lancetowata?

Babka lancetowata to roślina, którą możemy spotkać na terenie całej Europy. Występuje również w Afryce i Azji. Potrafi przystosować się nawet do trudnych warunków klimatycznych i glebowych – rośnie na polanach, trawnikach, łąkach i pastwiskach.

Jak ją rozpoznać? Roślina ma długie, zwężone u nasady liście, które posiadają równoległe nerwy. Jej owoce są gładkie i błyszczące, z kolei kwiaty – drobne i gęste. Pędy babki lancetowatej są krótkie i nie przekraczają 40 cm. Łatwo ją przeoczyć, ponieważ z daleka jej smukłe zielone liście przypominają kępy trawy.

Najcenniejszym składnikiem babki lancetowatej są właśnie jej podłużne liście. Aby można było je wykorzystać, trzeba zebrać je w okresie kwitnienia, które przypada na okres od maja do września, a następnie wysuszyć.

Mimo że roślinę tę powszechnie uważa się za chwast, warto zapoznać się z jej niezwykłymi właściwościami. Ma ona zastosowanie zarówno w ziołolecznictwie, jak i w kuchni. Jej gorzkawe, orzechowe w smaku liście można smażyć na patelni po namoczeniu w cieście naleśnikowym lub zmielić i dodawać do placków ziemniaczanych. Świetnie sprawdzają się też jako składnik sałatek i smoothies.

babka lancetowata właściwości

Jakie właściwości ma babka lancetowata?

Babka lancetowata znalazła zastosowanie w medycynie już w starożytności, m.in. w Persji. Naukowcy spekulują, że może istnieć od ponad 4000 lat!

Możemy stosować ją również obecnie. Jej liście bogate są w liczne składniki, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Zawierają między innymi:

  • flawonoidy – które redukują stan zapalny, działają przeciwstarzeniowo, naprawiają uszkodzenia komórek,
  • garbniki – które obkurczają naczynia krwionośne, działają ściągająco i zmniejszają obrzęk tkanek,
  • pektyny – które wspomagają gojenie, ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych,
  • sole mineralne i witaminy – między innymi krzem, cynk, beta-karoten, witaminę C oraz witaminę K,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe – które wykazują działanie przeciwutleniające, spowalniają procesy starzenia,
  • glikozydy irydoidowe – które działają przeciwbakteryjnie.

Babka jest zielem, które świetnie sprawdza się w leczeniu nieżytu górnych dróg oddechowych. Rozrzedza śluz i wspiera oczyszczanie dróg oddechowych. Ma również właściwości łagodzące suchy kaszel.

Roślina jest również stosowana w stanach zapalnych układu pokarmowego. Pozwala zwalczać jego nieżyt, wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Pektyny, które znajdziemy w składzie babki lancetowatej, działają podobnie jak błonnik pokarmowy – poprawiają perastyltykę jelit, dzięki czemu zapobiegają zaparciom.

Z liści babki lancetowatej w medycynie naturalnej przygotowuje się wyciąg, który służy jako naturalna płukanka do oczu, można go stosować np. podczas zapalenia powiek i spojówek. Jest ona również składnikiem licznych kremów pod oczy.

Sok uzyskany z liści wspomaga również regenerację skóry i wykazuje działanie antybakteryjne. Właściwości te sprawiają, że możemy go znaleźć w wielu kosmetykach oczyszczających, łagodzących podrażnienia skóry i przyspieszających odnowę naskórka. Regularnie stosowana babka lancetowata ujędrnia, wygładza i regeneruje skórę.

Babka lancetowata jest skuteczna również w leczeniu pokrzywki. Z powodzeniem stosuje się ją w leczeniu wysypek, infekcji skórnych oraz trądziku.

Dzięki temu, że pobudza ona wytwarzanie przeciwciał i interferonu – grupy białek wytwarzanych przez organizm w odpowiedzi na patogeny -–może być skutecznym lekarstwem w walce z wirusami i nowotworami. Do tej pory nie zostały odkryte wszystkie właściwości lecznicze babki lancetowatej.

babka lancetowata przeciwskazania

Babka lancetowata: przeciwwskazania

Babki lancetowatej nie mogą stosować wszystkie osoby. W jakich przypadkach nie jest wskazana?

Przede wszystkim nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz panie znajdujące się w okresie laktacji. Z dużą ostrożnością babkę powinny przyjmować również dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Może ona u nich wywołać skutki uboczne, takie jak:

  • nudności, 
  • wymioty, 
  • biegunka,
  • wzdęcia,
  • nadwrażliwość skóry, 
  • stany zapalne skóry. 

Mimo że babka lancetowata nie jest uważana za zioło wywołujące liczne skutki uboczne, w przypadku współistnienia chorób przewlekłych lub zażywania na stałe leków, o bezpieczeństwo stosowania produktów z babki lancetowatej warto zapytać lekarza prowadzącego.

Za bezpieczną dzienną dawkę uważa się 3-5 g sproszkowanej rośliny.

Babka lancetowata na rany: stary sposób, który działa?

W medycynie naturalnej od dawna stosuje się zioła. Produkty zawierające babkę lancetowatą mogą być stosowane zarówno miejscowo, jak i doustnie.

Babka lancetowata od wieków wykorzystywana jest jako naturalny opatrunek, który przyspiesza gojenie ran i łagodzi ból. Stosowana zewnętrznie działa bakteriobójczo, a sok z jej świeżych liści przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka. Dzięki obecności garbników przynosi również ulgę w miejscach ukąszenia owadów.

W takim przypadku najlepiej stosować maść. Jak ją zrobić? Garść świeżych listków należy zalać szklanką czystej wódki a następnie szczelnie zamknąć w słoiku na tydzień, od czasu do czasu potrząsając nim. Po upływie tego czasu trzeba odcedzić liście i powstałą maścią smarować ugryzione miejsca lub swędzące ukąszenia.

Świeże liście babki można wykorzystywać również do okładów na stłuczenia, oparzenia, wysypki i opuchnięcia. Pomagają one także na wrzody i trudno gojące się rany, np. odleżyny. Okład z liści trzeba trzymać na skórze przez około 6 godzin – roślinę należy umieścić na gazie i przyłożyć do skóry, całość przyklejając plastrem.

Syrop z babki lancetowatej: przepis i przeznaczenie

W leczeniu można wykorzystać również syrop z babki lancetowatej. Aby go zrobić, należy przygotować:

  • 100 g świeżych liści babki lancetowatej,
  • 100 g cukru,
  • 50 ml czystej wódki.

Najpierw należy posiekać liście na drobne kawałeczki i zmielić. Następnie trzeba przełożyć je do głębokiej miski, dolać 100 ml letniej wody i wymieszać. Gdy powstanie papka trzeba przecedzić ją przez gazę.

Cukier należy wsypać do pojemnika z wyciśniętym sokiem i po chwili gotowania dolać do niego wódkę. Całość wymieszać i rozlać do jednego dużego słoika lub kilku mniejszych.

Syrop z babki lancetowatej najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu, a po otwarciu – w lodówce. W przypadku przeziębienia lub infekcji górnych dróg oddechowych zalecane jest picie 1-2 łyżek syropu przed każdym posiłkiem.

W jaki sposób syrop z babki lancetowatej działa na nasz organizm? Mikstura aktywnie łagodzi ból i obniża gorączkę. Syrop z babki lancetowatej jest znanym od setek lat lekarstwem na przeziębienie. Wykazuje się aktywnością przeciwskurczową, dzięki czemu pomaga w leczeniu kaszlu i innych infekcji dróg oddechowych – ma dobry wpływ szczególnie na mięśnie gładkie.

Syrop powinny stosować również osoby regularnie palące papierosy. Dzięki niemu łatwiej bowiem łagodzą ostry kaszel, który jest spowodowany nikotyną. Mikstura pomoże również nauczycielom, wykładowcom, sprzedawcom czy psychologom – wszystkim, którzy na co dzień dużo mówią. Substancje śluzowe, które są obecne w syropie koją śluzówki jamy ustnej, niszczą wirusy, bakterie i zmniejszają przekrwienie błon śluzowych.

Zobacz także:

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama