Trawnik – prace pielęgnacyjne i przygotowanie do zimy

Zajęci ważnymi pracami we wrześniowym ogrodzie, do listy niezbędnych zadań powinniśmy dołączyć pielęgnację trawnika. Oczekuje on spokojnie, kojąc oczy soczystą zielenią, jest wspaniałym tłem dla innych roślin, jest estetycznym uzupełnieniem całego założenia ogrodowego. Aby tak było, trzeba poświęcić naszemu trawnikowi sporo pracy jeszcze przed nadejściem zimy.

Aby nasz trawnik zawsze wyglądał ładnie, trzeba o niego dbać o każdej porze roku.
Aby nasz trawnik zawsze wyglądał ładnie, trzeba o niego dbać o każdej porze roku. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Nawożenie trawnika: nawozy sztuczne, czy naturalne?
Koszenie trawnika
Nie przesuszamy trawnika - podlewanie
Aerator, czy buty z kolcami - aeracja trawnika

Nawożenie trawnika: nawozy sztuczne, czy naturalne?

Ważnym elementem prac jest nawożenie trawnika. Wraz z nadejściem września zasilamy trawnik środkami bogatymi w mikroelementy, fosfor i potas. Do nawożenia można wykorzystać nawozy sztuczne lub nawozy naturalne. Te pierwsze działają bardzo szybko rozpuszczając się w glebie i wzmagają wzrost trawy. Stosując je trzeba dokładnie czytać instrukcję tworzenia mieszanki, aby nie dopuścić do przenawożenia trawnika, co osłabi trawę. 

Z kolei do naturalnej regeneracji trawnika możemy użyć tzw. gnojówek roślinnych o rozmaitym składzie np. z dzikiego bzu czarnego z pokrzywą, z mniszka lekarskiego, samej pokrzywy, żywokostu, skrzypu i innych. Istotną zaletą nawożenia naturalnego jest powolne uwalnianie substancji odżywczych do gleby, co sprawia, że nasz trawnik będzie wolniej wchłaniał składniki odżywcze, dzięki czemu będzie bardziej odporne na wysychanie i przemarzanie. Nawóz należy rozłożyć równomiernie na całej powierzchni trawnika. Przed rozsypaniem nawozu, murawę trzeba mocno wygrabić, tym samym lekko spulchniając glebę. Dzięki temu nawóz szybciej wniknie w okolice korzeni.
Trzeba pamiętać, aby nawożenie trawnika przeprowadzić po wcześniejszym skoszeniu trawy. Najlepszą porą na koszenie trawnika są dni pochmurne, gdy trawa "odpoczywa" od słońca. 

Koszenie trawnika

Koszenie trawnika wykonuje się co 10 dni. Trzeba tak ustawić noże kosiarki, aby nie kosić "na łyso" skracając trawnik tylko u samych czubków. Zwykle jest to ok. 1-1,5 cm. Po koszeniu należy trawnik wygrabić, aby darń nie podlegała filcowaniu. Koszenie, grabienie oraz spulchnianie gleby trawnika mają na celu wzmocnienie trawy i przygotowanie jej do wrześniowego nawożenia. Dzięki temu nawóz szybciej wniknie w okolice korzeni.

Do koszenia trawnika można wykorzystać wygodne kosiarki z zainstalowanym koszem, do którego zbiera się skoszona trawa. Kosiarki bez kosza, co wymaga dodatkowej pracy przy grabieniu skoszonej trawy, aby nie zalegała na trawniku. Można też wykorzystać tzw. kosiarki mulczujące, które po skoszeniu trawy rozdrabniają źdźbła i wdmuchują na glebę, nawożąc ją. Mulczowanie najkorzystniej wypada na glebach przepuszczalnych i lekkich. 

Nie przesuszamy trawnika - podlewanie

W tym zadaniu nie ma kompromisów. Niezależnie od tego, czy mamy piękne, słoneczne dni, czy pochmurne i deszczowe - trawnik potrzebuje regularnego podlewania. W zależności od powierzchni naszej murawy możemy wykorzystać do podlewania konewki, zwykły wąż lub zraszacze. Warto pamiętać, że wydajność zraszacza jest uzależniona nie tylko od przekroju węża i ciśnienia wody, ale także od przekroju dyszy w zraszaczu. Niestety jest wiele zakamarków ogrodu, do których woda ze zraszacza nie dotrze dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie ręczne. 

Aerator, czy buty z kolcami - aeracja trawnika

Zawsze, po długim lecie warto zadbać o dostarczenie powietrza do głębszych warstw trawnika. W tym celu przeprowadza się tzw. aerację, czyli napowietrzanie i rozluźnienie gleby, którzych zadaniem jest doprowadzenie powietrza do korzeni. Do poluzowanego podłoża wnika więcej powietrza, trawa ma lepsze warunki do wzrostu, łatwiej przepływa do korzeni woda i substancje odżywcze. Dzięki zabiegowi aeracji nasz trawnik będzie bardziej odporny na wysychanie i przemarzanie. W zależności od powierzchni naszego trawnika do aeracji można wykorzystać tzw. aeratory ręczne, spalinowe lub elektryczne, a na małych trawnikach specjalne nakładki z kolcami na buty.

Zapowiedź: Rośliny dają nam nie tylko zdrowie i odporność na rozmaite choroby. Są znane od wieków, jako środki pielęgnujące i czyszczące. Za tydzień poznamy kilka roślin o fantastycznych właściwościach czyszczących i pielęgnujących. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama