• Logo
  • Warszawaul. Mazowiecka

Tak wysokich cen owoców i warzyw jeszcze nie było!

Każdy z nas ma jakieś własne skojarzenia z upalnym latem. Dla jednych to będą wypady za miasto, dla innych zapach świeżo skoszonej trawy, a dla niektórych to szczególny smak sezonowych owoców. W tym ostatnim przypadku często musimy czekać naprawdę cały rok, aby móc skosztować wreszcie naszych ulubionych owocowych przysmaków. Co jednak zrobimy w tym roku, gdy zobaczymy, że ceny niektórych polskich owoców są znacząco większe od roku poprzedniego? Czy to nas powstrzyma przed ich kupnem? I co tak naprawdę wpływa na tą cenę? Pytań jest wiele, ale niestety odpowiedzi nie są zadawalające. 

Susza, która panuje w naszym kraju już od zeszłego lata, jest poważnym problemem dla polskich rolników. 

Rośliny nie mają jak wyrastać, a ich zbiory szacuje się na znacznie mniejsze do poprzednich lat. Upalne lato jest dla wszystkich atrakcją, w końcu wyczekujemy już tylko możliwości wygrzewania się na słońcu. Nie dla wszystkich jednak wysokie temperatury są korzystne, a na pewno nie dla poszczególnych owoców, dla których brak deszczu oznacza mniejszy przyrost. Kiedy my sprawdzamy w prognozach, jak długo utrzyma się w danym tygodniu słońce, rolnicy sprawdzają, kiedy w końcu spadnie deszcz. 

Przez pandemie w znaczącym stopniu brakuje rąk do pracy. 

Koronawirus, który opanował świat zatrzymał nas we własnych domach. Choć sytuacja wciąż jest dynamiczna i nie wiadomo, kiedy tak naprawdę się skończy –możemy już „normalnie” funkcjonować. Przynajmniej wychodzić z domów, aby robić zakupy czy wychodzić z dziećmi na spacery do parku. Otwarte są już lokale, kina czy też większe targi i galerie handlowe. To jednak nie jest na tym etapie wielkim „bonusem” dla rolników, ponieważ Ci od marca odczuwają już coraz większy spadek osób chętnych do pracy. Nic jednak dziwnego, ponieważ prace tzw. sezonowe przy zbiorach także oznaczały spore zagrożenie dla własnego zdrowia, dlatego tak wielu zainteresowanych musiało odpuścić. Nie przybywają do nas także obcokrajowcy, a dla przykładu Ukraińcy to spory procent osób, którzy na pracę sezonowe do nas co roku przybywali. Brak rąk do pracy oznacza najczęściej mniejsze zbiory, a co za tym idzie podniesienie cen tych produktów, które w mniejszym stopniu udało się z ziemi uzyskać. Niestety wiele owoców czy warzyw w wyniku tego, że nie zostało zebranych w odpowiednim dla nich okresie mogło zostać zmarnowane

Rekordowe ceny bobu, jakich jeszcze nie było 

Czerwiec to miesiąc, w którym zaczyna pojawiać się na rynku sklepowym bób. Choć to warzywo standardowo zbiera się z końcem dopiero czerwca, to w sprzedaży pojawia się ten ze wcześniejszych już zbiorów. Uwielbiany przez wielu przysmak, może być podawany na wiele sposób. Chętnie robimy z niego dodatek do sałatki, pastę na kanapki, czy po prostu bezpośrednio zajadamy się jego niepowtarzalnym smakiem w ogrodzie. Bób ma wiele właściwości i witamin z grupy B, które są niezbędne z kolei do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bogaty także w kwas foliowy, a więc ma dobroczynny wpływ na naszą skórę. Daje także uczucie sytości dlatego jest chętnie wybieranym składnikiem podczas diety. 
Pomimo wielu walorów, nie wiadomo czy każdy w tym roku będzie mógł sobie na niego pozwolić tak często, jak będzie miał na niego ochotę. Wszystko za sprawą tak ogromnie wysokich cen bobu!
Rolnicy przez sytuację spowodowaną pandemią oraz suszą zmuszeni są sprzedawać wczesny bób po 25 zł za pół kilograma. Na giełdzie w Broniszach cena bobu to teraz koszt nawet 40 zł za kilogram i to w dodatku w hurcie. 

Czereśnie to teraz produkt z „wyższej” półki

Kolejnym hitem cenowym jaki możemy spotkać udając się po owoce i warzywa na targ to: czereśnie. Te również, szacuje się jako rekordowe w tym roku, pod względem ich ceny. W niektórych miastach za kilogram czereśni możemy zapłacić nawet 70-100 złotych. W hurcie natomiast za kilogram czereśni płaci się też całkiem sporo bo aż 35 zł. Te oszałamiająco wysokie ceny z pewnością przyczynią się na wyniki sprzedaży polskich owoców i warzyw. Podczas zakupów wielu z nas stanie przed dylematem: jaki owoc dzisiaj wybrać. 

Sprawdź ceny owoców i warzyw w topowych sklepach! 

Intermarche Super

Kaufland

Lidl

Polomarket

Marcin Ofertowicz

Marcin to pasjonat promocji i nowinek zakupowych. Ekspert w dziedzinie najnowszych technologii stosowanych w e-sklepach oraz tradycyjnych sieciach handlowych. Zawsze trzyma rękę na pulsie i nie zaskoczy go żaden news. Od niedawna współpracuje z portalami gazetkowymi Ding.pl, Promocyjni.pl, Promoceny.pl oraz Okazjum.pl.

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

  • Bób
  • Owoce sezonowe
  • Czereśnie
  • Owoce
Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Superłupy w KauflandKaufland
22 - 28 października 2020
Gazetka Kaufland
Stylowe wnętrza z Leroy MerlinLeroy Merlin
7 - 27 października 2020
Gazetka Leroy Merlin
Dobrych snów życzy IKEA GdańskIKEA
20 października - 3 listopada 2020
Gazetka IKEA
Najwspanialsze upominki w ActionAction
14 października - 10 listopada 2020
Gazetka Action
Dom gotowy na jesień z Agatą!Agata
19 - 31 października 2020
Gazetka Agata
Kupując w Carrefour ZYSKujeszCarrefour
20 - 24 października 2020
Gazetka Carrefour
Skarb RossmannRossmann
1 - 31 paź 2020
Gazetka Rossmann
Mega promki na makijaż w Rossmann!Rossmann
16 - 31 paź 2020
Gazetka Rossmann
Stylowe wnętrza z Leroy MerlinLeroy Merlin
7 - 27 paź 2020
Gazetka Leroy Merlin
Katalog Castorama 2020Castorama
24 cze - 31 gru 2020
Gazetka Castorama
Kupując w Carrefour ZYSKujeszCarrefour
20 - 24 paź 2020
Gazetka Carrefour
Katalog sklepu online LidlLidl
7 wrze - 30 lis 2020
Gazetka Lidl

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge