7 powieści z gatunku horror, od których nie można się oderwać — znasz je wszystkie?

Poszukiwacze mocnych wrażeń bez problemu znajdą na półkach księgarń i bibliotek dziesiątki obiecujących tytułów. Po które powieści z gatunku horror i groza warto sięgnąć, jeśli liczymy na dreszczyk emocji i historię, od której nie sposób się oderwać?

Reklama

Horrory to bez wątpienia niszowy gatunek, który ostatnio został nieco przyćmiony przez powieści erotyczne i obyczajowe. A jednak fanów mrocznej literatury nie brakuje! Na szczęście wydawnictwa pamiętają o tej grupie, proponując coraz bardziej zaskakujące opowieści, które wciągają jak dobry film i sprawiają, że przepadamy na kilka godzin, zatopieni w lekturze. Po jakie tytuły warto sięgnąć?

1. To, Stephen King

Ponad tysiąc stron opowieści to gratka dla miłośników opasłych tomów. Klimatyczne, małe miasteczko staje się sceną okrutnych zbrodni — od wypadków po gwałty i brutalne morderstwa. Kto stoi za tym wszystkim? A może raczej… co? „To” potrafią dostrzec tylko dzieci, które dzielnie stają do walki. Po latach dorośli już bohaterowie muszą wrócić do miasta i ponownie zmierzyć się ze złem. Mroczny, tajemniczy klimat historii sprawia, że przez wielu miłośników prozy Stephena Kinga dostępnej m.in. w księgarni TaniaKsiazka.pl, właśnie To jest uznawane za najlepszą powieść króla horroru.

2. Jedna krew, Stefan Darda

Niewątpliwy mistrz polskiego horroru, stawiany na równi ze Stephenem Kingiem! Pisarz otrzymał w 2015 roku Nagrodę Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Garbińskiego. Jedna krew to historia rozgrywająca się w bieszczadzkiej wiosce, jednak zamiast sielskiej atmosfery otrzymujemy ciężki klimat wyobcowania i odosobnienia. Wieńczysław Pskit, główny bohater, pamięta traumatyczne wydarzenia, które obserwował w dzieciństwie — w czasach, gdy zmarłym obcinano głowę i przebijano klatkę piersiową. Jednak koszmar „jednej krwi” powraca, a bohater, zmuszony do walki z demonami znanymi z przeszłości, przeżywa koszmarne deja vu.

3. Gałęziste, Artur Urbanowicz

Gałęziste to nagradzany debiut autora. Akcja powieści rozgrywa się gdzieś na Suwalszczyźnie, we wsi, której nie ma na mapie. Właśnie w to miejsce docierają Karolina i Tomek, para, która próbuje ratować swój związek, mimo różnic, które coraz częściej okazują się przeszkodą. W położonej na uboczu wsi Karolina zaczyna doświadczać niepokojących wizji, a informacje o zaginięciach turystów jeszcze pogłębiają niepokój bohaterów. Kiedy rzeczywistość zaczyna mieszać się z ułudą, sprawy przybierają jeszcze mroczniejszy obrót.

4. Winda, Tomasz Sablik

Strach i niebezpieczeństwo kryją się nie tylko w małych, zapomnianych wsiach i na odludziu — czasem czekają na nas nawet w środku miasta. Robert Rot jest taksówkarzem, który z pozoru wiedzie zwyczajne życie męża i ojca, jednak jest coś, co go wyróżnia. Przejmujący, niewytłumaczalny lęk przed windą, którą mija każdego dnia. Ma wrażenie, że jest w niej coś, co chce nawiązać z nim kontakt. Czy to wina silnych leków, czy może przemęczenia? A może to coś więcej?

5. Chodź ze mną, Konrad Możdżeń

Kolejny debiut na naszej liście, który zwraca uwagę już samą okładką — niepokojącą i tajemniczą. Jeśli dodamy do tego intrygujący zarys fabuły, Chodź ze mną z pewnością trafi na listę „do przeczytania” wielu z Was. Na pierwszy plan wysuwa się atmosfera grozy i stary gmach z ogromnymi piwnicami. Bohater, Dariusz Drzewiecki, trafia na stary budynek w poszukiwaniu idealnego miejsca na restaurację. Okazuje się jednak, że piwnice słusznie budzą niepokój ludzi. Mieszka tu dziwna siła, która zmienia ludzi i domaga się ofiary. 

6. Outsider, Stephen King

Stephen King nie bez powodu pojawia się na naszej liście po raz drugi — miliony czytelników na całym świecie uwielbiają historie, które tworzy! Outsider to powieść, w której na początku wszystko wydaje się jasne… jednak okazuje się, że oczywiste sytuacje tworzą najwięcej znaków zapytania. Kiedy policja znajduje ciało zamordowanego chłopca, a chwilę później zeznania świadków i dowody w postaci odcisków palców wskazują tego samego winnego, nie powinno być wątpliwości. A jednak nowe fakty rzucają zupełnie inne światło na sprawę: niepokojące, wzajemnie wykluczające się dowody podają w wątpliwość ustalenia policji.  

7. Ciemność, Jozef Karika

Jozef Karika to jeden z najpopularniejszych pisarzy na Słowacji oraz laureat prestiżowej słowackiej nagrody: Anasoft Litera w kategorii nagroda czytelników. Ciemność to książka, która w Polsce ukazała się rok temu. Akcja zaczyna się nastrojowo: klimatyczna górska chatka i atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia zupełnie nie zapowiadają tego, co ma się wydarzyć. Główny bohater zajmuje się tworzeniem scenariuszy seriali, a wyjazd w góry ma zapewnić mu wytchnienie od zawodowych i osobistych problemów. Jedno wydarzenie sprawia, że sielski wypoczynek zmienia się w pełną mroku historię.

Która z powieści najbardziej Was zaintrygowała? Różnorodność tematyczna jest dość duża! Warto zapoznać się z tymi tytułami, wybierając tradycyjne, papierowe formaty, e-booki lub coraz popularniejsze audiobooki, które mogą towarzyszyć nam podczas jazdy samochodem lub komunikacją miejską, sprzątania, gotowania czy spacerów. Miłej lektury!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama