Soczewica - smakowita i zdrowa roślina z naszego ogrodu

Niewielkie, soczewkowatego kształtu nasiona soczewicy cenione były już 8 tys. lat temu. Jej ojczyzną są region Morza Śródziemnego i południowo-zachodnia Azja. W Europie Środkowej nie jest uprawiana na dużą skalę, może przyszedł wreszcie czas na poznanie zalet tej niepozornej rośliny, którą wyhodujemy w naszym ogrodzie.

Drobne nasiona soczewicy suszymy zaraz po ich zebraniu
Drobne nasiona soczewicy suszymy zaraz po ich zebraniu. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Gdzie sadzić sadzić soczewicę?
Nasiona soczewicy
Nie tylko dla wegetarian i wegan - właściwości zdrowotne soczewicy
"Kolorowe" odmiany soczewicy
Zapowiedź

Gdzie sadzić sadzić soczewicę?

Soczewica jest zaliczana do rodziny bobowatych, podobnie jak fasola, czy groch. Roślina lubi gleby ubogie, wapienne i suche. Soczewica nie powinna być sadzona w miejscach o dużej wilgoci, ponieważ na wilgotnym stanowisku jest szybko atakowana przez grzyby. Ma delikatne słabo rozgałęziające się korzenie, które nie są dostatecznym oparciem dla rośliny. Na  glebach ciężkich, gliniastych, roślina podczas dużych opadów może "się kłaść" na ziemi, dlatego hodowcy zalecają w takim wypadku sadzić ją razem z roślinami, na których może się wesprzeć np. ze zbożem.

Nasiona soczewicy

Po wysiewie na samodzielnym stanowisku, soczewica dochodzi do wysokości ok. 30 cm, gdy posadzimy ją np. razem ze zbożem wzrośnie nawet do 50 cm. Soczewicę można siać na przełomie marca i kwietnia na głębokości 4-6 cm, w rzędach oddalonych od siebie o ok. 15 - 25 cm. Miejsca między rzędami muszą być regularnie pielone. Soczewica kwitnie dosyć długo, a jej owoce mogą dojrzewać nierównomiernie, co zależy od gatunku soczewicy. Za to jaka przyjemność ze zbiorów!

Plon zbieramy od końca lipca przez cały sierpień. Zebrane nasiona trzeba najpierw wysuszyć wraz z łuskami, a dopiero potem wysuszone nasiona wytrzepać z łusek np. w lnianym woreczku. Mamy już nasiona, teraz czas na ich właściwości dla naszego zdrowia. 

Nie tylko dla wegetarian i wegan - właściwości zdrowotne soczewicy

Soczewica znana od tysięcy lat jako wartościowa roślina spożywcza jest najbardziej lekkostrawną rośliną ze wszystkich roślin strączkowych. Zawiera duże ilości białka, witaminy A, B1, B2, B6 i niacyny oraz cały "komplet" minerałów, jak: sód, mangan, potas, fosfor, żelazo, wapń, miedź, cynk a także saponinę. Szczególną popularnością cieszy się soczewica wśród wegetarian i wegan, ale nie tylko te grupy miłośników warzyw mogą z niej korzystać do woli. Z soczewicy można przygotować wiele smacznych dań np. zup, past, sosów, pasztetów, sałatek z kiełkami soczewicy itd. 
Z ciekawostek dotyczących naszego zdorowia można podkreślić także niski indeks glikemiczny soczewicy. Indeks glikemiczny wskauje wpływ konkretnego produktu żywnościowego na stężenie glukozy we krwi w ciągu 2–3 godzin po spożyciu tego produktu. Okazuje się, że soczewicę bez przeszkód mogą spożywać osoby zagrożone lub chore na cukrzycę. W skład soczewicy wchodzą głównie węglowodany złożone, a dodatkowo soczewica zawiera błonnik, który obniża poziom glukozy we krwi. Najniższy indeks glikemiczny ma soczewica zielona.

"Kolorowe" odmiany soczewicy

W Europie znane są różne odmiany soczewicy, które można rozpoznać po kolorze nasion. Do najsmaczniejszych i najłatwiejszych w uprawie należy soczewica czerwona. Z innych można wymienić:

  • soczewicę zieloną o lekko pikantnym smaku, wykorzystywaną do przygotowywania farszów, pasztetów, past, zup i sałatek;
  • soczewicę żółtą o delikantym smaku doskonałą do zup;
  • soczewicę czarną ze względu na wysoką zawartość białka i antyoksydantów uznawaną za najzdrowszy typ soczewicy, do zup, sałatek oraz pikantnych przekąsek. 

Zapowiedź

Z tydzień sprawdzimy jakie krzewy iglaste warto posadzić już teraz - we wrześniu w naszym ogrodzie. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama