W styczniowym ogrodzie. Sadzimy warzywa na przekór zimie!

Zimą ogród odpoczywa. Nie oznacza to jednak letargu dla nas miłośników ogrodnictwa. Jest kilka ważnych zadań, które warto wykonać, aby kolejny sezon był udany.

Dla miłośników ogrodnictwa zima to czas przygotowań do nowego sezonu
W styczniu skorzystanie z nadarzającej się okazji - czyli braku mrozów - jest zasadne. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Po jakim gruncie stąpamy?
Prace przy drzewach i krzewach
Wykonujemy osłony drzew
Styczniowe cięcie 
W styczniowym warzywniaku
Płodozmian - najtańszy i sposób na zdrowe warzywa bez oprysków 
Zapowiedź

Po jakim gruncie stąpamy?

Styczeń jest miesiącem, któremu nie można przypisywać wyłącznie cech ujemnych jeśli chodzi o nasz ogród. Mimo, że to czas zimowy, nie zawsze jest zimno, a gleba nie zawsze jest skostniała na kamień. Mamy teraz styczeń, który jest - na razie - wyjątkowo łagodny jeżeli chodzi o temperatury, a co za tym idzie gleba jest rozluźniona, pulchna i wilgotna. To dobry czas na wykonanie pierwszych nasadzeń w naszym warzywniaku.  

Prace przy drzewach i krzewach

Przed zajęciem się naszym warzywniakiem warto obejrzeć gospodarskim okiem stan drzew w ogrodzie. Na wielu roślinach ogrodowych w styczniu, głównie na krzewach i drzewach liściastych zobaczymy już pierwsze pączki, z których rozwiną się na wiosnę kwiaty i liście. 

Aby uchronić drzewa i krzewy przed mrozem i szkodnikami już na początku miesiąca warto wykonać bielenie pni drzew owocowych. Bielenie pni drzew zapobiega m.in. powstawaniu uszkodzeń kory, pęknięć pni i tzw. ran zgorzelinowych. Po wykonaniu bielenia dobrze jest sprawdzić stan pni i jeśli wapno zostanie zmyte przez opady deszczu bielenie trzeba powtórzyć. 

Wykonujemy osłony drzew

Drzewa w ogrodzie możemy też zabezpieczyć przed zgryzaniem przez zające. Osłony najtaniej wykonać wykorzystując słomę i karton oraz cienki drut. Owijamy słomą pień na wysokości 70 cm i okładamy kartonem. Konstrukcję obwiązujemy drutem w trzech punktach: tuż przy ziemi, w środku kartonu i na górze.

Zamiast kartonu można wykorzystać niepotrzebne na działce deski. Osoby, które nie mają słomy mogą wykorzystać gotowe, elastyczne osłony, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Osłony ogrodnicze na drzewa są łatwe w montażu, nie wymagają dodatkowych wiązań sznurkiem, ponieważ same zaciskają się na pniu, są lekkie i przepuszczają powietrze. 

Styczniowe cięcie 

Styczniowe dni w ogrodzie nie będą w pełni wykorzystane jeśli nie wykonamy oczyszczającego cięcia drzew lub krzewów owocowych jako przygotowania do następnego sezonu. Gdy na dworze nie ma mrozów można w styczniu przeprowadzić cięcie krzewów owocowych tych najbardziej odpornych na mróz. Tak wczesne rozpoczęcie cięcia jest szczególnie polecane, gdy mamy na działce lub w ogrodzie dużą liczbę roślin wydających owoce.

Najbardziej odpowiednie do cięcia w tym terminie są m.in. krzewy porzeczki czerwonej, krzewy agrestu, jagody kamczackiej oraz rokitnika. Jeśli temperatura pod koniec stycznia pozwoli, możemy wykonać także cięcie drzew owocowych. Przed przeprowadzaniem cięcia trzeba przygotować specjalną maść ogrodniczą, którą nakładamy na świeżo cięte gałęzie.

W styczniowym warzywniaku

Już w styczniu można spokojnie rozważyć jakie warzywa posadzimy w ogródku warzywnym w bieżącym roku. Planowanie jest ważne z wielu powodów, a jednym z istotnych jest fakt, że w okolicach drugiej połowy stycznia wiele sklepów ogrodniczych wprowadza do oferty nasiona warzyw i cebulki kwiatowe, które są teraz jeszcze tanie. 

Co zasiać do gruntu na początku roku? Może się to wydawać dziwne, ale skorzystanie z nadarzającej się okazji - czyli braku mrozów - jest zasadne. Możemy spróbować posadzić te rośliny, które do kiełkowania wymagają odpowiedniego czasu chłodu. Można je w styczniu wysiewać do niezmarzniętej ziemi na rabatach.

Do nasadzeń w naszym styczniowym warzywniaku możemy wykorzystać np.:

  • pietruszkę korzeniową,
  • pietruszkę naciową,
  • marchew,
  • czosnek ozimy.

Na rabatach niewarzywnych możemy pozwolić sobie na zasadzenie w styczniu cebulek kwiatowych: 

  • maków,
  • astrów,
  • ciemierników,
  • kosaćców,
  • fiołków

Płodozmian - najtańszy i sposób na zdrowe warzywa bez oprysków 

Przed sadzeniem trzeba koniecznie rozważyć tzw. płodozmian, czyli sprawdzić jakie grupy roślin były sadzone w ubiegłym roku na danym miejscu w naszym ogrodzie. Płodozmian jest istotny w każdym roku. Jego stosowanie zapobiega chorobom roślin i w naturalny sposób eliminuje konieczność korzystania z drogich środków ochrony roślin.

Przykładowo, jeżeli marchew była w poprzednim roku zarażona włośnicą marchwianką, to posadzenie marchwi w tym samym miejscu będzie skutkowało chorobą tego warzywa w kolejnym roku. Jeśli ogórki przechodziły w poprzednim roku mączniaka, to posadzone w tym samym miejscu, w kolejnym sezonie też mogą chorować na mączniaka, itd. 

Dlatego przed sadzeniem musimy starannie rozplanować i rozpisać miejsca sadzenia warzyw i je odpowiednio zmienić. Wówczas czy to ogórki, czy marchew i inne warzywa uda się utrzymać zdrowe bez częstych oprysków środkami chemicznymi.

Zapowiedź

Mimo, że na razie nie jesteśmy świadkami codziennych zamieci śnieżnych, to warto poznać zasady i przepisy dotyczące odśnieżania. W następnym odcinku przybliżymy przepisy odnośne obowiązku odśnieżania dachów i chodników przy posesjach. Zapraszam! 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder