Zabawki dla psa. Czym bawią się szczeniaki, a czym duże psy?
Zabawa jest niezbędna w życiu każdego psa. Młode szczeniaki z zainteresowaniem spoglądają na wszystko, co je otacza. Pretekstem do zabawy może być dla nich nawet zwisający sznurek. Z kolei dorosłe psy potrzebują dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Jakie zabawki dla psa wybrać? Skorzystaj z naszych porad i wybierz odpowiednie produkty.
Zabawki dla szczeniaka, czyli co kupić na start
Pierwsze chwile psa w domu są zazwyczaj pełne emocji. Zwierzak przyzwyczaja się do nowego miejsca i swoich opiekunów. Niektóre rzeczy mogą budzić w nim strach (np. włączony odkurzacz), a inne – być pretekstem do zabawy (np. zwisający sznurek czy buty właściciela).
Warto już od początku zapewnić psu zabawki, dzięki którym będziemy mogli wyeliminować niepożądane nawyki, takie jak niszczenie mebli czy gryzienie. Dzięki nim psiak nie będzie się nudził i szybko przywiąże się do właściciela. Niektóre z nich mogą dać mu też poczucie bezpieczeństwa, którego został pozbawiony, gdy musiał opuścić matkę.
Przy wyborze konkretnych modeli zwróć uwagę na:
- niewielki rozmiar,
- wykonanie z niezbyt twardych materiałów, które mogłyby uszkodzić delikatny pyszczek i zęby szczeniaka,
- bezpieczeństwo – jakość wykonania produktu, brak elementów, które łatwo odgryźć i połknąć,
- nowa zabawka zawsze powinna być podawana psu pod nadzorem, szczególnie jeśli jest wykonana z naturalnych materiałów.
Jakie produkty sprawdzą się w przypadku młodych zwierząt? Zobacz na nasze propozycje.
Gryzaki
Gryzienie to naturalna potrzeba każdego psa i jedno z jego ulubionych zajęć. Aby szczeniak nie gryzł dłoni właściciela, ani nie podgryzał mebli warto zaproponować mu gryzak. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z naturalnych materiałów, które będą nie tylko zabawką, ale również przekąską, która dostarczy szczeniakowi niezbędnych składników odżywczych.
Przytulanki
Większość psów uwielbia przytulanki. Przejmują one zapach zwierzęcia, a to zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa. Dla młodego psa najlepsze będą zabawki niewielkich rozmiarów – lekkie i przyjemne w dotyku, które będzie mógł łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Jeśli twój pupil długo adaptuje się do nowych warunków, możesz kupić mu przytulankę, którą podgrzewa się w piekarniku do niewysokiej temperatury.
Szarpaki
Zapasy, próby sił i przeciąganie to jedne z ulubionych zabaw szczeniaków. Wśród akcesoriów dla młodych psów nie może więc zabraknąć szarpaka. Ten dla malucha powinien mieć niewielkie rozmiary, być miękki i łatwy do chwycenia pyskiem. Możesz kupić go w sklepie lub zrobić samodzielnie z kawałków materiałów. Pamiętaj, że zabawa w przeciąganie z małym psem powinna być delikatna. Pyszczek i zęby szczeniaka są jeszcze delikatne.
Zabawki z przysmakami
Na rynku dostępnych jest wiele zabawek typu stuff-in, w których można ukryć psie przysmaki. Wówczas jedzenie staje się świetną zabawą, bo dobranie się do pyszności nie jest takie łatwe i zajmuje zwierzakowi więcej czasu, niż tradycyjny posiłek. Najpopularniejsze zabawki tego typu to piłeczki wykonane z miękkiej termoplastycznej gumy z otworem na ciasteczka czy krokieciki.
Piłeczki
Piłeczka to idealna zabawka, jeśli chcesz trochę zmęczyć swojego pupila. Turlając ją po podłodze, zachęcisz szczeniaka do gonitwy. Piłka dla psa odbija się od ścian i podłogi i turla się w nieprzewidywalnych dla niego kierunkach. Może stać się ukochaną zabawką twojego pupila, dzięki czemu później będzie mógł ją wykorzystać podczas wspólnych treningów.
Zabawki edukacyjne dla psa: TOP 5 propozycji
Szukasz najlepszych produktów dla swojego pupila, które będą rozwijać jego koncentrację, uczyć skupienia i łączyć naukę ze świetną zabawą? Sprawdź te propozycje.
- Mata węchowa – zadaniem psa jest wywąchanie przysmaku schowanego w macie i dostanie się do niego. Pracując pyskiem, zwierzę podnosi poszczególne części maty. Taka zabawka jest szczególnie polecana w przypadku problemów behawioralnych. Uczy skupienia , koncentracji i uspokaja.
- Pudełko z przegródkami – pies, aby wydobyć przysmak, musi delikatnymi i spokojnymi ruchami przesuwać i przeciągać poszczególne elementy zabawki. Taki gadżet doskonale ćwiczy węch czworonoga i świetnie łączy naukę z zabawą.
- Gra dla psa trening pamięci – aby dostać się do smakołyków, zwierzak musi nacisnąć przycisk uwalniający szufladkę. Można podnosić poziom trudności zabawy poprzez zwiększanie odległości między przyciskiem i dozownikiem. Mogą być one umiejscowione również w innym pomieszczeniu.
- Twister dla psa – to okrągła tarcza z przegródkami, które należy zapełnić psimi przysmakami. Zadaniem czworonoga jest znalezienie sposobu na to, aby wydobyć je z zabawki. To zajęcie wymaga od niego uwagi, koncentracji i wykorzystania swojego węchu.
- Wobble bowl – łamigłówka dla psa z wypukłą podstawką, która po szturchnięciu łapą lub nosem przekrzywia się, dzięki czemu znajdujące się w niej przysmaki mogą wypaść przez otwory. Dzięki przezroczystej powierzchni zwierzę cały czas doskonale widzi swój cel i może się na nim skoncentrować.
Zabawki dla dużego psa
Zabawki dla starszych psów mogą mieć wiele ról. Najważniejszą jest jednak to, że pomagają one w zachowaniu formy zwierzęcia. Trzeba pamiętać, że niektóre czworonogi wraz z postępem lat mogą się rozleniwić. Ma to związek zarówno z tym, że po prostu się starzeją, mają mniej chęci do zabawy, biegania i psot, ale również z tym, że właściciele poświęcają mniej swojego czasu na aktywnej zabawie z pupilem.
Rozwiązaniem tego problemu są specjalne zabawki dla starszych psów. Są to wszelkiego rodzaju pluszaki z piszczałkami, zabawki ze sznurka przeznaczone do przeciągania czy piłki z dzwoneczkami i lampkami, które stymulują zwierzę.
Siłowanie czy zabawa w aportowanie zmuszą czworonoga do wysiłku fizycznego, który pozwoli mu na zachowanie kondycji. Regularne korzystanie z takich zabawek pozwoli też na uniknięcie wielu chorób wynikających ze starzenia się i sprawi, że zwierzak będzie dużo weselszy i nie będzie się nudził.
Z kolei produkty mające za zadanie stymulację mózgu i rozwój umiejętności rozwiązywania problemów czworonoga pozwolą na ograniczenie swego rodzaju degradacji umysłowej, która często występuje u psów wraz z postępem w latach.
Podczas zabawy ze starszym zwierzakiem bardzo istotne jest też utrwalanie tego, czego nauczył się on za czasów szczeniaka. Wszelkiego rodzaju zabawy w poszukiwanie, odkrywanie, gdzie właściciel ukrył smakołyki to dla psa wspaniała zabawa, która będzie stymulowała pamięć, utrwalała już zdobyte umiejętności i która pozwoli na naukę nowych rzeczy.
Na co zwrócić uwagę, kupując zabawki dla starszych psów:
- produkty dla dorosłych zwierząt powinny być bardziej wytrzymałe i skomplikowane, niż te przeznaczone dla szczeniaków,
- warto wprowadzić zabawki, których rolą jest stymulacja umysłowa zwierzaka i które ćwiczą jego pamięć,
- starsze psy są dużo silniejsze, dlatego w ich przypadku świetnie sprawdzą się produkty do zabawy w przeciąganie,
- podczas wspólnej zabawy należy utrwalać zdobyte za czasów dzieciństwa umiejętności psa.
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: