W jaki sposób działa tabletka dzień po? Odpowiadamy

Przyjęta w sytuacji awaryjnej tabletka „dzień po” może uchronić przed nieplanowaną ciążą. Wokół jej działania pojawiło się jednak wiele mitów – również tych krzywdzących. Mechanizm działania antykoncepcji ratunkowej, a także wpływ pigułek na organizm kobiety, omówimy w poniższym artykule. Sprawdzimy również bezpieczeństwo tabletki „dzień po”.

W jaki sposób działa tabletka dzień po.
www.freepik.com
Reklama

Czym jest tabletka „po” i w jaki sposób działa?

Antykoncepcja ratunkowa, czyli tzw. tabletki „po”, to środki dedykowane w sytuacjach awaryjnych do zminimalizowania ryzyka zapłodnienia i jego konsekwencji, czyli ciąży. Pigułki „po” nie wykazują działania wczesnoporonnego, czyli nie prowadzą do przerwania ciąży już istniejącej, dlatego ważne jest ich szybkie przyjęcie – zanim dojdzie do ciąży. Mechanizm ich działania opiera się głównie na opóźnieniu owulacji. Jeśli nie dojdzie do uwolnienia komórki jajowej w porę, plemniki nie będą w stanie jej zapłodnić.

Tabletka „dzień po” w Polsce dostępna jest wyłącznie na receptę. Przez to utrudnione jest przyjęcie jej na czas, ponieważ dostępne terminy u lekarzy są zbyt odległe. Może być przepisana nie tylko w czasie wizyty stacjonarnej, ale również w ramach konsultacji zdalnej – receptę na tabletkę dzień po można otrzymać np. na portalu NaszaRecepta. Jest to rozwiązanie tańsze od wizyty u ginekologa, a biorąc pod uwagę, ile kosztuje tabletka „po”, oszczędność na tym polu jest zauważalna. Przede wszystkim jest to rozwiązanie znacznie szybsze, mniej kłopotliwe i zdecydowanie mniej stresujące, co szczególnie jest doceniane przez kobiety. 

Skutki uboczne i wpływ tabletek „po” na organizm kobiety

Antykoncepcja awaryjna to spora dawka hormonów, dlatego powinna być stosowana jak najrzadziej i jedynie w uzasadnionych przypadkach. Należy wiedzieć, że u niektórych kobiet po zażyciu tabletki „dzień po” mogą pojawić się plamienia lub krwawienia śródcykliczne. Co więcej, po jej przyjęciu może dojść do opóźnienia okresu. Jednak przy racjonalnym stosowaniu antykoncepcja ratunkowa nie zaburza cyklu długotrwale i szybko wszystko się wraca do normy.

Tabletki „po” to również możliwe działania niepożądane, które nie muszą wystąpić u każdej kobiety, ale u niektórych bywają dokuczliwe. Możliwe skutki uboczne tabletek „dzień po” to m.in. nudności i wymioty, a także bóle brzucha i piersi. Może dojść również do ogólnego zmęczenia, bólów i zawrotów głowy, czy też innych objawów. Temat szczegółowo jest opisany w dołączonej do preparatu ulotce, z którą warto się zapoznać.

Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna?

Niejednokrotnie pojawiają się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji ratunkowej. Warto wiedzieć, że każdy lek stosowany niezgodnie ze swoim przeznaczeniem u osób z przeciwwskazaniami czy też w dawkach nieodpowiednich, może być niebezpieczny. Antykoncepcja awaryjna nie jest tu żadnym wyjątkiem, dlatego kwestiami bezpieczeństwa i zapobiegania nadużyciom tłumaczona jest jej dostępność na receptę.

Podstawową kwestią, jeśli chodzi o to, czy tabletki „dzień po” są bezpieczne, jest to, kto i jak je przyjmuje. Pigułek awaryjnych nie powinny przyjmować pacjentki mające do tego przeciwwskazania. Dlatego ważne jest, by pacjentka rzetelnie odpowiadała lekarzowi na pytania z wywiadu medycznego. Ponadto tabletek nie powinno się stosować jako głównej metody antykoncepcji lub zażywać zbyt często. Nie takie jest ich przeznaczenie, a nierozważne działania na tym polu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama