Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawić zegarki?

Zmiana czasu na letni coraz bliżej. 21 marca przywitaliśmy wiosnę, a od tej daty już niewiele dzieli nas od przymusowego przestawiania zegarków. Jedni są za inni przeciw tak czy siak trzeba to zrobić. Przegapienie tej daty może wprowadzić nas w niemałe kłopoty.

Zmiana czasu z zimowego na letni.
źródło: Adobe Stock
Reklama

Wiosna 2022. Kiedy zmieniamy czas na letni?

Przymusowa zmiana czasu na letni sprawia, że musimy wiedzieć, kiedy przestawiamy zegarki, w przeciwnym wypadku może w naszym życiu dojść do niemiłego zamieszania. Istnieje ryzyko spóźnienia się o godzinę do pracy, szkoły, na samolot lub jakiekolwiek inne miejsce, w którym powinniśmy być o ustalonej porze. Przywitaliśmy już wiosnę, a co za tym idzie, jesteśmy gotowi na dłuższe dni i większe dawki słońca.

Zmiana czasu na letni w 2022 roku czeka nas w nocy z 26 na 27 marca z godz. 2 na godz. 3. Przyjęto, by przestawianie zegarków odbywało się nocą, aby skutki tego były dla większości mniej inwazyjne. To w ostatni weekend bieżącego miesiąca przyjdzie odbyć tę małą podróż w czasie. Tym razem spać będziemy krócej, choć w praktyce tylko jeden raz. W kolejnych dniach wszystko powinno się uregulować.

Czytaj także: Szukasz kurtki męskiej na wiosnę? Ta wygląda świetnie i kosztuje niedużo!

Co daje nam zmiana czasu?

Po zmianie czasu zimowego na letni tracimy godzinę snu i czujemy, że nasz tryb dnia został nieco rozregulowany, tak naprawdę jednak wszystko szybko wraca do normy, przyzwyczaimy się do tego i cieszymy większą ilością słońca. Dzień staje się dłuższy, a to zaleta, kiedy na zewnątrz ciepło, a w planach mamy urlop.

Zmiana czasu może mieć pozytywne skutki dla naszego portfela, korzystając ze światła dziennego, oszczędzamy na energii elektrycznej, przez co mniej prądu zużywamy. Wydaje się to niezwykle efektowne, choć nie każdy uważa, że się sprawdza.

Jakie skutki zdrowotne ma zmiana czasu na letni?

Niektórzy zwracają uwagę na to, że przestawianie zegarków budzi u nich negatywne odczucia, pojawia się bezsenność i problemy z konsumowaniem posiłków, jeśli spożywaliśmy je o stałych porach. Czy skutki zmiany czasu rzeczywiście mogą być tak negatywne? Działanie to ma swoje wady, z tego powodu wiele krajów na świecie walczy o zniesienie tej praktyki.

Naukowy w kontekście zmiany czasu i jego wpływu na zdrowie, mówią o negatywnych skutkach metabolicznych, behawioralnych i poznawczych. Zegar biologiczny jest zakłócony, przez co możemy czuć się nieswojo i mieć wrażenie zagubienia. W skrajnych przypadkach ostrzega się przed depresją, a także innymi chorobami.

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad ustawą, dzięki której możliwe byłoby odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026. W najbliższej przyszłości jednak jeszcze nie zobaczymy zmian. Zaplanowano następujące terminy przestawiania zegarków wiosną:

26 marca 2023 r.;
31 marca 2024 r.;
30 marca 2025 r.;
29 marca 2026 r.

Czujesz już wiosnę i planujesz prace w ogrodzie? Zachęcamy do sprawdzenia sezonowych promocji!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama