Zwalczamy szkodniki w majowym ogrodzie

Maj jest miesiącem kwitnących roślin i budzącego się życia w ogrodzie. Niestety, wraz z pojawieniem się pięknych kwiatów i początkiem sezonu ogrodniczego swoją obecność znaczą również choroby i szkodniki. Aby chronić rośliny przed spodziewanymi "gośćmi", trzeba wiedzieć jakie są zagrożenia i jak się z nimi uporać.

Majowy ogród pod kontrolą - choroby i szkodniki i ich zwalczanie
Piasek wymieszany z popiołem, żwirem lub trocinami zadziała dobrze przeciw ślimakom. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Niechciane szkodniki i patogeny
Skutecznie zwalczać, czyli jak?
Najbardziej typowe szkodniki w naszych ogrodach
Kilka ważnych zasad stosowania chemicznych środków ochrony roślin
Zapowiedź
 

Niechciane szkodniki i patogeny

W okresie majowego rozwoju roślin w naszym ogrodzie bardzo często młode pędy roślin są atakowane przez szkodniki i chorobotwórcze patogeny. Właściciele ogrodów w tym czasie powinni zwrócić uwagę na oznaki choroby lub obecność szkodników, aby uniknąć porażenia roślin na większym obszarze ogrodu.

Najprostszym sposobem kontrolowania ich obecności jest sprawdzanie stanu roślin i natychmiastowe usuwanie dotkniętych chorobą liści lub gałęzi. Regularnie można wykonywać opryski owadobójcze, aby zapobiec infekcji.

Skutecznie zwalczać, czyli jak?

Aby jednak skutecznie walczyć ze szkodnikami i chorobami w naszym, majowym ogrodzie, ważne jest kontrolowanie zarówno roślin ozdobnych, jak też tych rosnących w warzywniakach pod kątem objawów infekcji a także obecności owadów atakujących młode rośliny. 

Najbardziej typowe szkodniki w naszych ogrodach

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z większą populacją szkodników, czy lokalnym porażeniem kilku roślin, warto poznać najbardziej typowe rodzaje szkodników atakujących nasz ogród w maju. Do najbardziej typowych i często pojawiających się w ogrodach o tej porze roku szkodników i patogenów zaliczyć można m.in:  

Bruzdnica pędówka

Jej larwy mogą żerować na najmłodszych pędach roślin, wygryzając w nich tunele wzdłuż młodego przyrostu. Ich obecność powoduje szybkie zamieranie zaatakowanych pędów. Ponieważ nie ma skutecznej metody chemicznej, która może zwalczyć żerujące larwy, dlatego zaatakowane pędy trzeba poodcinać, aż do zdrowego miejsca. 

Mszyce

Utrapieniem, siejącym spustoszenie wśród roślin w ogrodach, na działkach, a także na balkonach i tarasach są mszyce. Atakują zwykle młode pędy, ale także rozwijają się na dojrzałych gałązkach krzewów. Mszyce zwalczamy m.in. za pomocą preparatów biologicznych wykonanych samodzielnie np. z octu wymieszanego z wodą, można stosować odstały przez dzień zalany wrzątkiem tytoń lub odpowiednie preparaty chemiczne.

Specjaliści zalecają stosowanie przeciw mszycom różnych metod naprzemiennie. W przypadku mszyc, trzeba dokładnie skontrolować rośliny sąsiadujące z okazami porażonymi, zapobiegawczo stosować oprysk z preparatów biologicznych. Mszyce atakują wiele roślin: mogą niszczyć nam róże, ale także drzewa owocowe i wiele innych kwiatów cebulowych.

Warto pamiętać, że mszyce można skutecznie zwalczać nie tylko dzięki regularnym opryskom, ale także mechanicznemu usuwaniu larw i samych mszyc.

Chrabąszcz majowy

Wśród drzew owocowych, drzew ozdobnych a także na grządkach warzywnych, na truskawkach i na trawnikach majowych, nieproszonym gościem może być chrabąszcz majowy. Zarówno dorosłe chrabąszcze oraz ich larwy, są żarłoczne i powodują duże straty wśród roślin.

W ogrodach chrabąszcz majowy powoduje największe szkody na drzewach liściastych, np. na topoli, dębie, osice. Z roślin sadowniczych "wybiera" najchętniej truskawki, wiśnie, jabłonie, śliwy, maliny, borówkę amerykańską oraz niektóre warzywa.

Dobrym sposobem na zapobieganie wylęganiu larw tego szkodnika jest posianie na konkretnym obszarze przed sadzeniem roślin, gryki, która zawiera taniny niekorzystnie działające na rozwój pędraków. Porażone już rośliny pryskamy środkami chemicznymi wybierając preparaty działające także na larwy ukryte w ziemi.

Szara pleśń

Intensywnie atakującą rośliny w maju jest szara pleśń. Jest to choroba wywoływana przez grzyb Botrytis cinerea. Może się rozwijać na popularnych i lubianych roślinach ozdobnych, ale także na warzywach i roślinach owocowych.

Rośliny zaatakowane szarą pleśnią trzeba wykopać i wyrzucić a zdrowe okazy, które rosną obok trzeba zapobiegawczo opryskać środkami do zwalczania szarej pleśni.

Metodą, która może ograniczyć występowanie szarej pleśni jest zmiana miejsca uprawy danej rośliny. Aby przeciwdziałać występowaniu tej choroby w kolejnych latach warto - jeśli mamy taką możliwość, zmienić miejsce uprawy np. róż, azalii, pelargonii, dalii, a także truskawek, malin, sałaty, papryki, pomidorów, winorośli, czy iglaków

Brunatna zgnilizna

Inną chorobą wywoływaną przez grzyby z rodzaju Monilinia jest tzw. brunatna zgnilizna. Dotyka ona najczęściej drzew pestkowych: czereśni, wiśni, śliw, moreli oraz brzoskwini. Chorobę można najczęściej zobaczyć na wiśni, poraża pędy, kwiaty oraz owoce.

Pasożyt może atakować także inne drzewa pestkowe np. brzoskwinie czy morele. Znaną i stosowaną metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się brunatnej zgnilizny jest usunięcie z drzew oraz z terenu pod drzewami porażonych owoców oraz wycięcie chorych pędów i ich spalenie oraz wykonanie oprysków środkami grzybobójczymi. Bardzo silnie porażone drzewka owocowe trzeba usunąć w całości.

Kilka ważnych zasad stosowania chemicznych środków ochrony roślin

Silnie działające, chemiczne preparaty stosowane w ochronie roślin pozwalają ograniczyć lub całkowicie wyeliminować szkodniki. Podczas ich stosowania warto zwrócić uwagę na podstawowe środki ostrożności, aby ograniczyć niekorzystne oddziaływanie tych preparatów na nasze zdrowie. Do najważniejszych zaleceń podczas użycia chemii w naszym ogrodzie lub na działce zaliczają się następujące elementy: 

  • Podczas przygotowywania preparatu do użycia, a także w trakcie wykonywania oprysków trzeba nosić odzież ochronną, dokładnie osłaniającą części ciała najbardziej narażone na kontakt z preparatem.
  • Nie wolno wykonywać oprysków w pobliżu rozłożonego na stole jedzenia
  • Podczas oprysków i kilkanaście minut po ich zakończeniu nie można pić napojów, ani palić tytoniu
  • Oprysk trzeba wykonywać podczas bezwietrznej pogody, aby krople cieczy nie były przewiewane poza obszar poddawany zabiegowi.
  • Trzeba przygotować tylko wymaganą ilość cieczy roboczej. Tak, aby całkowicie ją wykorzystać do ochrony konkretnej rośliny. 
  • Po opryskach trzeba mocno rozcieńczyć resztki preparatu i rozprowadzić je ponownie na chronionym obszarze. 

Zapowiedź

Ciekawym pomysłem na nietypowe zaaranżowanie przestrzeni jest ogród w stylu japońskim. Nawet kilka rabat wykonanych na wzór japoński ubarwi naszą działkę nadając jest aury tajemniczości i elegancji. Zapraszam!
 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama