Zdrowy styl życia krok po kroku. Zbuduj formę na lato i lata!

Przed wakacjami wielu z nas podejmuje wysiłek, aby poprawić sylwetkę. Głównie po to, aby lepiej prezentować się w letnich ubraniach. Niestety, często zaczynamy za późno i kiedy nadejdzie lato, nie osiągamy naszych celów. Zamiast się poddawać, warto rozpocząć pracę nad sobą! Zbuduj formę nie tylko na lato, ale na lata! Tak, wymaga to pewnego wysiłku i konsekwencji, ale przynosi niezwykłe korzyści.

zdrowy tryb życia
Zdrowy styl życia Fot. Adobe Stock
Reklama

Wiele osób błędnie uważa, że zdrowy styl życia oznacza ciągłe wyrzeczenia i restrykcyjną dietę. Jednak w rzeczywistości nie o to chodzi. Wypicie kawy i zjedzenie małej słodkiej przekąski to nie jest nic złego. Produkty zawierające cukier mogą być częścią zdrowej, zrównoważonej diety. Najważniejsze jest stosowanie cukru z umiarem, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dziennej ilości spożycia. Idealnie byłoby, gdybyśmy znaleźli również czas na jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Zdrowy styl życia w kilku krokach

Dbanie o naszą formę na długie lata to proces, który wymaga czasu, wysiłku i cierpliwości. Istotne jest, aby być konsekwentnym i nie zniechęcać się drobnymi niepowodzeniami. Każdy krok naprzód jest krokiem we właściwym kierunku. Zdrowy styl życia stanowi inwestycję w nasze zdrowie i dobre samopoczucie na przyszłość. Przełammy lenistwo i zmotywujmy się do działania. To nasza szansa, aby zrobić coś dobrego dla siebie! Tylko jak zacząć? Podpowiadamy! 

zdrowy styl życia
Zdrowy styl życia wymaga od nas przemyślanego planu. Fot. Adobe Stock

Krok 1: Znaj swój cel 

Na początek warto zastanowić się, jaki jest twój zamierzony cel. Może chcesz zredukować kilka nadmiarowych kilogramów? Może twoim celem jest formowaniu sylwetki? A może oba te cele? Bez względu na odpowiedź, istotne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania. Postawienie sobie zbyt wysokich wymagań może prowadzić do frustracji i porzucenia wyznaczonych celów. Zamiast tego, skup się na zdrowym podejściu i osiągnięciu równowagi. Dzięki temu zdrowy styl życia wprowadzisz bez większych problemów. W końcu małe sukcesy przyniosą ci długoterminową radość i satysfakcję.

Krok 2: Dieta i słodki balans 

Ważne jest świadome podejście do tego, co jemy i jak dbamy o siebie każdego dnia. Oczywiście, możemy cieszyć się życiem, nie rezygnując ze słodkości, a jednocześnie budując zdrowe nawyki. Warto pamiętać, że dieta powinna być odpowiednio zrównoważona, uwzględniająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nie tylko. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych aspektów, które wskazują, jakie nawyki wprowadzić do naszej codzienności.

  • Zrównoważone posiłki: Warto stawiać na zbilansowane dania. Takie, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. 
  • Woda: Picie odpowiedniej ilości wody odgrywa kluczową rolę. Zaleca się, aby dorośli wypijali około 1,5-2 litrów wody dziennie.
  • Unikanie przetworzonej żywności: Warto ograniczać spożycie fast foodów i przekąsek jak chipsy czy słone paluszki. Lepiej wybierać świeże i naturalne produkty spożywcze.
  • Stałe pory posiłków: Regularne spożywanie posiłków przeciwdziała uczuciu głodu.
  • Różnorodność: Eksperymentuj i próbuj nowych przepisów. Stawiaj na produkty sezonowe, które oferują szeroką gamę smaków, kolorów i składników odżywczych.
  • Indywidualne potrzeby: Dostosuj swoją dietę do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli masz problemy zdrowotne, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. 
  • Unikanie zamienników cukru: Słodziki, mogą wydawać się kuszącą opcją dla osób ograniczających spożycie cukru. Niestety na dłuższą metę mają one negatywny wpływ na zdrowie. WHO odradzają stosowanie słodzików. Ich spożycie nie przynosi żadnych długoterminowych korzyści w kontekście redukcji wagi. Za to może prowadzić do zwiększonego ryzyka cukrzycy typu II oraz chorób sercowo-naczyniowych. Warto sięgać po naturalne słodziki, utrzymując równowagę smaku w naszych posiłkach.
odpowiednia dieta jest kluczowa
Odpowiednia dieta nie wymaga od nas wyrzeczeń. Fot. Adobe Stock

Czy możemy sobie pozwolić na odrobinę słodkości? Oczywiście! Ulubione ciasto, lody czy pierniki mogą być w naszej diecie. Ważne jest jednak zachowanie umiaru i unikanie skrajności. Zbyt rygorystyczne restrykcje mogą prowadzić do porzucenia zdrowego stylu życia. W ten sposób nie osiągniemy wymarzonej sylwetki. Zjedzenie od czasu do czasu czegoś słodkiego jest wręcz wskazane.

Ekspertem na ten temat jest dietetyczka Jadwiga Przybyłowska. Podkreśla ona, że wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych nie oznacza całkowitej rezygnacji z przysmaków. Problemem jest brak umiaru, a nie same słodkie produkty. Nasza sylwetka zależy od naszych codziennych wyborów, a nie od okazjonalnego spożycia słodkości. Dlatego warto pracować nad swoimi przyzwyczajeniami i wykształcać długotrwałe, zdrowe nawyki żywieniowe.

Zdaniem ekspertki dbanie o zdrowie i kondycję ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i ogólnej jakości życia. Małe odstępstwa mogą pomóc nam utrzymać długoterminową motywację i chęć do kontynuowania zdrowego stylu życia. Okazjonalna słodka przekąska nie zrujnuje naszej diety. Kluczowe jest świadome spożywanie słodyczy i ewentualne włączanie ich do zrównoważonego jadłospisu.

Krok 3: Prowadź zdrowy styl życia, jak lubisz! 

Oprócz właściwej diety istotna jest regularna aktywność fizyczna. Warto na nią poświęcić co najmniej 150 minut tygodniowo. Aktywność fizyczna przynosi wiele radości i pozytywnej energii. Ważne jest wybranie sportu, który nas inspiruje i sprawia, że czujemy się świetnie. Oto kilka przykładów:

  • Joga: Korzystnie wpływa na ogólną sprawność ciała. Dodatkowo poprawia elastyczność skóry, ćwiczy równowagę i przynosi korzyści dla zdrowia psychicznego.
  • Bieganie: Doskonale wzmacnia serce i płuca. Poprawia kondycję, pomaga w utrzymaniu zdrowej wagi i może przyczynić się do polepszenia samopoczucia psychicznego.
  • Taniec: Poprawia ogólną kondycję ciała. Wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację i równowagę, a także przynosi radość i pozytywne emocje.
  • Pływanie: Angażuje wiele grup mięśniowych, poprawia wydolność układu oddechowego, wzmacnia mięśnie i jednocześnie odciąża stawy. Korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy oraz ogólną kondycję fizyczną.
  • Siłownia: Pomaga we wzmocnieniu mięśni i pracę nad sylwetką. Regularne treningi redukują stres i poprawiają samopoczucie, dzięki uwalnianiu endorfin, znanych jako hormony szczęścia.
  • Spacery: Zwłaszcza na świeżym powietrzu, pozwalają nawiązać kontakt z naturą, korzystnie wpływają na sylwetkę i samopoczucie. Warto dążyć do osiągnięcia optymalnej liczby kroków, jaką jest 10 000 dziennie.
aktywność fizyczna pomoże w zdobyciu upragnionej sylwetki
Aktywność fizyczna pomoże nam w zdobyciu upragnionych celów. Fot. Adobe Stock

Krok 4: Motywacja i zasłużony odpoczynek

W drodze do osiągnięcia upragnionej sylwetki istotny jest odpoczynek i motywacja. Kiedy nasza motywacja spada, trener personalny może być nieocenionym wsparciem w odbudowaniu zapału. Przypomni on o naszych celach, które sobie postawiliśmy. To profesjonalista, który potrafi stanowić motywację dla swoich podopiecznych. Warto zatem rozważyć jego pomoc w momentach zwątpienia.

Należy pamiętać, że zdrowy styl życia to również odpowiedni wypoczynek. Zadbaj o siebie, poświęcając czas również na relaks. Równowaga między aktywnością a relaksem, jest niezwykle kluczowa w utrzymaniu zdrowego stylu życia.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama