Wyprawka szkolna 2021: LISTA rzeczy, które potrzebuje każdy uczeń

Sierpień to w wielu domach intensywny czas przygotowania do września. Wtedy to przecież dzieci rozpoczynają rok szkolny – niezbędne jest więc zakupienie zeszytów, przyborów, plecaków i wielu innych. Dzisiaj podpowiadamy, ile może kosztować wyprawka szkolna 2021. Ponadto przygotowaliśmy gotową listę niezbędnych rzeczy, w które powinno się wyposażyć każdego ucznia.

wyprawka szkolna 2021
Reklama
ding ad-box placeholder

Wyprawka do szkoły: kiedy się za to zabrać?

Z badań przeprowadzonych przez PAYBACK Opinion Poll wynika, że 7 na 10 Polaków zaczyna kompletowanie wyprawki szkolnej w sierpniu. Jedynie ok. 15 proc. gospodarstw domowych odkłada ten moment na wrzesień. Wyróżniamy jednak również grupę zapobiegliwych rodziców, którzy wolą przygotować się wcześniej, aby w pełni przygotować się do nowego roku szkolnego jeszcze w lipcu (9 proc. ankietowanych).

Jak zauważa Tomasz Jaroszek z Kapitalni.org: „Od sierpnia trwają sklepowe kampanie <<back to school>>. Półki uginają się pod ciężarem nowych kolekcji plecaków i przyborów szkolnych z najmodniejszymi motywami sezonu. Zawsze lepiej sprawdzić, czy ceny z tych promocji są rzeczywiście okazyjne. Znacznie korzystniej jest zrobić część zakupów na przykład w lipcu. Wtedy skorzystamy z niższych cen pożądanych produktów. Bardzo często sklepy podwyższają ceny w <> okresach. Klienci nieświadomie przepłacają”.

Jak zatem skompletować szkolną wyprawkę, aby nie przepłacić? Podstawą jest zrobienie listy zakupów oraz trzymanie się jej – niczym podczas zwykłej wizyty w sklepie. Poniżej podamy gotowy spis, który posłuży jako wyprawka szkolna 2021 – niezbędne rzeczy do szkoły. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy coś kupić (np. zeszyt w trzy linie czy w jedną linię), możemy poczekać z pojedynczymi zakupami do września. Dzięki temu unikniemy kupowania zbędnych rzeczy.

W przypadku droższych elementów wyprawki, takich jak plecak czy obuwie na zmianę, warto przeanalizować ofertę kilku sklepów. Często zdarza się, że podobne lub nawet takie same modele dostępne są w różnych miejscach – a ich cena w każdym z nich jest nieco inna. Warto także prześledzić oferty w Internecie, ponieważ tutaj takie same modele plecaków czy piórników można kupić nawet kilkanaście procent taniej.

Jeśli macie możliwość, obejrzyjcie produkt, który chcecie kupić stacjonarnie. Sprawdzenie na żywo, czy plecak ma odpowiednie wymiary, a buty dobrze leżą, jest bardzo wygodne. Później możemy zweryfikować ceny sklepów internetowych” – podpowiada Tomasz Jaroszek.

Zasada jest taka, że tanio wyprawkę szkolną można skompletować w marketach. Oferują one niższe ceny niż sklepy typowo z artykułami szkolnymi, papierniczymi czy księgarnie. Często również pod koniec sierpnia i na początku września w supermarketach organizowane są wyprzedaże materiałów szkolnych, które nie sprzedały się przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Do ostatniej chwili można poczekać z zakupem przyborów szkolnych oraz zeszytów. Niektóre rzeczy lepiej kupić wcześniej. Mowa tu m.in. o plecaku, butach na zmianę oraz stroju sportowym na wychowanie fizyczne.

wyprawka szkolna

Ile średnio trzeba przeznaczyć na wyprawkę szkolną dla dziecka?

Próby oszacowania, ile rodzice będą musieli wydać na wyprawkę szkolną, podjęła się firma Deloitte. W 2019 roku została przeprowadzona pierwsza edycja badania. Wnioski były dość zaskakujące – wyprawienie dziecka do szkoły to dość duży wydatek. Przeciętnie polska rodzina wydała ok. 1718 złotych na wyprawkę szkolną. W przypadku gospodarstw domowych, w których uczy się troje dzieci, mowa już o wydatku rzędu ok. 2742 złote. 35 proc. budżetu przeznaczane jest na ubrania i dodatki, 35 proc. na artykuły szkolne, natomiast 11 proc. na gadżety elektroniczne.

W 2019 roku 51 proc. rodziców planowała przeznaczyć na wyprawkę kwotę podobną co w 2018 roku. Polacy kupują swoim pociechom zeszyty, bloki, długopisy, ołówki (90 proc. badanych), odzież i obuwie (86 proc. badanych), podręczniki i książki (80 proc. badanych), plecaki (79 proc. badanych), urządzenia elektroniczne – np. drukarki (18 proc. badanych) oraz tablety (16 proc. badanych). W niektórych szkołach dodatkowo obowiązkowy jest mundurek, co również zwiększa pulę środków wydawanych na kompletowanie wyprawki szkolnej.

Średnio Polacy przed dokonaniem decyzji zakupowej dotyczącej artykułów szkolnych odwiedzają cztery sklepy stacjonarne oraz trzy internetowe. Zazwyczaj do zakupu dochodzi w księgarniach, dyskontach, sieciówkach odzieżowych oraz hipermarketach. Wiele wskazuje na to, że w tym roku wyprawka szkolna 2021 będzie kosztowała więcej niż w latach ubiegłych.

Jak zauważa jednak Patrycja Venulet z firmy Deloitte: „Tak naprawdę szkolne wydatki trwają przez cały rok. Dzieci, zwłaszcza te młodsze, częściej zużywają ubrania i przybory szkolne. 71 proc. ankietowanych potwierdza, że w ciągu roku szkolnego musi dokupić artykuły szkolne, najczęściej zeszyty i przybory do pisania. Na drugim miejscu jest codzienna odzież. 59 proc. respondentów uzupełnia szafy swoich dzieci także w ciągu roku szkolnego”.

przybory szkolne

„Dobry start” a wyprawka szkolna 2021

W ramach rządowego programu „Dobry start” rodzice mogą starać się o świadczenie finansowe w wysokości 300 złotych. Uzyskane w ten sposób pieniądze pomogą skompletować szkolną wyprawkę i będą pewnym odciążeniem dla domowego budżetu.

Wniosek o świadczenie można złożyć za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia” – zaznacza prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Pomoc przysługuje rodzicom, których dzieci uczą się w szkole (do ukończenia 20. roku życia lub 24. roku życia w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami).

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg dodaje: „Wszystkie osoby, które mają problem z poprawnym złożeniem wniosku przez Internet, mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS. Specjalne punkty uruchomiono m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej”.

Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty

Na największe oszczędności mogą liczyć rodzice dzieci, które uczą się w podstawówce. Z uwagi na to, że została wprowadzona nowa podstawa programowa w roku szkolnym 2021/2022 dzieci ze szkół podstawowych otrzymają bezpłatne podręczniki. 

Co jednak powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej dla pierwszoklasisty? Wiele szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego publikuje listę wymaganych akcesoriów – warto sprawdzić, czy w placówce, w której dziecko będzie się uczyło, nie ma takiej praktyki. Niemniej jednak każdemu pierwszoklasiście przydadzą się:

 • plecak szkolny lub tornister,
 • piórnik szkolny,
 • worek na obuwie,
 • śniadaniówka,
 • bidon,
 • zeszyty A5 16-kartkowe (w trzy linie cienkie, kolorowe – ułatwiają naukę pisania oraz w kratkę; czasami wymagany jest także zeszyt z czystymi kartkami; jeżeli dziecko będzie uczęszczało na lekcje religii, można kupić mu tematyczny zeszyt z religijnymi motywami),
 • teczka A4 z gumką,
 • blok A4 biały – rysunkowy i techniczny,
 • blok kolorowy A4,
 • nożyczki z zaokrąglonymi końcami (są bezpieczniejsze),
 • farby plakatowe lub akwarelowe,
 • kubeczek na wodę do malowania farbami (np. kubek z blokadą wylewania),
 • pędzelki z grubszymi trzonkami dopasowanymi do małej ręki dziecka,
 • plastelina (najlepiej taka, która nie brudzi rąk),
 • klej w sztyfcie,
 • kredki ołówkowe i świecowe,
 • flamastry,
 • ołówki (HB lub B),
 • temperówka,
 • gumka,
 • linijka (polecana jest niełamliwa, którą można wyginać),
 • długopis (lub pióro) – miękko piszący,
 • naklejki na zeszyty i podręczniki (w pierwszej klasie najlepiej podpisać rzeczy dziecka, aby nie miało problemów z ich znalezieniem),
 • osłonki na zeszyty i podręczniki.

farby szkolne

Wyprawka szkolna: LISTA

Rekomendowanym przez nas sposobem dokonywania szkolnych zakupów jest wcześniejsze przygotowanie listy. Daje to pewność, że kupimy wszystko to, co niezbędne – bez nadprogramowych, niepotrzebnych wydatków.

Wyprawka szkolna 2021 – oto gotowa lista artykułów szkolnych oraz dodatków, w które warto wyposażyć dziecko idące we wrześniu do szkoły:

 • plecak,
 • worek na obuwie,
 • strój sportowy na zajęcia wychowania fizycznego,
 • buty na zmianę,
 • piórnik,
 • ołówki,
 • długopisy,
 • temperówka,
 • gumka,
 • linijka (może okazać się niezbędny cały zestaw z ekierką, kątomierzem oraz cyrklem),
 • śniadaniówka z bidonem,
 • artykuły na zajęcia plastyczne (m.in. blok rysunkowy, blok techniczny, blok kolorowy, kredki ołówkowe, kredki świecowe, farby plakatowe, pędzle, plastelina, flamastry, teczka do przechowywania prac),
 • nożyczki,
 • klej,
 • zeszyty w linie i w kratkę,
 • okładki na zeszyty, podręczniki i ćwiczeniówki.

Jak już zostało wspomniane powyżej, uczniowie szkół podstawowych mogą liczyć na darmowe podręczniki. Natomiast „Wśród tych badanych, którzy muszą kupić książki własną rękę, 21 proc. korzysta ze sklepów internetowych, a 17 proc. z księgarni stacjonarnych. Podręczniki z drugiej ręki kupuje około 6 proc. naszych respondentów” – podsumowuje Katarzyna Grzywaczewska, Dyrektor Marketingu w PAYBACK Polska.

Wyprawka szkolna 2021 to wyzwanie, z którym musi zmierzyć się wielu rodziców. Chcemy, aby nasze pociechy były jak najlepiej przygotowane na nadchodzący rok szkolny. W ferworze zakupów nie zapominajmy jednak o zdrowym rozsądku i kupowaniu wyłącznie rzeczy niezbędnych i faktycznie potrzebnych.

Zobacz także:

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder