Storczyk: pielęgnacja, odmiany, cena. Czy storczyk to dobry pomysł na prezent?

Storczyk to jeden z najpiękniejszych kwiatów, który może ozdobić nasze mieszkania. Duża różnorodność dostępnych odmian oraz kolorów kwiatów sprawia, że każdy znajdzie roślinę odpowiednią dla siebie oraz swojej koncepcji aranżacji wnętrz. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak pielęgnować storczyki oraz czy mogą być one dobrym pomysłem na prezent. 

storczyk
Reklama

Pielęgnacja storczyków

Joanna Bogdanowicz, opiekunka roślin tropikalnych w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę na to, że storczyki przywędrowały do Europy przypadkiem. Szybko jednak stały się ulubionymi roślinami doniczkowymi wielu osób, co zawdzięczają m.in. pięknym, dorodnym kwiatom. „Przez tę swoją egzotykę są dla nas ciekawe. Zaczęły być sprowadzane zupełnie niechcący razem z towarami, jako wypełnienie, do Europy. I nagle się okazało, że z tych pseudobulw wyrasta coś fantastycznego. W ten sposób zaczęło się duże zainteresowanie storczykami” – wyjaśnia Bogdanowicz.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zależna jest od konkretnych gatunków. Inaczej troszczymy się o storczyki, a inaczej o monstery. Jak zauważa Bogdanowicz: „Moim zdaniem najważniejsze jest, żeby sprawdzić, w jakich warunkach ta roślina rośnie w naturze. To jest podstawa do tego, jakie miejsce mamy zapewnić jej w domu”.

Wbrew pozorom storczyki, nazywane również orchideami, nie są wymagającymi kwiatami doniczkowymi. Wystarczy stosować się do podstawowych zasad dotyczących ich uprawy, aby cieszyć się pięknymi kwiatami przez długi czas. Tego zdania jest Piotr Dobrzyński z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, prywatnie miłośnik storczyków: „Temperatura nawożenie, podlewanie i jakość wody ma duże znaczenie. Ogólnie rzecz biorąc, wystarczy 10 minut raz w tygodniu. Spojrzeć na niego, porozmawiać. Obejrzeć, czy coś się z nim nie dzieje, czy ma zielone czy brązowe korzenie, czy wymaga podlania, czy nie ma żadnego szkodnika”.

Storczyki uwielbiają jasne, nasłonecznione stanowiska. Dlatego też najczęściej znajdują swoje miejsce na parapetach okien. Z uwagi na to, że mogą osiągać dość duże wysokości, pięknie prezentują się z zewnątrz. Zbyt mało światła może sprawić, że liście rośliny zamiast zielonych i błyszczących, będą w ciemnożółtych plamach.

Warto pamiętać o tym, że storczyki nie powinny być zanurzone w wodzie. Zbyt intensywne nawilżanie może im szkodzić. Zaleca się podlewanie co 4-7 dni. Zdaniem Dobrzyńskiego: „Podłoże powinno być lekko wilgotne, ale nie zaszkodzi roślinie, jeśli lekko przeschnie. Wyznacznikiem, kiedy podlewać roślinę, a kiedy nie, jest kolor korzeni. Jeżeli korzenie są zielone, to podłoże jest wilgotne, jeśli są szaro-siwe to podłoże jest przeschnięte i trzeba podlać rośliny”.

Najlepiej, gdy roślina umieszczona jest w przezroczystej donicy. Ta z kolei wsadzana jest do osłonki, w której znajduje się woda. Dzięki temu storczyk może czerpać ją korzeniami bez przesadnego nasączania jego podłoża. Dodatkowo przezroczysta osłonka pozwala promieniom słonecznym dotrzeć do systemu korzeniowego. Plastikowe doniczki nie powinny być narażone na bezpośrednią ekspozycję na słońce, ponieważ mogą się szybko nagrzewać i niekorzystnie wpływać na rozwój kwiatu. Lepiej sprawdzą się modele gliniane, które wyróżnia dodatkowa cecha – korzenie rośliny mogą w niej swobodniej oddychać.

Najlepsze warunki temperaturowe zapewniają pomieszczenia, w których panuje ciepło – od 13 do 30 stopni Celsjusza. Latem można je wystawić na zacieniony taras czy balkon. Według Dobrzyńskiego: „Roślina nie może mieć zbyt gorąco i zbyt chłodno. Najlepiej, jeśli powietrze będzie wilgotne i chociaż rośliny te są odporne, i liściom nic się nie dzieje, to jeśli powietrze jest zbyt suche, to kwiaty mogą opadać”.

Często popełnianym błędem jest sadzenie storczyków w tradycyjnej, uniwersalnej ziemi ogrodowej. Tymczasem do ich właściwego wzrostu potrzebna jest specjalna mieszkanka. Sprawdzą się m.in. łupiny orzecha kokosowego połączone z korą sosnową. Podłoże można również przygotować samodzielnie. „Dla zwykłego falenopsisa  podstawą podłoża jest kora z pinii. Podłoże musi być przepuszczalne i przewiewne. Jeśli zaczynamy naszą przygodę ze storczykami, polecam kupić gotowe podłoże odpowiednie dla danego gatunku” – radzi Dobrzyński.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Kwiaty do domu i ogrodu >>>

Specjaliści rekomendują również stosowanie specjalnego nawozu, który można kupić w każdej kwiaciarni czy sklepie ogrodniczym. Zapewni ona zdrowy wzrost rośliny. Jak zauważa Dobrzyński: „Ponadto storczyki powinny być regularnie nawożone zgodnie z instrukcją nawożenia znajdującą się na opakowaniu nawozu. Właściwie przy uprawie jakiejkolwiek rośliny trzeba zapoznać się z wymaganiami tej rośliny i stworzyć jej warunki optymalne”.

Niektóre gatunki storczyków kwitną przez cały rok, inne natomiast jedynie przez kilka miesięcy. Zazwyczaj pąki rozwijają się w październiku-listopadzie, a okres kwitnienia przypada na zimę i wiosnę, Przekwitanie następuje w marcu-kwietniu. Okres kwitnięcia uzależniony jest jednak od gatunku rośliny oraz zapewnionych jej warunków i rodzaju nawożenia. Gdy storczyk zaczyna gubić kwiaty, to znak, że przekwita. Wówczas pędy rośliny można podciąć samodzielnie lub poczekać aż zgubi je ona sama.

Regularne przycinanie storczyków ma za zadanie pobudzić roślinę do wytwarzania nowych liści oraz wzmocnić pędy. Zaleca się wykonanie przycinania zawsze przed przesadzeniem kwiatu do nowej donicy. Jeżeli zatroszczymy się o odpowiednią pielęgnację, będziemy mieli pewność, że nowe kwiatostany będą piękniejsze i silniejsze. Pęd storczyka należy przycinać na wysokości ok. 1 cm od węzła łodygi – najlepiej specjalnym sekatorem.

Dobrzyński radzi również, jak pobudzić roślinę do ponownego kwitnięcia: „Jeśli chcemy pobudzić roślinę do kwitnienia, to musi być ona odpowiednio nawożona i poddana niższej temperaturze. Obniżamy temperaturę do 17 – 18°C. Czasami trudno taką temperaturę osiągnąć w domu, czy mieszkaniu, ale można roślinę ustawić przy rozszczelnionym oknie. Ważne jest jednak, żeby nie było przeciągu, bo roślina tego nie lubi. Schłodzona roślina jest w stanie wytworzyć pęd kwiatostanowy”.

Storczyk: odmiany

W sklepach ogrodniczych oraz kwiaciarniach można spotkać wiele różnych odmian storczyków. Niektóre są bardzo podobne do siebie, inne różnią się wyglądem kwiatów czy liści. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, ile gatunków tej rośliny jest na świecie.

Jak zauważa Dobrzyński: „Szacuje się, że jest ich około 25 000 rodzajów. Podejrzewam, że jest znacznie więcej dlatego, że jest to jedna z najbardziej różnorodnych grup roślin na świecie. Różnią się pod względem wymagań siedliskowych, wielkości rośliny, wielkości kwiatu, kolorystyki i zapachu, a także pod względem form zapylania przez różnego rodzaju owady: ćmy, błonkówki, muszki, dlatego trudno czasami nawet rozpoznać, że to jest storczyk. W Polsce w naturze występuje około 40 gatunków”.

Wśród najczęściej spotykanych odmian storczyków wymienić można m.in.:

  • falenopsis,
  • pafiopedilum,
  • cymbidium,
  • dendrobium szlachetne,
  • miltonia,
  • vanda,
  • katleja,
  • epidendrum,
  • motylnik,
  • sabotek,
  • zygopetalum

„Są też takie gatunki storczyków, które mają formę inwazyjną, czyli bardzo dobrze się rozmnażają, bo napotkały warunki sprzyjające rozwojowi, głównie wilgotne podłoże. Takimi odradzającymi się gatunkami są m.in. kukułka szerokolistna  (Dactylorhiza majalis), storczyk kukawka (Orchis militaris) oraz kruszczyk rdzwoczerwony (Epipactis atrorubens), który może rosnąć i na wydmach na piasku i na wilgotnym podłożu torfowym. Wszystkie gatunki storczyków Polsce są pod ochroną” – dodaje Dobrzyński.

Zapytany o to, jaki kwiat wywarł na nim największe wrażenia, odpowiedział: „Dla mnie najbardziej spektakularny jest rodzaj Dracula. Kwiaty dla jednych kojarzą się z wampirem Draculą, a dla innych przypominają głowy małpek. Gatunek ten występuje wysoko w górach w wilgotnych, mglistych lasach górzystych, gdzie temperatura w dzień nie przekracza 24-25°C, a w nocy waha się w granicach 10-14°C, dlatego uprawiane są w witrynach chłodniczych”.

Ceny storczyków

Duża różnorodność dostępnych odmian storczyków sprawia, że ich ceny są zróżnicowane. Przyjrzyjmy się zatem uśrednionym cenom najpopularniejszych gatunków:

  • storczyk falenopsis little lady – ok. 15 złotych,
  • storczyk falenopsis dwupędowy biały – ok. 50 złotych,
  • storczyk cymbidium – ok. 60 złotych,
  • storczyk zygopetalum – ok. 60 złotych,
  • storczyk falenopsis multiflora – ok. 65 złotych,
  • storczyk falenopsis royal blue – ok. 65 złotych,
  • storczyk katleja – ok. 70 złotych,
  • storczyk falenopsis tablo – ok. 100 złotych,
  • storczyk vanda kulwadee big spot – ok. 130 złotych,
  • storczyk vanda ascocenda thai peach – ok. 130 złotych,
  • storczyk vanda diamond white – ok. 160 złotych,
  • ceny za mniej znane odmiany storczyków mogą przekraczać nawet 200 złotych.

Storczyk jako pomysł na prezent

Storczyk jest jednym z chętniej wybieranych kwiatów doniczkowych na prezent. Zawdzięcza to przede wszystkim pięknym kwiatom, które zwracają na siebie uwagę. Po przekroczeniu progu kwiaciarni często to właśnie one jako pierwsze rzucają się w oczy. Nie są to również rośliny bardzo wymagające, dlatego też z uprawą poradzą sobie nawet osoby nie zaznajomione z ich pielęgnacją. 

Storczyki są kwiatami doniczkowymi, które z powodzeniem wkomponują się we wnętrza w różnych stylach – i tych nowoczesnych, i tych bardziej tradycyjnych. To także uniwersalny pomysł na upominek dla każdego. Storczyk chętnie wręczany jest jako prezent m.in. na nowe mieszkanie.

Przeczytaj także:

Żywopłot: rośliny, krzewy, drzewa, inspiracje

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama